Czytelnicze postanowienia noworoczne 2019

Z postanowieniami noworocznymi zazwyczaj jest tak, że się ich nie dotrzymuje, ale ja bardzo chcę je zrealizować, więc postanowiłam wybrać tylko te cele, które będą możliwe do ukończenia. Nowy rok to dobry czas na zmiany, więc planuję też zmiany na blogu.

1. Przeczytam 80 książek

Wcześniej celem było 100 tomów, ale nigdy nie udało mi się jeszcze tego osiągnąć, więc w tym roku nieco obniżyłam próg. Czytanie książek to nie rankingi ani wyścigi, więc myślę, że ta liczba będzie przyzwoita, żeby móc się z nią zmierzyć, ale jednocześnie nieprzewyższająca moich możliwości czasowych.

2. Co 3 miesiące będę robić gruntowne porządki w swojej biblioteczce

Książki, których nie będę już chciała ponownie przeczytać, zamierzam sprzedać, oddać znajomym, rodzinie, do biblioteki lub przeznaczyć na cele charytatywne. Nie ma co gromadzić kurzu na niechcianych tomiszczach.

3. Będę uważniej dobierać literaturę

W 2019 roku chcę, aby na blogu pojawiały się recenzje naprawdę wartościowych książek. Zamierzam jeszcze uważniej przyglądać się tytułom przed ich przeczytaniem, nie iść za falą mody, popularności, a raczej wybierać pozycje, które są dla mnie wartościowe (klasyki, reportaże oraz dobra literatura piękna). Będę częściej korzystać z biblioteki, a mniej polegać na współpracach z wydawnictwami. Chcę polecać starsze tytuły, które są mnie znane lub trochę zapomniane. Nie martwcie się, nowości też będą się tu pojawiać, ale o wiele bardziej wyselekcjonowane niż dotychczas.

4. Nie kupię ani jednej książki!

To oczywiście żart.

5. Będę słuchać częściej audiobooków

Bo to też wspaniała forma odbioru literatury, często dużo lepsza niż głupoty słuchane w radio. Książka mówiona jest idealnym rozwiązaniem podczas wykonywania nielubianych obowiązków domowych.

6. Nie skusi mnie jeszcze jeden rozdział.

Zacznę wreszcie chodzić spać o ludzkiej porze, zamiast pół nocy czytać książki. To będzie najtrudniejsze noworoczne postanowienie.