Darmowe książki – literatura w karmniku

bookcrossingLittle Free Library, czyli Małe Biblioteczki to pomysł zainicjowany przez Amerykanina – Todda Bola. Mężczyzna Chcąc uczcić pamięć swojej zmarłej mamy zbudował drewnianą miniaturę drewnianej szkoły, włożył do środka kilka książek i postawił ją przed swoim domem w Hudson. Przyjaciołom i sąsiadom tak spodobał się pomysł, że zaczęli dorzucać do biblioteczki własne książki. 

Na czym polega idea Little Free Library? Należy zbudować biblioteczkę, np. w postaci karmnika, domku, ula czy innej budki, włożyć do niej książki i wystawić przed dom, tak, aby inni mogli wypożyczać znajdujące się tam lektury, lub sami dokładać książki. 

Swoją biblioteczkę można dodać do specjalnie stworzonej mapy. Wystarczy zapłacić 25 dol. na rzecz organizacji „Little Free Library”. Po dokonaniu opłaty otrzymamy specjalny numer. Obecnie na świecie działa ok. 15 tysięcy Małych Biblioteczek z czego ok. 4000 jest oznaczonych na mapie. W Polsce działa nawet fundacja Wspieram To (https://wspieram.to/), która pomaga rozpowszechnić całą akcję.

Więcej informacji i mapa Małych Biblioteczek na http://littlefreelibrary.org/