5 moich ulubionych książek z motywem szkoły

Dziś, 4 września, rozpoczyna się rok szkolny. Z tej okazji przygotowałam listę moich ulubionych książek z motywem szkoły. Czasem wybija się ona na pierwszy plan jako główny wątek, a czasem jest bardzo wyraźnym i charakterystycznym miejscem akcji, które miało wpływ na losy bohaterów.

1.  Cykl o Harrym Potterze – J.K. Rowling

Nękany przez wujostwo chłopiec w swoje jedenaste urodziny dostaje list z zaproszeniem do Hogwartu – szkoły czarów i magii. Mimo przeciwności losu udaje mu się tam dostać. To miejsce jest niesamowite – schody, które same się przemieszczają, snujące się po korytarzach duchy, tajemnicze przejścia i poruszające się na obrazach postaci to istny raj dla nastolatka.

2. Akademia Pana Kleksa – Jan Brzechwa

Magiczną szkołę odnajdziemy również w naszej rodzimej literaturze. Budynek znajduje się na ulicy Czekoladowej. Dyrektorem jest lekko zwariowany Pan Kleks. Uczniowie na lekcjach zajmują się między innymi przędzeniem liter, kleksografią, leczeniem chorych sprzętów, czy nauką geografii poprzez grę w piłkę-globus. Można tam też wziąć prysznic w soku, czy odwiedzić niebo dla psów. Czyż nie brzmi to wspaniale?

3. Ferdydurke – Witold Gombrowicz

Zostajemy przy polskich autorach, choć tym razem szkoła nie będzie jak z bajki. 30 letni początkujący literat zostaje cofnięty do klasy gimnazjalnej, gdzie młodzież jest „upupiana” przez nauczycieli. Próbują oni na siłę wbić wiedzę uczniom do głów przez absurdalne nauczanie i robienie z nich infantylnych, niemyślących istot, które powinny działać według utartych schematów. Na szczęście ci się buntują…

4. Mała Księżniczka –  Frances Hodgson Burnett

Siedmioletnia Sara zostaje wysłana do szkoły z internatem dla dziewcząt. Dziewczynka jest rozpieszczana przez swojego ojca i początkowo bardzo dobrze traktowana w nowym miejscu. Jednak, gdy jej ojciec bankrutuje, a następnie umiera los Sary diametralnie się odmienia. Z rozkapryszonej uczennicy staje się służącą. Jedynym ratunkiem dla dziewczynki jest jej bogata wyobraźnia, która pozwala jej przetrwać codzienne trudności w szkole.

5. Carrie – Stephen King

Na koniec coś dla fanów grozy. Carrie to dziewczyna, która została wychowana i zdominowana przez matkę – religijną fanatyczkę. W okresie dojrzewania u nastolatki ujawniają się zdolności telekinetyczne, co pozwala na przemieszczanie przedmiotów siłą woli. Gdy uczniowie z liceum zaczynają się nad nią pastwić, podczas balu maturalnego dochodzi do tragedii.