Czytelnia na Stacji #4 – znalezione w sieci

Przedstawiam najciekawsze wpisy, wywiady, felietony i posty o literaturze, które znalazłam w ostatnim czasie w sieci. Zapraszam!

Zacznę od wpisu, który najświeższy nie jest, bo pochodzi z lipca, ale nadal jest bardzo aktualny i do tego przezabawny. Na blogu Recenzent płakał, gdy czytał pojawił się post o tym, jak nie powinno się pisać powieści. Antyporadnik znajdziecie TUTAJ.


Ostatnio w sieci jest dość głośno o sprawie Andrzeja Sapkowskiego, który po latach postanowił dopomnieć się o pieniądze za prawa do gry „Wiedźmin”. Sęk w tym, że swoje wynagrodzenie już dawno temu otrzymał. Więcej o tym możecie poczytać na portalu smakksiazki.plTUTAJ.


Pozostając w temacie fantastyki, na stronie internetowej tygodnika Polityka znajdziecie artykuł, w którym redaktor Marcin Zwierzchowski twierdzi, że fantastyka przez wiele lat była niedostępna dla kobiet i że wreszcie trend zaczyna się odwracać. Ja się z tym zupełnie nie zgadzam, ale swoje zdanie możecie wyrobić sobie, czytając tekst TUTAJ.


Kolejny artykuł, z którym się nie zgadzam to ten z Dziennika Polskiego, w którym redaktorka Aleksandra Suława pisze, że coraz częściej odchodzi się od powieści na rzecz esejów i opowiadań. Dziennikarka twierdzi, że w dobie smartfonów ciężko się skoncentrować na kilkusetstronicowej powieści. Nie wiem jak wy, ale ja nigdy nie czytam książki za jednym zamachem i nie potrzebuję formy opowiadania, aby się uporać z lekturą… Całość możecie przeczytać TUTAJ.


Wszyscy przytaczają wywiady z Marcinem Wichą, a ja podzielę się z Wami wywiadem z Robertem Rientem, który niedawno wydał filozoficzno-podróżniczą książkę „Przebłysk”. Rozmowę z tym autorem możecie przeczytać TUTAJ.