Typy kobiece w literaturze

Dziś mamy Dzień Kobiet. Z tej okazji postanowiłam przedstawić kilka kobiecych typów w literaturze, które charakteryzują moje ulubione bohaterki. Opisy są subiektywne i należy potraktować z dużym przymrużeniem oka.

Czy macie swój ulubiony typ kobiety w literaturze?

Zbuntowana romantyczka:

To kobieta, dla której najważniejsza jest miłość. Nic nie stanie jej na przeszkodzie, aby zrealizować swoją miłość, ani rodzina, ani status społeczny, ani to, że wybranek jest jakiś dziwny…

Do tej grupy zaliczają się: Małgorzata z „Mistrza i Małgorzaty”, Katy z „Wichrowych Wzgórz” i Aniela z „Kłamczuchy”.

1

Wściekła wojowniczka:

Wie czego chce. Nie zawaha się użyć sprytu lub siły, żeby to zdobyć. Nie ugnie się przed żadnymi przeciwnościami losu, mimo, że te walą w nią raz za razem

Do tej grupy zaliczają się: Katniss z „Igrzysk Śmierci”, Achaja z powieści o tym samym tytule co imię bohaterki oraz Carrie z „Carrie”.

2

Chłopaciara:

Ni to kumpel, ni to kobieta serca. Zawsze ubrana na sportowo. Zamiast zwiewnych sukienek, stawia na spodnie i wspinanie się po drzewach. Można na nią liczyć, jak na przyjacielu, ale o jej względy trzeba się długo starać.

Do tej grupy zaliczają się: Jo z „Małych kobietek”, Ciri z „Wiedźmina” i Erin z „Niezbędnika obserwatorów gwiazd”.

3

Bystra nudziara:

Niby faceci cenią w nich inteligencję i chęć pochłaniania wiedzy, ale w prawdziwym życiu zanudziliby się z nimi na śmierć, bo poza nauką i codziennymi obowiązkami nic więcej je nie interesuje.

Do tej grupy zaliczają się: Izabela z „Lalki”, Hermiona z serii o Harrym Potterze oraz Zofia z „Bezcennego”.

4

Pani Psycholog:

Przeniknie umysł mężczyzny na wylot, później wróci, przeanalizuje i jeszcze przeniknie. Zazwyczaj jest pracownicą policji, biura detektywistycznego albo Urzędu Skarbowego. Strach się z nią zadawać, ale to facetów kręci.

Do tej grupy zaliczają się: Maggie O’Dell z cyklu Alex Kavy, Clarice z „Milczenia Owiec” i innych powieści o Hanibalu Lecterze oraz Alicja z „Ciemno, prawie noc.

5