10 książek na lato

Lato, lato, lato wszędzie! Mamy wreszcie lato! Dla niektórych to czas wakacji szkolnych lub studenckich, dla innych to czas urlopów. Nawet jeśli nie macie wolnego, to warto skorzystać z upalnych weekendów i spędzić czas nad wodą, w lesie, czy na wsi z książką. Z tej okazji przygotowałam dla Was dziesięć tytułów, które polecam na wakacje. Tematyka jest różnorodna, więc mam nadzieję, że Wam się spodoba.

Dla osób lubiących mocne wrażenia

DROGA DO PIEKŁA – PRZEMYSŁAW PIOTROWSKI

Czy piekło istnieje? Czy istnieje miejsce, w którym znajdują się kotły z gotującą się smołą, gorąca lawa i diabły z rogami? Kto wierzy w Boga musi też wierzyć w istnienie szatana. Kto wierzy w niebo musi też wierzyć w piekło.John Pilar, były amerykański żołnierz, zostaje skazany na karę śmierci  za czyn, którego nie popełnił. Sędziowie uznali go za winnego. Uważają, że z zimną krwią zamordował żonę i trójkę swoich dzieci. Po wstrzyknięciu zastrzyku w sali śmierci trafia do prawdziwego piekła. Jego młodszy brat Lukas dziwi się, że otrzymał urnę z prochami, bowiem tuż przed śmiercią John wyraźnie zaznaczał, że chce być pochowany w mundurze. Okazuje się, że podpis skazańca na dokumentach dotyczących sposobu pochówku został sfałszowany. Lukas za wszelką cenę chce poznać prawdę, dlaczego nie mógł pożegnać brata tak, jakby zmarły sobie tego życzył. W sprawę angażuje dziennikarkę Rose Parker. Razem natrafiają na aferę z piekła rodem.

Cała recenzja 

Dla dociekliwych i wrażliwych na losy ludzi

POLSKA ODWRACA OCZY – JUSTYNA KOPIŃSKA

Czy zawsze, kiedy jest zbrodnia musi być kara? Otóż nie, przynajmniej w polskim, nieco ułomnym prawie. Pokazują to reportaże z głośnych procesów napisane przez znakomitą dziennikarkę Justynę Kopińską. 

Kopińska opisuje sprawy, które wstrząsnęły Polakami. Niektóre z nich były mi znane, o innych już dawno zapomniałam, a o jeszcze innych nawet nie słyszałam. W zbiorze reportaży „Polska odwraca oczy” znajdziemy, m.in. opis historii żony – mordercy dzieci – Trynkiewicza. Kobieta zakochała się w tym zwyrodnialcu podczas, gdy odsiadywał wyrok i wzięła z nim ślub w więziennej sali widzeń w obecności uzbrojonych strażników. Ten reportaż wstrząsnął mną najbardziej bo nie rozumiem jak to jest, że na taki ślub ktokolwiek dał przyzwolenie. Małżonka mordercy stara się nawet w Ministerstwie Zdrowia o możliwość zajścia z nim w ciążę, a jej szesnastoletnią córkę z pierwszego małżeństwa kobiety Trynkiewicz wychowuje listownie… Aż nóż w kieszeni się otwiera! Autorka rozpoczyna książkę bardzo bulwersującą sprawą, ale kolejne są równie poruszające. Czytelnik może dowiedzieć się o historii siostry Bernadetty, która przymykała oko na przemoc i gwałty w prowadzonym przez siebie domu dziecka; a także o wymuszaniu przez prezydenta Zduńskiej Woli pieniędzy na pracownikach i o tym, że nikt nic z tym nie zrobił bo w skład sędziów wchodzili znajomi tegoż prezydenta. Najbardziej jednak zwrócił moją uwagę reportaż o tłumaczce, która dwukrotnie została zgwałcona podczas wyjazdu szkoleniowego dla ratowników medycznych. Miała dowody, wskazała sprawcę, wielokrotnie opowiadała o szczegółach tego czynu różnym śledczym i prokuratorowi, a i tak sprawca uniknął odpowiedzialności. Najpierw dostał wyrok w zawieszeniu, a później, po apelacji, wyrok uchylono. Ważniejsze od uczuć i zdrowia kobiety było dobre imię szkoleń organizowanych z państwowego budżetu.

Cała recenzja

Dla kinomaniaków

WAJDA – KRONIKA WYPADKÓW FILMOWYCH – BARTOSZ MICHALAK

Ten rok przyniósł smutne wieści o śmierci wielu osób, które wniosły swój ogromny wkład w kulturę, muzykę czy kino. Jedną z takich postaci, której odejście było szczególnie istotne dla Polaków, był wyśmienity reżyser Andrzej Wajda. Był twórcą takich filmów, jak: „Kanał” „Wesele”, „Ziemia obiecana”, „Człowiek z Marmuru”, „Człowiek z Żelaza”, czy „Katyń”. Zarówno on sam, jak i stworzone przez niego arcydzieła zapisały się na zawsze w historii polskiego kina. 

Bartosz Michalak, jeszcze za życia Wajdy, wydał wspaniały zbiór wywiadów z aktorami oraz osobami z otoczenia tego znanego reżysera. Znajdziemy tam wypowiedzi, m.in. Daniela Olbrychskiego, Elżbiety Czyżewskiej, Kazimierza Kutza, Zofii Czerwińskiej czy Agnieszki Holand. Ich opowieści są poukładane chronologicznie według czasu powstawania kolejnych filmów. Niektóre z tych wywiadów są opatrzone komentarzem, tak, aby czytelnik miał pełen obraz wydarzeń i to jest pomocne szczególnie dla osób, które nie są dobrze zaznajomione z historią polskiego kina.

Cała recenzja

Dla fanów grozy

CMĘTARZ ZWIEŻĄT – STEPHEN KING

Z twórczością Stephena Kinga mam tak, że albo jego książki wielbię, albo uważam za mocno nieudane (żeby nie napisać grafomańskie). Do tej pierwszej grupy należy „Lśnienie”, „Zielona Mila”, „Carrie” czy klimatyczny „Sklepik z marzeniami”, a do drugiej zaliczyłabym, np. „Komórkę” lub „Cujo”. Marzy mi się, aby kiedyś przeczytać wszystkie tytuły autorstwa Mistrza, jednak  przede mną jeszcze daleka droga. Właśnie jestem po lekturze „Cmętarza Zwieżąt”, a na usta (oraz klawiaturę) ciśnie mi się tylko: wow, wow, wow, wow, wow, wow, wow, wow! I na tym tak właściwie mogłabym zakończyć ten wpis.

Młode małżeństwo Louis i Rachel Creed przeprowadzają się z dwojgiem dzieci oraz kotem Churchem do małego miasteczka Ludlow w stanie Maine. Szybko przyzwyczajają się do życia w lokalnej społeczności. Louis dostaje pracę, jako uniwersytecki lekarz i zaprzyjaźnia się ze starszym mężczyzną Judem Crandallem, który przypomina mu ojca. Pewnego dnia Jud pokazuje rodzinie nietypowy cmentarz, gdzie dzieci chowają swoich pupili, dbają o ich prowizoryczne, choć starannie przygotowane groby i koszą trawę na równej ścieżce. U bramy wisi tabliczka z napisem „Cmętarz Zwieżat”. Ellie – córka Louisa i Rachel – jest zszokowana tym widokiem. Nigdy nie spotkała się z pojęciem śmierci. Martwi się, że jej kot kiedyś umrze. Rachel jest przeciwna zbyt wczesnemu uświadamianiu dziewczynki w tych kwestiach, ale Louis upiera się, że na ten temat należy porozmawiać. Wkrótce do uniwersyteckiego centrum medycznego trafia ciężko ranny student, który w przedśmiertnych drgawkach ostrzega Louisa, by nie przekraczał wiatrołomu za Cmętarzem Zwieżąt. Po tym wydarzeniu mężczyzna ma koszmarne sny, które mieszają się z rzeczywistością…

Cała recenzja

Dla miłośników historii

SISI SAMOWOLNA CESARZOWA – ALLISON PATAKI

Elżbieta Amalia Eugenia von Wittelsbach, znana również jako Sisi, w drugiej połowie XIX wieku  była cesarzową Austrii i królową Węgier. Uznawano ją za najpiękniejszą kobietę na świecie, choć wśród własnych dworzan nie zyskała popularności. Mimo, że wyglądała jak królewna z bajki, jej życie nie było takie bajeczne. Sisi musiała przystosować się do bardzo surowych zasad etykiety austriackiego dworu, a tragedie, które ją spotykały sprawiły, że cesarzowa Elżbieta stała się inspiracją współczesnych reżyserów i autorów książek.

Od piętnastu lat Sisi jest żoną cesarza Franciszka Józefa. Jako naiwna nastolatka wyszła za mężczyznę, którego kochała, ale którego zdominowały dworska etykieta i rygorystyczna matka. Elżbieta nie ma łatwego życia. Nie może wychowywać dwójki starszych dzieci, nie może nawet zachowywać się swobodnie nawet w prywatnych pomieszczeniach w gronie najbliższej rodziny. Ta charyzmatyczna i żywiołowa trzydziestolatka musi nieustannie zwalczać swoje pragnienia, by normalnie funkcjonować w cesarskim pałacu. Skłania ją to do częstych podróży i ucieczek z dala od męża oraz dominującej teściowej. Jednak kiedy otrzymuje list od swojej zdesperowanej córki, która powiadamia, że z synem Sisi może dziać się coś niedobrego w związku ze zbyt surowymi metodami wychowawczymi, fundowanymi przez jego osobistego nauczyciela, kobieta postanawia wrócić do pałacu i wziąć sprawy w swoje ręce.

Cała recenzja

Nie tylko dla dziewczyn

DZIEWCZYNY – EMMA CLINE

Charles Manson to jeden z najbardziej rozpoznawalnych amerykańskich morderców. Był wielokrotnie karany, założył zapatrzoną w niego sektę, był muzykiem, który twierdził, że jego zbrodnie były inspirowane utworami Beatlesów. Został skazany na karę śmierci. Nocą z 8 na 9 sierpnia 1969 za namową Mansona kilkoro członków Rodziny – Charles „Tex” Watson, Patricia Krenwinkel, Susan Atkins i Linda Kasabian – dokonało bardzo głośnej zbrodni. W willi wynajętej przez Polańskich w Beverly Hills zamordowano żonę reżysera – Sharon Tate – będącą w ósmym miesiącu ciąży, oraz jej czterech gości przebywających w domu.  Powieść „Dziewczyny” Emmy Cline jest inspirowana tymi bestialskimi wydarzeniami.

Evie Boyd to przeciętna nastolatka, do której życia wkradła się nuda. Po rozwodzie rodziców i przeprowadzce jej najlepszej przyjaciółki szuka jakiegoś sposobu na zabicie czasu. Nastolatka przez przypadek spotyka Suzanne, która jest uosobieniem jej dziewczęcych marzeń o poczuciu wolności i niezależności. Czternastolatka trafia na rancho, którym rządzi charyzmatyczny Russell. Dziewczyny, które z nim żyją i sypiają ślepo wykonują jego polecenia. Nikt jakoś nie zauważa, że na rancho panuje bałagan, że sypianie z tym samym mężczyzną jest niemoralne, że kradzieże mogą prowadzić wprost do więzienia, a życie młodych dziewcząt może zostać w ciągu jednej chwili zrujnowane. Czy Evie wycofa się zanim będzie za późno i dojdzie do tragedii?

Cała recenzja

Dla ceniących dobrą akcję

KASACJA – REMIGIUSZ MRÓZ

Remigiusz Mróz to młody, polski autor książek, który masowo produkuje powieści. Dobre powieści. Nie dość, że co chwilę wydaje kolejny tytuł, to w dodatku ujawnił się pod innym nazwiskiem – Ove Løgmansbø. Mimo że Mróz jest prawnikiem, codziennie poświęca czas na pisanie, przez co rozpieszcza swoich czytelników kolejnymi tomami ciekawych serii. Jedną z najpopularniejszych i najbardziej lubianych jest ta o zadziornej prawniczce Joannie Chyłce. Postawiłam przeczytać pierwszą część tej serii – „Kasację” i się nie zawiodłam, choć mam kilka drobnych zastrzeżeń, dlatego oprócz ochów i achów dodam coś jeszcze… 

Aplikant Kordian Oryński trafia na praktykę do znanej warszawskiej kancelarii prawniczej Żelazny & McVay. Jego patronką zostaje Joanna Chyłka – prawniczka o nieugiętym charakterze i ciętym języku. Wspólnie muszą bronić syna bogatego biznesmena, który podejrzany jest o brutalne morderstwo dwóch osób. Mężczyzna spędził dziesięć dni w mieszkaniu obok okaleczonych ciał. Oskarżony nie chce zeznawać, nie przyznaje się do winy, ale też nie twierdzi, że jest niewinny. Para prawników ma niełatwy orzech do zgryzienia. Musi stać w obronie klienta, który nie jest skory do współpracy. Sprawa jest niejasna oraz skomplikowana i ewidentnie ma drugie dno, które pozostaje nieodkryte.

Cała recenzja 

Dla filozofów, myślicieli i dla wszystkich

ŚLADY – JAKUB MAŁECKI

Śmierć spotka każdego z nas i jest nieunikniona. Niektórzy wierzą w to, że jest ona nam pisana z góry i już w dniu narodzin wiadomo, kiedy dany człowiek umrze oraz w jakiej sytuacji. Każdego dnia ktoś umiera – ze starości, w wyniku choroby, samobójstwa, zabójstwa, czy nieszczęśliwego wypadku. A gdyby tak zamiast Anioła Stróża od urodzenia stała nad nami Śmierć i czekała, żeby wkroczyć w odpowiednim momencie? 

Żołnierz na wojnie, sławna modelka, młoda matka z dwójką dzieci, chłopiec z poparzoną kwasem twarzą, wiejski głupek, panna lekkich obyczajów, wykładowca na uczelni, student… Wszystkie te postaci żyją w jednym, niewielkim społeczeństwie i mimo że ich życie jest odmienne oraz toczy się innym trybem, łączy ich jedno – na każdego z nich czeka śmierć, która przychodzi w odpowiednim czasie. Każda z tych osób ma swoje radości, smutki, różnorodne przeżycia oraz odmienną sytuację życiową i materialną, ale żadna nie uniknie kostuchy. Prędzej czy później wszyscy będą musieli odejść z tego świata, pozostawiając po sobie jedynie potomstwo lub wspomnienia w sercach bliskich.

Cała recenzja

Dla pracoholików i socialmaniaków (żeby zrozumieli)

#UPAŁ – MICHAŁ OLSZEWSKI

Niektórzy mawiają, że jeśli nie ma kogoś na Facebooku to nie istnieje. W dzisiejszym świecie ciężko obyć się bez udogodnień, które oferuje nam internet. Za pomocą sieci możemy zrobić niemal wszystko – zrelaksować się oglądając filmy, przeczytać najważniejsze (i te mniej ważne) informacje, zrobić zakupy, a nawet poznać przyjaciół lub miłość swojego życia. Internet jednak może stanowić zagrożenie – czasami jest stosowany do cyberprzemocy, kradzieży lub manipulowania ludźmi. Korzystanie z sieci prowadzi również do uzależnień, które są niebezpieczne do tego stopnia, że podobnie jak w przypadku narkotyków czy problemu alkoholowego, potrzebne jest leczenie.

Fej jest młodym ojcem i mężem. Rozwija karierę jako dziennikarz. Nie ma chwili, żeby nie myślał o pracy, twittowaniu i lajowaniu newsów. Na każdym kroku szuka sensacji, która pobudziłaby do aktywności użytkowników jego serwisu. Jest tak pochłonięty i nakręcony działaniem, że nie zwraca uwagi na rodzinę i przyjaciół. Na zewnątrz od wielu dni panują niewyobrażalne upały, które są pożywką dla mediów i rozdrażnionych czytelników. Twitty oraz posty na Facebooku związane z falą gorąca przyciągają rzesze userów. I o to właśnie Fejowi chodzi. Dla niego nie liczy się nic poza polubieniami i popularnością wpisów. Przestaje zauważać co się dzieje dookoła niego. Ważny jest tylko dobry news. To doprowadzi go do tragedii…

Cała recenzja

Dla podróżników i fanów reportaży

ŚWIAT ANDRZEJA FIDYKA – ANDRZEJ FIDYK, ALEKSANDRA SZARŁAT

„Defilada” Andrzeja Fidyka to jeden z najlepszych filmów dokumentalnych jakie widziałam w życiu, dlatego gdy zobaczyłam książkę tego wybitnego polskiego dokumentalisty, postanowiłam ją od razu przeczytać. Inne jego dzieła nie są mi znane, ale niebawem zamierzam nadrobić te zaległości.

Andrzej Fidyk wprowadził świeże spojrzenie do polskiego filmu dokumentalnego, ukazując wydarzenia takimi, jakimi są naprawdę. Kiedy dostał zgodę na filmowanie w Korei Północnej, która jest najbardziej zindoktrynowanym krajem na świecie, postanowił pokazać ją tak, jak życzyli sobie tego jej przywódcy. Dzięki takiemu podejściu do wydarzeń odbiorca otrzymał obraz, przedstawiający przerażającą siłę północnokoreańskiej propagandy, w kraju, w którym wszystko jest wystawiane na pokaz. Dotyczy to niestety tylko zagranicznych turystów i ekipy telewizyjne, a nie prawdziwych ludzi. Ludzi, którzy muszą kochać swojego przywódcę, którzy uczą się o jego życiu, którzy za złe słowo o kraju mogą trafić do obozu koncentracyjnego. Dlaczego się nie sprzeciwiają? Ponieważ nie wiedzą, że poza pilnie strzeżonymi murami jest zupełnie inny świat. Nie mają Internetu, nie mają telewizji, a jedyną prawdą jest ta, którą się im wpaja. Oglądając „Defiladę” początkowo widz jest rozbawiony, ale im więcej obrazów ukazuje się jego oczom, tym większą grozę one budzą.

Cała recenzja

Napiszcie w komentarzach, które Wy polecacie książki na lato.