10 fascynujących książek o kobietach — nie tylko dla kobiet

Dziś obchodzimy Dzień Kobiet. Z tej okazji przygotowałam zestawienie 10 ciekawych książek o kobietach i kobiecości. Są to propozycje, w których nie ma rozwiązań charakterystycznych dla romansu i literatury kobiecej, więc mogą się spodobać również mężczyznom.

 


Gorzko, gorzko — Joanna Bator

Cztery kobiety żyjące w innych czasach. Prababka, babka, matka i ona — Kalina. Trzydziestoletnia kobieta próbuje odkryć losy swojej rodziny. Jako dziewczynka nie rozumiała, dlaczego matka od niej ucieka, nie rozumiała, dlaczego zajmująca się nią dotąd babcia zniknęła na długie sześć lat, nie rozumiała, dlaczego nie może poznać swojego ojca. Gdy stała się dorosła, gdy pozamykała pewne etapy w swoim życiu, postanowiła przeprowadzić prywatne śledztwo i dowiedzieć się, skąd wzięło się fatum ciążące nad kobietami z jej rodziny. Każda z opowieści jest inna, tak, jak różne były kobiety tworzące te historie. Łączyło je jedno — były zarazem silne i słabe, niepotrafiące się obronić przed brakiem miłości ze strony własnej matki, co miało katastrofalne skutki.


Persepolis — Marjane Satrapi

Marjane Satrapi urodziła się w pięknym kraju, miała wspaniałych rodziców i cudowne dzieciństwo. Zarówno mamie, jak i tacie daleko było do konserwatystów, a ukochana babcia była bardziej nowoczesna niż ludzie z pokolenia Marjane. Gdy dziewczyna poszła do szkoły, otaczało ją wielu przyjaciół, ale po jakimś czasie coś się zmieniło. W Iranie nastała rewolucja religijna, która uderzała przede wszystkim w kobiety, a świat młodej dziewczyny stanął na głowie.


Opowieść Podręcznej — Margaret Atwood

Czas akcji: przyszłość. Miejsce akcji: Republika Gilead. Freda to Podręczna, która musi służyć komendantowi i jego żonie. Służyć własnym ciałem, by dać małżeństwu dziecko. Kobieta nie ma żadnych praw. Musi nosić odpowiednie, skromne stroje, musi używać odpowiednich słów, nie może słuchać muzyki, czy chociażby czytać. Litery zostały zastąpione przez obrazki, nawet szyldy są przedstawiane za pomocą ikon. Freda nie ma praw, ale za to, co miesiąc ma ważny obowiązek. Musi leżeć i modlić się o zajście w ciążę, gdy komendant rytualnie ją gwałci na oczach swojej żony. Podręczna nie urodziła się w takim świecie, pamięta bowiem czasy, gdy miała męża i dziecko, gdy miała swoje pieniądze, prawo głosu i możliwość decydowania o sobie. Jak to się stało, że świat tak diametralnie się zmienił?


Niewiarygodne — Ken Armstrong, T. Christian Miller

Gdy Marie po raz kolejny mówiła o tym, w jaki sposób została zgwałcona, w jej zeznaniach pojawiły się nieścisłości i luki. Ponieważ była dziewczyną, która tułała się po wielu rodzinach zastępczych, a nawet jej opiekunowie mieli wątpliwości co do prawdziwości jej słów, szybko z ofiary stała się przestępczynią i została oskarżona o składanie fałszywych zeznań. Gdyby nie determinacja dwóch policjantek, doskonała współpraca różnych wydziałów policji i wykrycie seryjnego gwałciciela, który idealnie pasował do opisu Marie, dziewczyna nigdy nie zaznałaby sprawiedliwości, bo w oczach nieprzeszkolonego funkcjonariusza była niewiarygodna. Tak jak setki tysięcy innych zgwałconych kobiet na całym świecie…


Olive Kitteridge — Elizabeth Strout

Crosby to małe, urokliwe miasteczko, w którym każdy zna każdego, ma swoje tajemnice. Romanse, niepowodzenia, choroby — nic się nie ukryje przed sąsiadami, zwłaszcza takimi jak Olive Kitteridge. Ta arogancka nauczycielka lubi wściubiać nos w nie swoje sprawy. Wydaje się, że nie ma serca, bo jest oziębła nawet dla własnego męża i syna. Ale to nie prawda. Kto podejmie trud i chce poznać bliżej Olive, dowie się, że kobieta w głębi duszy jest bardzo dobrym człowiekiem.


Czas porzucenia — Elena Ferrante

Gdy tuż po obiedzie mąż powiedział Oldze, że ją zostawia, świat się dla niej zatrzymał. Kobieta znalazła się na krawędzi szaleństwa i rozpaczy. Na jaw wychodziły coraz bardziej oczywiste szczegóły romansu mężczyzny, którego kochała, a ona sama pogrążała się w coraz większą ciemność, często zapominając, że ma pod opieką zależne od niej istoty — dzieci oraz psa. Olga czuła, że spada na samo dno. Czy uda się jej od niego odbić?


Pionierki Internetu — Claire L. Evans

Świat programistów jest obecnie zdominowany przez mężczyzn. Wprawdzie w drugiej dekadzie XXI wieku kobiety coraz częściej wybierają zawody związane z kodowaniem i rozwojem różnego rodzaju platform internetowych, ale nadal te zawody uznaje się za męskie. Czy wiecie, że kobiety odegrały ogromną rolę w rozwoju Internetu i komputeryzacji? Być może, gdyby nie one wszystko dzisiaj wyglądałoby zupełnie inaczej. Claire L. Evans w swojej książce „Pionierki Internetu” opisuje dokonania tych genialnych matematyczek, informatyczek, programistek i komputerowych prekursorek.


Grace i Grace — Margaret Atwood

W 1843 roku dochodzi do potwornego morderstwa. Grace Marks zostaje oskarżona i skazana za współudział w zbrodni. Podobno zamordowała swojego pracodawcę i jego gospodynię. Podobno, bo Grace tego nie pamięta, a przynajmniej tak twierdzi. Czy urocza młoda dziewczyna mogła dokonać czegoś tak okrutnego? Czy została niewinnie skazana, czy jest zwykłą morderczynią i manipulantką? Simon Jordan, młody psychiatra, postanawia zająć się tą sprawą i podczas sesji w celi Grace próbuje dowieść prawdy. Czy panna Marks była winna, czy może skazano ją niesłusznie?


Teściowa — Sally Hepworth

Relacje Lucy i Diany nigdy nie były dobre. Synowa jeszcze przed ślubem wiedziała, że nie przypadła do gustu teściowej. Diana, kobieta o nieskazitelnej reputacji, działaczka w organizacji charytatywnej i filar społeczeństwa miała wygórowane oczekiwania odnośnie do partnerki swojego syna. Lucy wydawała się tych oczekiwań zupełnie nie rozumieć. Kiedy teściowa nagle odebrała sobie życie, zostawiając list pożegnalny, wszyscy byli w szoku. Wszyscy oprócz jej synowej.


Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet — Karolina Bednarz

„Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet” to głęboko poruszający obraz życia w jednym z najbardziej rozwiniętych krajów Azji. Niestety pod względem traktowania dziewcząt i kobiet bardzo zacofanym. Tam molestowanie w środkach transportu publicznego jest na porządku dziennym i niewiele można z tym zrobić. Kobiety w pracy niemal nie mają szans awansować. Dziewczęta od najmłodszych lat uczone są, aby służyć mężczyznom, a otoczenie wymaga od nich, aby były zawsze Kawai — słodkie, seksowne, ale nie wulgarne. To rodzi lęk, depresję, a często w efekcie także doprowadza do samobójstwa.