14 godzin „Dziadów” w teatrze bez patronatu Prezydenta

Teatr-Polski-we-Wrocławiu-Dziady-bez-skrótów-w-840-min. (1)W sobotę 20 lutego, po raz pierwszy w historii, wystawiono „Dziady” Adama Mickiewicza w całości. Jak zapewnia reżyser Michał Zadara nie pominięto żadnego słowa. Spektakl trwał łącznie czternaście godzin!!! Można było go obejrzeć w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

To niezwykle trudne przedsięwzięcie angażujące wielu ludzi – scenografów, garderobianych, oświetleniowców, osoby zajmujące się nagłośnieniem i muzyką oraz oczywiście aktorów. Wszyscy przez kilkanaście godzin musieli być w pełnej gotowości i bezbłędnie wykonywać swoją pracę, aby spektakl odniósł sukces.

Pamiętajmy, że poszczególne sceny z danej części „Dziadów” odgrywają się w różnych miejscach, dlatego nie lada wyzwaniem okazała się zmiana scenografii podczas dość krótkich przerw.

Wydarzeniem zainteresowały się polskie i zagraniczne media. Niestety Prezydent Andrzej Duda poproszony o podtrzymanie patronatu nad tym ważnym widowiskiem teatralnym (do którego zobowiązał się Bronisław Komorowski) odmówił:

„W odpowiedzi na pismo Pana Dyrektora do Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, zawierające prośbę o honorowy patronat nad jednoczesnym wystawieniem wszystkich części „Dziadów” Adama Mickiewicza na deskach Teatru Polskiego we Wrocławiu – z premierą zaplanowaną na 20 lutego 2016 roku – uprzejmie informuję, że podtrzymanie wcześniejszej decyzji w tej sprawie nie jest możliwe”*.
Całość oświadczenia – tutaj

Tutaj możecie zobaczyć fragment nagrania ze spektaklu:

http://www.tvn24.pl/wroclaw,44/wroclaw-14-godzinna-premiera-dziadow-bez-skrotow-w-teatrze-polskim,621178.html (http://www.tvn24.pl)

*Źródło:

http://kultura.dziennik.pl/teatr/artykuly/512708,andrzej-duda-teatr-polski-patronat.html

Co sądzicie o odmowie Prezydenta?