5 typów ojców w literaturze

Dziś obchodzimy Dzień Ojca. Z tej okazji przygotowałam dla Was subiektywne zestawienie pięć typów ojców w literaturze. Tatusiowie pojawiają się w książkach znacznie rzadziej niż mamy, ale nie oznacza to, że są oni mniej ważni. Wręcz przeciwnie, często odgrywają w fabule istotniejszą rolę, niż nam się początkowo wydaje. 

 

Typ pierwszy: Ojciec cierpliwy

Tata, który mimo niesfornego zachowania dzieci jest kochającym i wybaczającym rodzicielem, który pragnie, poprzez dawanie przykładu, nauczyć swe nieposkromione potomstwo ogłady i prawd życiowych. Ojcem cierpliwym jest choćby Geppetto z „Pinokia”Carlo Collodiego. Stary już człowiek, który z drewna wystrugał chłopca, nieustannie musi znosić jego wybryki i zachowanie, które doprowadza do wielu nieciekawych sytuacji. Mimo to Geppetto kocha swojego Pinokia tak bardzo, że mógłby za niego oddać życie…

Typ drugi: Tata psychopata

Ojciec niepokorny, często zły, karcący lub próbujący wyrządzić krzywdę. W tym przypadku mamy zupełnie odwrotną sytuację – to dzieci go kochają, mimo jego wad, próbują tłumaczyć jego zachowanie na wszelkie możliwe sposoby. Jako przykład może posłużyć Jack Torrance z „Lśnienia” Stephena Kinga. Niby kochał swojego syna, ale pił, złamał mu w nerwach rękę, a o tym co się stało w upiornym hotelu Panorama chyba nikomu nie muszę opowiadać, a tym co czytali nie będę zdradzać fabuły.

Typ trzeci: Wielki nieobecny

Wielki nieobecny to taki tata, którego przez całą powieść nie ma w domu, jest gdzieś daleko, a mimo to jest on istotny dla fabuły. Takim typem jest ojciec w „Małych Kobietkach” Louisa May Alcott, mimo że uczestniczy w wojnie secesyjnej cały czas jest w myślach dziewczynek, które tak bardzo na niego czekają.

Typ czwarty: Kochany tatuś

Ojciec zakochany w swoim dziecku ponad wszystko (najczęściej w córce), niewidzący jego wad, niewłaściwego zachowania, braku wrażliwości ani poważnych zaniedbań. Od ojca cierpliwego różni się tym, że nie chce w ogóle pouczać i edukować swojego potomka, a jedynie jest ślepo wpatrzony w każdy jego najdrobniejszy gest. Doskonałym przykładem kochanego tatusia jest Łęcki z „Lalki” Bolesława Prusa. Mimo że Izabela jest okropną, rozkapryszoną paniusią, Łęcki nie widzi świata poza nią.

Typ piąty: Ojciec cierpiący

Ojciec, który utracił dziecko lub jego potomek jest ciężko chory. Zrozpaczony mężczyzna, który musi pogodzić się z losem i z tym co przyniosło mu życie. Przykładem takiego ojca jest Mackenzi AllenPhillips z „Chaty” Williama Paula Younga. Jego córka Missy została porwana podczas rodzinnych wakacji. Wszystko wskazuje na to, że nie żyje. Mack musi pojednać się z Bogiem i rozprawić ze swoimi wielkim cierpieniem.