10 książek o różnych obliczach śmierci

Dzień Wszystkich Świętych oraz  Zaduszki to czas, w którym przychodzi wiele refleksji, na temat przemijania. To także czas, w którym odwiedzamy groby swoich zmarłych bliskich, przynosimy znicze oraz kwiaty i odmawiamy modlitwy za ich dusze.

W związku ze zbliżającym się najbardziej nostalgicznym świętem w ciągu roku przygotowałam dla Was zestawienie dziesięciu książek o różnych obliczach śmierci.

1. Boska Komedia – Dante Alighieri

Śmierć jako wędrówka w zaświatach

Przerażająca bardzo obrazowa wizja wędrówki Dantego przez zaświaty – Piekło, Czyściec, a na końcu Raj. Wędrówka ta jest alegorią ludzkiego życia, wizja życia pozagrobowego jest bowiem jednocześnie krytyką świata doczesnego. Poeta jest oprowadzany po każdej z części zaświatów przez innego przewodnika — Wergiliusz (symbol rozumu), święty Bernard z Clairvaux (symbol duszy) i ukochana Dantego, zmarła Beatrycze (symbol miłości). Podróż trwa trzy dni i trzy noce, począwszy od Wielkiego Piątku do Wielkanocy roku 1300.

2. Ślady – Jakub Małecki

Śmierć jako nieunikniona kostucha, która krąży nad ofiarą

W zbiorze opowiadań Jakuba Małeckiego śmierć bywa okrutna, złośliwa, głupia, ale też uwalniająca od trosk i dająca wytchnienie. Autor nie opisuje jedynie sposobu, w jaki ktoś zginął, ale ukazuje bohaterów z różnych perspektyw, zarówno życia własnego, jak i wpływu, jaki dana osoba wywarła na życie innych – sąsiada, kochanka, małżonka czy krewnego… Śmierć objawia się na chwilę przed zadaniem ostatecznego ciosu.

RECENZJA

3. Cmętarz Zwieżąt – Stephen King

Śmierć, którą można cofnąć, ale nie bez konsekwencji

Tutaj śmierć pojawia się w zupełnie innej, koszmarnej odmianie. Cmentarz dla zwierząt jest położony przy innym, starym indiańskim cmentarzysku dla ludzi. Po mieście krąży legenda, że zakopane tam zwierzęta można przywrócić do życia. I nie tylko zwierzęta… Jednak trzeba się liczyć z najgorszymi konsekwencjami.\

RECENZJA

4. Zanim się pojawiłeś – Jojo Moyes

Eutanazja – czyli śmierć na życzenie

W tej powieści ukazana jest historia człowieka, który jest sparaliżowany i nie ma dla niego szans na normalne życie. Zmaga on się z decyzją, czy poddać się eutanazji. Nie jest to typowe studium przypadku, ale przedstawienie problemu śmierci na życzenie w otoczce romantycznej historii. Przykład choroby oraz stanu psychicznego głównego bohatera porusza niezwykle ważny problem prawa do własnego ciała i decydowania o swoim życiu, bez względu na to, w jak trudnej sytuacji się znajduje i co sądzą o tym osoby z jego otoczenia.

RECENZJA

5. Chata – William Paul Young

Śmierć dziecka, a wiara w Boga

Główny bohater zmaga się ze stratą po śmierci swojej ukochanej córki. Zrozpaczony i wątpiący ojciec, spotyka się z Bogiem w chacie na uboczu, gdzie spędza weekend, uczestnicząc w czymś w rodzaju sesji terapeutycznej z Bogiem, nazywającym siebie Tatuśkiem, Jezusem, który pokazuje się pod postacią żydowskiego robotnika.

6. Duża Ryba – Daniel Wallace

Pożegnanie przed śmiercią

Gdy William Bloom dowiaduje się, że jego ojciec umiera na raka, pragnie dowiedzieć się o jego życiu jak najwięcej.  Do tej pory spędzali ze sobą nie wiele czasu, więc, mimo poprawnych relacji nie było okazji do bliższego poznania. „Duża ryba” porusza ważny temat pożegnania z umierającym. To etap trudny, ale niezwykle wartościowy dla obu stron.

7. Trupia Farma – Bill Bass

Śmierć z naukowego punktu widzenia

Bill Bass bada, co dzieje się z ludzkimi ciałami po śmierci. Na trupiej farmie naukowcy badają zwłoki: zakopane w ziemi lub zanurzone w wodzie, zatopione w bagnach oraz ukryte w bagażnikach samochodów. Po co to robią? Aby dostarczyć materiał dla medycyny sądowej i pomóc w odkryciu wielu spraw. W „Trupiej Farmie” śmierć jest pokazana z biologicznego, cielesnego punktu.

8. Bracia Lwie Serce – Astrid Lindgren

 

Oswajanie dziecka ze śmiercią

Mały Karol Lew, zwany Sucharkiem, ciężko choruje, wszyscy wiedzą, że niedługo umrze. Chłopiec ciągle leży w łóżku, nie może się bawić ani biegać. Kiedy Karol dowiaduje się, że niebawem będzie musiał odejść z tego świata, jego starszy brat Jonatan opowiada mu historię o wspaniałej krainie Nangijali, w której królują bajki oraz przygody, a każdy jest zdrowy, silny i może skakać, ile zechce. „Bracia Lwie Serce” to piękna, choć nieco mroczna opowieść o braterskiej miłości. Chorym dzieciom lub mającym w swoim otoczeniu umierające osoby, może pomóc oswoić się ze śmiercią. Astrid Lindgren stworzyła pełną magii historię o tym, że dobro zwycięży nie tylko zło, ale i śmierć.

RECENZJA

9. Prezent na święta – Jacquelyn Mitchard

Przygotowanie do własnej śmierci

„Prezent na święta” Jaquelyn Mitchard to niewielkich rozmiarów książka nacechowana ogromnym ładunkiem emocjonalnym. Autorka pokrótce zapoznaje czytelnika z bohaterami, by niemal na samym początku zadać cios. Dowiadujemy się, że główna bohaterka musi pożegnać się z życiem. Pozostało jej bardzo mało czasu. Laura zostaje postawiona przed trudnym wyborem. Musi pożegnać się z bliskimi oraz zadecydować kogo chce powiadomić o swojej sytuacji. Ta prosta, ale poruszająca historia skłania do myślenia nad tym, co jest dla nas tak naprawdę ważne. W obliczu śmierci pieniądze, kariera, czy codzienne obowiązki, które tak bardzo zaprzątają nam głowę, przestają mieć jakiekolwiek znaczenie.

RECENZJA

10. Brudna robota – Christopher Moore

Śmierć na wesoło

Na koniec coś dla rozluźnienia, po tym ciężkim temacie… „Brudna Robota” opowiada o śmierci, ale na wesoło. Mnóstwo tu czarnego humoru i absurdalnych zdarzeń. Autor umiejętnie połączył w niej różne mity i wierzenia, a wśród bohaterów jest cała plejada dziwnych postaci, takich jak: Minty (Miętowy), Rosjanka o korzeniach Tatarów, Lilly nastoletnia emo, piekielne ogary i inne.