5 niebanalnych książek o kobietach — nie tylko dla kobiet
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Z tej okazji chciałam Wam przedstawić pięć niebanalnych książek, gdzie główną rolę odgrywają kobiety. Są to propozycje, które są pozbawione lukru i historii miłosnych, typowych dla literatury kobiecej, więc mogą się spodobać również mężczyznom.
Vox — Christina Dalcher
Mocny głos w sprawie praw kobiet. Dystopia opowiadająca o zniewoleniu żon, matek i córek przez grupę żądnych władzy mężczyzn, popieranych przez wyznawców rozkwitającego odłamu pewnej religii. Kobiety zmuszone do wyzbycia się wszelkich praw, mają założone liczniki, odmierzające ilość wypowiadanych słów. Gdy przekroczą limit są rażone prądem…
Jak pokochać centra handlowe – Natalia Fiedorczuk
Młoda matka, mieszkanka warszawskich przedmieść, pracująca na umowach śmieciowych zachodzi w ciążę. Ma skłonność do depresji, a po urodzeniu syna cierpi na depresję poporodową. Nie użala się, nie odrzuca swojego dziecka, sama podkreśla, że kocha je ponad życie, ale nie może poradzić sobie z nową rzeczywistością. Opowieść o zwykłej kobiecie ze zwykłymi problemami, które mogą dotknąć każdej z nas.
W ciemność – Anna Bolavá
Opowieść o kobiecej pasji, która może doprowadzić do zguby. Zielarka popada w obsesję na punkcie zbiorów kwiatów, liści i korzeni roślin. Wokół Anny są ludzie, którzy próbują jej pomóc – kuzynki, sąsiadki, były mąż, lekarz, a nawet znienawidzony teść – wszyscy pokazują jej symptomy, które kobieta ignoruje, ale nikt nie ma tak dużej mocy przebicia, aby przedrzeć się przez grubą ścianę jej szaleństwa.
Córki smoka – William Andrews
O koreańskich dziewczynach do towarzystwa, które były zmuszane do prostytucji z okupującymi Koreę Japończykami, mówi się niewiele. O tysiącach gwałconych i mordowanych dziewcząt, które były prześladowane przez żołnierzy podczas II wojny światowej, w tak zwanych Stacjach Komfortu, się milczy. Powodem jest utrzymanie poprawnych stosunków koreańsko-japońskich, które ówcześnie są niezwykle istotne – szczególnie dla Korei Południowej. To wstrząsające, ile rzeczy jeszcze nie wiemy o okrutnych losach kobiet…
Dziecko Rosemary – Ira Levin
„Dziecko Rosemary” Iry Levina to pełna grozy historia o kobiecie, która miała urodzić dziecko szatana. Książka mroczna, z dużą dozą okultyzmu i wywołująca napięcie do granic możliwości. Ukazuje kobietę jako nieświadomą ofiarę swojego egoistycznego i okrutnego męża. Powieść została spopularyzowana dzięki genialnemu filmowi Romana Polańskiego.