10 książek dla fanów piłki nożnej

Mundialowe emocje już opadły, ale dla prawdziwego kibica piłka nożna zawsze będzie w sercu bez względu na to, czy to gra o puchar, czy mecz towarzyski. Aby umilić sobie oczekiwanie na kolejne wielkie piłkarskie święto, przygotowałam dla Was zestawienie 10 książek dla fanów piłki nożnej.


Robert Enke. Życie wypuszczone z rąk — Ronald Reng

Bramkarz, mąż, ojciec. Ta historia chwyta za serce.

Wydawało się, że miał wszystko, a tak naprawdę stracił wszystko. Miał wielkie pieniądze, piękną kochającą żonę, dostał transfer do FC Barcelony i obiecano mu grę podczas mundialu w bramce reprezentacji Niemiec. Życie idealne? Niestety ta bajka nie skończyła się dobrze.

Nikt nie zauważył, co rozgrywa się w jego sercu i głowie po stracie ukochanej córeczki. Codzienna walka z samym sobą, próba normalnego funkcjonowania każdego dnia z największym jego przeciwnikiem — depresją — skończyła się samobójstwem Roberta Enke, utalentowanego bramkarza i zrozpaczonego ojca.

Książka warta uwagi, nie tylko dla fanów futbolu.


Niezwykły świat przedwojennego futbolu — Remigiusz Piotrowski

Tym razem coś dla fanów historii piłki nożnej.

Przedwojenny futbol to świat pełen skrajności. Na boisku znajdowali się zarówno robotnicy, jak i inteligenci, a choć żaden z nich nie mógł na piłce zarabiać, na boku dorabiało na niej wielu.

Jak wtedy wyglądało ustawianie meczu? Jak przebiegały treningi w II RP? Dlaczego kluby nie płaciły piłkarzom? Dlaczego rabin przerwał mecz? Co jedli tamtejsi sportowcy? W jaki sposób podróżowali? Jakie mieli bolączki? Czy były jakieś podobieństwa do współczesnych realiów? Na te inne pytania odpowiada Remigiusz Piotrowski, prowadząc wnikliwą analizę przedwojennych zasad rządzących ówczesną piłką nożną.


Gegenpressing i tiki-taka. Jak rodził się nowoczesny europejski futbol — Michael Cox

Była historia, to teraz czas na współczesność.


Maradona. Ręka Boga — Jimmy Burns

Jego nie trzeba przedstawiać. Zna go każdy fan piłki nożnej. Diego Armando Maradona to jeden z najsławniejszych i najwybitniejszych piłkarzy w historii futbolu. Stał się symbolem, legendą, a dla niektórych był nawet bóstwem.

„Maradona. Ręka Boga” to kultowa, ale też kontrowersyjna biografia. Pokazuje Diego jako wybitnego piłkarza, ale niezbyt wybitnego człowieka. Książka opisuje drogę od mistrza, geniuszu i króla, do kompletnego upadku.

Historia warta uwagi. I ku przestrodze.


Najlepszy trener na świecie. Wywiad rzeka z Jackiem Gmochem — Arkadiusz Bartosiak, Jacek Gmoch, Łukasz Klinke