Badanie czytelnictwa – 18% Polaków nie wie co to jest książka
Podsumowując zeszły rok Biblioteka Narodowa, we współpracy z TNS Polska, przeprowadziła badania czytelnictwa. Analizę przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 3000 osób od 15 roku życia. Maksymalny błąd statystyczny wynosi 1,8%. Z badań wynika, że aż 60,8 % nie przeczytało żadnej książki w ciągu 12 ostatnich miesięcy.
Fakt ten zaskakuje tym bardziej, że pojęcie książki ujęto w bardzo szerokim rozumieniu – do ankiety wliczono również słowniki, encyklopedie, albumy oraz książki elektroniczne. W grupie tej znaleźli się uczniowie i studenci – czy tak łatwo ukończyć szkołę czy studia nie czytając ani jednej książki w roku i nie zaglądając do słownika, czy encyklopedii? Należałoby zastanowić się nad systemem edukacji, ale to temat rzeka i nie będę go poruszała w tym wpisie.
Z analizy zachowań czytelniczych wynika, że zaledwie 32% osób sześćdziesięcioletnich i starszych w ciągu ostatniego roku sięgnęło po książkę. Wśród nastolatków udział czytelnictwa jest większy (62%), jednakże osoby w wieku szkolnym przyznają, że często zdarza się im książki nie skończyć lub czytać tylko wybrane fragmenty. Badania wykazały, że kobiety czytają więcej niż mężczyźni i częściej przyznają, że jest to dla nich sposób na relaks, mężczyźni natomiast chętniej sięgają po literaturę fachową. Okazało się również, że na poziom czytelnictwa ma wpływ wykształcenie rodziców. Im rodzice są bardziej wykształceni, tym więcej książek przeczytały ich dzieci.
Najczęstszym źródłem pochodzenia książek są:
– Zakupy (w tym przez Internet) – 38,2%
– Wypożyczenie od rodziny, znajomych – 26,4%
– Biblioteka publiczna 22,7 %
Biblioteki publiczne szczególnie często były wykazywane przez osoby, które nie mogą sobie pozwolić na zakup książek czyli przez bezrobotnych, rolników, emerytów i rencistów.
Jestem bardzo ciekawa, jakie byłyby wyniki badań, gdyby odrzucono słowniki, encyklopedie i albumy oraz gdyby ankieterzy wzięli pod uwagę przeczytanie CAŁEJ książki powyżej 100 stron. A co wy o tym sądzicie? Piszcie w komentarzach.
Źródło: Biblioteka Narodowa http://www.bn.org.pl/aktualnosci/501-czytelnictwo-polakow-w-2012-r.-%E2%80%93-wyniki-badan.html