Jak nie dać się oszukać podczas kupowania używanych książek?
Całkiem niedawno, na jednej z Facebookowych grup dotyczących sprzedaży i wymiany książek, omal mnie nie oszukano. Na szczęście udało mi się dostrzec w porę problem i uniknąć utraty pieniędzy, ale wiem, że nie każdemu się to udaje. Po tym wydarzeniu postanowiłam zebrać kilka rad, które mogą Wam pomóc w ustrzeżeniu się przed kradzieżą podczas zakupu używanych książek.
1. Nie kupuj impulsywnie — niby truizm, ale silne pragnienie posiadania danej książki i chęć posiadania jej natychmiast, to najczęstszy powód, przez który tracimy naszą czujność. Gdy szukamy jakiegoś tytułu miesiącami, a nawet latami i nagle okazuje się, że ktoś go posiada, nie zadając żadnych pytań, przelewamy pieniądze (często dość spore), aby sobie ten skarb zarezerwować. A potem cisza. Nie zobaczymy ani książki, ani zwrotu wpłaconych środków. Ostudźmy więc zapał i podejdźmy do sprawy racjonalnie i na chłodno.
2. Szpieguj — Musisz się wykazać żyłką detektywistyczną. To, że ktoś posiada zdjęcie książki, nie oznacza, że posiada samą książkę. Może to być zdjęcie pobrane z jakiejś zupełnie obcej aukcji w internecie. Warto sprawdzić taką fotografię za pomocą wyszukiwania grafiką w Google. Jak to zrobić? Wystarczy wejść w ten link: https://images.google.com/, kliknąć na ikonę aparatu i przesłać skopiowane wcześniej zdjęcie. Jeśli widnieje ono na innych stronach www, zostanie to natychmiast pokazane. Fakt, że zdjęcie jest w internecie, nie musi oznaczać, że ktoś jest oszustem, bo mógł się tą fotografią posługiwać w innych swoich akcjach, ale już na wstępie powinno to podnieść naszą czujność. Warto zweryfikować, czy piszący do Was i prowadzący aukcje to oby na pewno ta sama osoba.
3. Poproś o więcej zdjęć — Dobrym pomysłem jest poproszenie kogoś, aby wysłał zdjęcie brzegów albo stanu tyłu okładki, a nawet karteczki z Twoim imieniem i nazwiskiem na tle sprzedawanej książki. Oszust dysponujący tylko cudzymi fotografiami z internetu nie będzie mógł spełnić tego zadania. Uczciwa osoba zaś nie powinna mieć z tym problemu.
4. Sprawdź czarne listy — Istnieją grupy na Facebooku, na których możesz sprawdzić, czy osoba o danych personaliach nie oszukała już jakichś innych kupujących. Warto tam zajrzeć, ale pamiętaj, że nieobecność w takim miejscu nie oznacza stuprocentowego bezpieczeństwa. Obecność natomiast oznacza stuprocentowego oszusta! Jedną z takich grup jest Stop oszustom w grupach książkowych.
5. Zabezpiecz transakcję — jeśli już sprawdzisz wszystkie poprzednie rzeczy i stwierdzisz, że nadal chcesz kupić daną książkę, najlepiej będzie, gdy zrobisz to w sposób jak najbardziej Cię chroniący. Możesz zaproponować kupno przez serwis z ochroną kupującego, np. Allegro zwróci Ci pieniądze, gdy przesyłka do Ciebie nie dojdzie i będzie je egzekwować od sprzedawcy. Dobrym pomysłem będzie także zamówienie przesyłki za pobraniem i zapłacenie za nią dopiero wtedy, gdy ją otrzymasz. Oczywiście nie każdy się godzi na te rozwiązania, ale gdy ktoś odmawia wszystkich propozycji, może Ci się zapalić w głowie czerwona lampka. Bądź wtedy ostrożny i nie zamawiaj tytułów za zbyt dużą kwotę!
Pamiętaj! Nie każdy, kto sprzedaje używane książki, będzie chciał Cię oszukać, w sieci jest całe mnóstwo wspaniałych i uczciwych sprzedawców, ale warto zachować czujność i nie dać się zmamić tym osobom, które nie zamierzają być uczciwe i czyhają na Twoje pieniądze.