Jak sensownie wybrać książki na urlop?

Dziś rozpoczyna się kalendarzowe lato, a to oznacza WAKACJE! Wybierając się na upragniony urlop zapewne zastanawiacie się, które książki ze sobą zabrać, a nie jest to prosty wybór! Ograniczeniem jest przede wszystkim miejsce w walizce. Jeśli wybieracie się w podróż autem problemu nie ma, ale co w sytuacji, gdy lecicie samolotem, jedynie z bagażem podręcznym? Trzeba poważnie się zastanowić, które lektury ze sobą weźmiecie. 

 

Przy doborze książek na wakacje warto zwrócić uwagę na kilka elementów:

1. Ile realnie przeczytasz? – Jeżeli wyjeżdżasz na dwa tygodnie, zastanów się ile książek zwykle czytasz w takim okresie, gdy jednocześnie musisz się zmagać z codziennymi obowiązkami. Weź też pod uwagę sposób spędzania urlopu – kiedy zamierzasz aktywnie zwiedzać okoliczne atrakcje, do walizki zapakuj mniej lektur, jeśli natomiast chcesz plażować, albo odpoczywać w ogrodzie na wsi przygotuj większą ilość tomów.

2. Czym podróżujesz? – Uwzględnij środek lokomocji. Jadąc autem możemy wziąć cały bagażnik tytułów, ale kiedy lecimy samolotem trzeba się liczyć z tym, że możemy ponieść dodatkową opłatę za nadbagaż. Jeżeli jedziemy na obóz wędrowny nie warto do plecaka brać zbędnego obciążenia. Kwestię ilości zabieranych tomów należy więc dokładnie przemyśleć.

3. Na co masz ochotę? – Wybierając konkretne tytuły, zastanów się co lubisz czytać. Bezpiecznie jest  zabrać ze sobą kontynuację sagi, która Cię zaintrygowała lub lekturę pisarza, którego już znasz. Zmniejszysz wtedy znacznie ryzyko, że w Twojej walizce znajdzie się książka, która w ogóle Cię nie wciągnie.

4. Czy ktoś napisał o miejscu, w którym będziesz? – Znajdź książkę powiązaną z miejscem, do którego jedziesz, być może zainspiruje Cię to do zwiedzenia ciekawych kawiarni, uliczek, albo zabytków, w których przebywał także bohater czytanej powieści.

5. Gdzie ze sobą zabierzesz lekturę? – Pamiętaj, żeby uwzględnić format, wagę i objętość książki. Nie zabieraj na wakacje tomisk przypominających encyklopedię. Najlepsze są formaty kieszonkowe, które możesz mieć przy sobie w torebce, bądź w plecaku, a gdy pójdziesz na pieszą wędrówkę, nieważne czy po plaży, czy po szklakach górskich nie będą Ci aż tak bardzo ciążyć.

6. Co zrobić, gdy chcesz wziąć więcej książek? – Wybierz e-booki! Wprawdzie nie polecam czytnika lub tabletu zabierać ze sobą na plażę, ale idealnie sprawdzi się w pokojowym hotelu po intensywnie spędzonym dniu, w samolocie, czy podczas długiej podróży pociągiem.

7. Co zrobić, jak książka Ci się znudzi, albo zabraknie tytułów? – Jeżeli wybierasz się na wycieczkę w Polsce lub czytasz książki anglojęzyczne, nie martw się, że zabrałeś ze sobą zbyt mało tytułów. Zawsze przecież możesz dokupić sobie kolejną powieść na straganie z tanimi książkami lub w kiosku, jako dodatek do gazety.

Napiszcie w komentarzach, które książki zamierzacie wziąć ze sobą na wakacje.