Badanie czytelnictwa – wyniki ankiety

badania2

W zeszłym tygodniu zaprosiłam Was do zabawy związanej z badaniami czytelnictwa wśród moli książkowych. W ankiecie wzięło udział aż 248 osób. Nie spodziewałam się takiej frekwencji. Serdecznie Wam dziękuję, że chcieliście odpowiedzieć na moje pytania. Jesteście Wspaniali!!!

Poniżej prezentuję analizę:

Z badania wynika, że średnio rocznie czytacie aż 87 książek! To oznacza, że na pytanie odpowiedziało wielu wytrawnych moli książkowych, którzy nie wyściubiają nosa spoza lektur. Pamiętajcie jednak, że jest to średnia, zatem niektórzy zaznaczyli mniejszą ilość, ale inni przeczytali jeszcze więcej! Kiedy znajdujecie na to czas?

Znacznie mniejsza wyszła liczba kupowanych tomów. W ciągu roku w księgarniach, w internecie i w antykwariatach nabywacie 25,3 książki. Niezły wynik! Bo oznacza, że kupujecie nieco ponad 2 książki miesięcznie.

Przeczytanie dziesięciu stron książki zajmuje Wam 12,9 minuty. Teraz policzmy: zakładając, że czytany tom średnio ma 300 stron ([12,9 x 30]/60 min.) to przeczytanie jej zajmuje 6,45 godzin. Mnożąc to przez 87 (liczba książek, czytanych w roku) daje to 561,15 godzin! Pokażę to jeszcze w dniach i podzielę liczbę godzin, czyli przez 24 h. Wychodzi, że gdybyście czytali te książki bez chwili przerwy robilibyście to przez 23 dni 9 godzin i 15 minut. Niesamowite!

Najczęściej czytacie w domu w łóżku lub w komunikacji miejskiej, ale zdarzały się takie odpowiedzi jak park, siłownia, toaleta, a nawet praca. Zazdroszczę tym, którzy mogą czytać w pracy. Mi szefowa nie pozwala ?

Teraz czas na pytanie o pieniądze, którego nikt nie lubi. Czyli ile wydajecie na książki? 44% z Was miesięcznie wyciąga z portfela ponad 40 zł na swoje ukochane lektury, 24,2% daje pomiędzy 31 zł a 40 zł, 18,5% inwestuje 21-30 zł, 9,3 % nie przekracza przedziału 11-20 zł, a 4% płaci poniżej 10 zł.

Nie zawsze książki trzeba kupować, można je przecież wypożyczyć z biblioteki. 52,8% respondentów korzysta z biblioteki raz w miesiącu, albo częściej, 23% chodzi tam kilka razy do roku, 2,8% wybiera się do biblioteki tylko raz w roku, a 21,4% pytanych nie chodzi do niej wcale.

Mam nadzieję, że ankieta Wam się podobała. Napiszcie w komentarzach co sądzicie o wynikach i czy chcielibyście, aby na blogu pojawiało się więcej takich zabaw. Zgodnie z obietnicą do jednego z respondentów trafi książka niespodzianka. Informacja z prośbą o adres korespondencyjny trafiła na maila zwycięzcy, który został podany przy wypełnianiu ankiety.