Dziesięć najważniejszych książek w moim życiu

Od jakiegoś czasu na Facebooku krąży łańcuszek, w którym należy wymienić dziesięć najważniejszych książek swojego życia. Długo się zastanawiałam nad swoim zestawieniem, oto i ono:

1. Dzieci z Bullerbyn – Astrid Lindgren – to powieść, którą pierwszy raz przeczytałam w podstawówce i wzbudziła we mnie ogromną chęć czytania.

dzieci-z-bullerbyn-b-iext2815900

2. Robinson Crusoe – Daniel Defoe – książka, która pokazała mi, że w każdej sytuacji można sobie poradzić, trzeba mieć nadzieję na ocalenie, ale też działać.

crusoe

3. Ptasiek – William Wharton – Ptaśka czytałam w okresie dojrzewania i mam do niego niezwykły sentyment.

ptasiek

4. Zbrodnia i Kara – Fiodor Dostojewski – dylematy moralne zawarte w tej lekturze i opis przeżyć Raskolnikowa wzbudziły we mnie wiele emocji, często powracam do tej książki.

zbrodnia

5. Kłamczucha – Małgorzata Musierowicz – serię Jeżycjady czytam wspólnie z mamą i wymieniamy się opiniami o książkach tej wspaniałej autorki – Kłamczuchę lubię najbardziej.

kłamczucha

6. Rok 1984 – George Orwell – to pierwsza antyutopia, którą przeczytałam i bardzo mną wstrząsnęła.

Rok-1984_George-Orwell_images_big_3_978-83-7495-905-6

7. Harry Potter i Kamień Filozoficzny – J.K Rowling pamiętam emocje, które wzbudziła we mnie lektura książek o młodym czarodzieju.

Harry-potter-i-kamień-filozoficzny

8. Mistrz i Małgorzata – Michaił Bułhakow – książka, którą przeczytałam kilkanaście razy i zawsze odkrywam w niej coś nowego. Nigdy mi się nie znudzi!

mistrz-i-malgorzata-b-iext3808311

9. Kwiat Pustyni – Waris Dire – z tej autobiografii dowiedziałam się o obrzezaniu egipskim i dotarło do mnie jak okrutne potrafią być rytuały plemienne. Książka o niezwykłej kobiecej sile.

b8be8bed001acb9a4f0c4a6b

10. Pianista – Władysław Szpilman – książka, którą czytałam już dawno, ale do dziś została w mojej pamięci – autobiografia ukazująca losy wojenne młodego człowieka.

pianista