10 książek dla fanów piłki nożnej
Mundialowe emocje już opadły, ale dla prawdziwego kibica piłka nożna zawsze będzie w sercu bez względu na to, czy to gra o puchar, czy mecz towarzyski. Aby umilić sobie oczekiwanie na kolejne wielkie piłkarskie święto, przygotowałam dla Was zestawienie 10 książek dla fanów piłki nożnej.
Robert Enke. Życie wypuszczone z rąk — Ronald Reng
Bramkarz, mąż, ojciec. Ta historia chwyta za serce.
Wydawało się, że miał wszystko, a tak naprawdę stracił wszystko. Miał wielkie pieniądze, piękną kochającą żonę, dostał transfer do FC Barcelony i obiecano mu grę podczas mundialu w bramce reprezentacji Niemiec. Życie idealne? Niestety ta bajka nie skończyła się dobrze.
Nikt nie zauważył, co rozgrywa się w jego sercu i głowie po stracie ukochanej córeczki. Codzienna walka z samym sobą, próba normalnego funkcjonowania każdego dnia z największym jego przeciwnikiem — depresją — skończyła się samobójstwem Roberta Enke, utalentowanego bramkarza i zrozpaczonego ojca.
Książka warta uwagi, nie tylko dla fanów futbolu.
Niezwykły świat przedwojennego futbolu — Remigiusz Piotrowski
Tym razem coś dla fanów historii piłki nożnej.
Przedwojenny futbol to świat pełen skrajności. Na boisku znajdowali się zarówno robotnicy, jak i inteligenci, a choć żaden z nich nie mógł na piłce zarabiać, na boku dorabiało na niej wielu.
Jak wtedy wyglądało ustawianie meczu? Jak przebiegały treningi w II RP? Dlaczego kluby nie płaciły piłkarzom? Dlaczego rabin przerwał mecz? Co jedli tamtejsi sportowcy? W jaki sposób podróżowali? Jakie mieli bolączki? Czy były jakieś podobieństwa do współczesnych realiów? Na te inne pytania odpowiada Remigiusz Piotrowski, prowadząc wnikliwą analizę przedwojennych zasad rządzących ówczesną piłką nożną.
Gegenpressing i tiki-taka. Jak rodził się nowoczesny europejski futbol — Michael Cox
Była historia, to teraz czas na współczesność.
Piłka nożna przecież nie znosi próżni i nieustannie się zmienia i rozwija. Jeszcze niedawno zachwycaliśmy się hiszpańską tiki-taką, by za chwilę być świadkami triumfu diabelnie skutecznego gegenpressingu – znaku rozpoznawczego Jürgena Kloppa. Czy wiecie, że od 1992 roku w europejskim futbolu średnio co cztery lata następuje zmiana dominującego stylu gry? Piłka nożna nieustanie ewoluuje i jest to fascynujące!
W tej publikacji znajdziemy mnóstwo taktycznych niuansów, ale też całą masę piłkarskich ciekawostek! Idealna pozycja dla fanów strategii.
Messi, mały chłopiec, który stał się wielkim piłkarzem — Yvette Żółtowska-Darska
W tym zestawieniu nie może zabraknąć też biografii. Ta jest wyjątkowa, bo napisana z myślą o dzieciach i młodzieży.
Messiego zna cały świat. Ale czy wiadomo, jak wygląda jego rodzinne miasto? Z kim grywał w piłkę, kiedy był dzieckiem? Jak wyglądały treningi w słynnej szkółce piłkarskiej La Masia? To niezbędnik każdego młodego prawdziwego fana futbolu. Znajdziecie tu mnóstwo nieznanych faktów i anegdot z życia Messiego, a także zdjęcia, łamigłówki i grafiki, które ilustrują najważniejsze gole strzelone przez mistrza.
Ta biografia jest także o wielkiej skromności i nadzwyczajnym talencie. O tym, że zawsze warto mieć marzenia, ale też nic nie przychodzi bez wysiłku. Jeżeli Twoje dziecko interesuje się piłką nożną, a Ty nie możesz się do niej przekonać, przeczytajcie tę książkę wspólnie.
Ja, Ibra. Moja historia — Zlatan Ibrahimović, David Lagercrantz
Tym razem proponuję interesującą autobiografię dla dorosłych czytelników.
W tej książce Zlatan Ibrahimović po raz pierwszy opowiada o swoich wyczynach na boisku i poza nim, które czasem wymykały się spod kontroli.
Pochodzi z Rosengård, sypialnej dzielnicy położonej na peryferiach Malmö, gdzie w jednym z przejść podziemnych, które Zlatan Ibrahimović często pokonywał jako dziecko, widniał napis „Możesz wyciągnąć człowieka z getta, ale nigdy getto z człowieka”. To tam rozpoczynał swoją sportową karierę od pary butów kupionych w supermarkecie za 59 koron.
Ja, kibic — James Bannon
W moim zestawieniu nie zabraknie też powieści, ale opartej na faktach.
„Ja kibic” to opowieść o dwóch brytyjskich policjantach, którzy mieli za zadanie wejść w szeregi chuliganów Millwall FC, aby eliminować najbardziej niebezpiecznych kiboli. Integrują się ze środowiskiem i wbrew swoim własnym zasadom uczestniczą w bardzo brutalnych i zupełnie nieprzewidywalnych stadionowych „ustawkach”.
Wciągająca i intrygująca książka.
Maradona. Ręka Boga — Jimmy Burns
Jego nie trzeba przedstawiać. Zna go każdy fan piłki nożnej. Diego Armando Maradona to jeden z najsławniejszych i najwybitniejszych piłkarzy w historii futbolu. Stał się symbolem, legendą, a dla niektórych był nawet bóstwem.
„Maradona. Ręka Boga” to kultowa, ale też kontrowersyjna biografia. Pokazuje Diego jako wybitnego piłkarza, ale niezbyt wybitnego człowieka. Książka opisuje drogę od mistrza, geniuszu i króla, do kompletnego upadku.
Historia warta uwagi. I ku przestrodze.
Były książki o wybitnych piłkarzach, ale nie może zabraknąć publikacji o wybitnym trenerze.
Komentarze i analizy Jacka Gmocha chyba należą do najbardziej rozpoznawalnych w polskiej telewizji. Niewątpliwie to jedna z największych osobowości w środowisku piłkarskim.
A teraz wyobraźcie sobie wywiad rzekę z Jackiem Gmochem! O piłce, zawodnikach i trenerach, dawnych i obecnych, politycznych i biznesowych relacjach w sporcie, pracy trenera w Europie i w USA Jacek Gmoch potrafi mówić jak nikt inny: zajmująco, zawsze w punkt i bez ogródek.
Czytając tę książkę, można usłyszeć w głowie jego głos.
Stan futbolu — Krzysztof Stanowski
A może wolicie poczytać książkę napisaną przez dziennikarza sportowego, który nierozerwalnie jest połączony z futbolem?
Mowa oczywiście o Krzysztofie Stanowskim, który nieprzerwanie od 20 lat działa w tematyce piłkarskiej. W „Stanie futbolu” dziennikarz wprowadza czytelników do nieznanych rewirów naszego rodzimego futbolu. Z charakterystyczną bezwzględnością i charyzmą obnaża kulisy decyzji, które wpływały na stan polskiej piłki nożnej.
Mnóstwo faktów, jeszcze więcej anegdot. I przede wszystkim – zero mydlenia oczu.
Piłkarscy hakerzy. O rewolucji w futbolu i sztuce zbierania danych — Christoph Biermann
I na koniec coś dla fanów analiz i statystyk.
Czy piłka nożna to prosta gra? Tak może pomyśleć tylko kompletny laik. Dzisiejsza taktyka nie zależy już tylko od tego, co dzieje podczas meczu się na boisku. Teraz bitwa odbywa się w zaciszu gabinetów i w komputerach futbolowych analityków, a udział w niej biorą najbardziej lotne umysły z całego świata, które za wszelką cenę starają się choć odrobinę wyprzedzić przeciwnika.
Zawodowy hazardzista, który został właścicielem klubu mającego ambicje zagrać w Premier League, amerykański profesor ekonomii, któremu powierzono szefowanie dawnemu piłkarskiemu gigantowi, naukowcy, trenerzy, psychologowie i managerowie, to tylko niektóre postaci, z którymi rozmawiał Christoph Biermann. Autor podróżował po całej Europie i USA, by odkryć, że rewolucja w zbieraniu piłkarskich danych dopiero się zaczęła.
Jeśli interesują Cię wyniki na żywo spotkań, statystyki z meczów i relacje — zarejestruj się w Totalbet używając dedykowany goplusbet kod promocyjny o treści MECZYKI.