5 typów ojców w literaturze
Dziś obchodzimy Dzień Ojca. Z tej okazji przygotowałam dla Was subiektywne zestawienie pięć typów ojców w literaturze. Tatusiowie pojawiają się w książkach znacznie rzadziej niż mamy, ale nie oznacza to, że są oni mniej ważni. Wręcz przeciwnie, często odgrywają w fabule istotniejszą rolę, niż nam się początkowo wydaje.
Ojciec cierpliwy
Tata, który mimo niesfornego zachowania dzieci jest kochającym i wybaczającym rodzicielem, który pragnie, poprzez dawanie przykładu, nauczyć swe nieposkromione potomstwo ogłady i prawd życiowych. Ojcem cierpliwym jest choćby Geppetto z „Pinokia”Carlo Collodiego. Stary już człowiek, który z drewna wystrugał chłopca, nieustannie musi znosić jego wybryki i zachowanie, które doprowadza do wielu nieciekawych sytuacji. Mimo to Geppetto kocha swojego Pinokia tak bardzo, że mógłby za niego oddać życie…
Tata psychopata
Ojciec niepokorny, często zły, karcący lub próbujący wyrządzić krzywdę. W tym przypadku mamy zupełnie odwrotną sytuację — to dzieci go kochają, mimo jego wad, próbują tłumaczyć jego zachowanie na wszelkie możliwe sposoby. Jako przykład może posłużyć Jack Torrance z „Lśnienia” Stephena Kinga. Niby kochał swojego syna, ale pił, złamał mu w nerwach rękę, a o tym, co się stało w upiornym hotelu Panorama, chyba nikomu nie muszę opowiadać, a tym, co czytali nie będę zdradzać fabuły.
Wielki nieobecny
Wielki nieobecny to taki tata, którego przez całą powieść nie ma w domu, jest gdzieś daleko, a mimo to jest on istotny dla fabuły. Takim typem jest ojciec w „Małych Kobietkach” Louisa May Alcott, mimo że uczestniczy w wojnie secesyjnej, cały czas jest w myślach dziewczynek, które tak bardzo na niego czekają.
Kochany tatuś
Ojciec zakochany w swoim dziecku ponad wszystko (najczęściej w córce), niewidzący jego wad, niewłaściwego zachowania, braku wrażliwości ani poważnych zaniedbań. Od ojca cierpliwego różni się tym, że nie chce w ogóle pouczać i edukować swojego potomka, a jedynie jest ślepo wpatrzony w każdy jego najdrobniejszy gest. Doskonałym przykładem kochanego tatusia jest Łęcki z „Lalki” Bolesława Prusa. Mimo że Izabela jest okropną, rozkapryszoną paniusią, Łęcki nie widzi świata poza nią.
Ojciec cierpiący
Ojciec, który utracił dziecko lub jego potomek jest ciężko chory. Zrozpaczony mężczyzna, który musi pogodzić się z losem i z tym co przyniosło mu życie. Przykładem takiego ojca jest Mackenzi AllenPhillips z „Chaty” Williama Paula Younga. Jego córka Missy została porwana podczas rodzinnych wakacji. Wszystko wskazuje na to, że nie żyje. Mack musi pojednać się z Bogiem i rozprawić ze swoimi wielkim cierpieniem.