Jak się zmotywować? Książki, które inspirują do działania
Wiele z nas uważa początek nowego roku za przełomowy czas w życiu. Stare nawyki próbujemy zastąpić lepszymi, chcemy mniej pracować i zmienić styl życia na zdrowszy – to noworoczny standard powtarzany przez nas każdego roku. Jednak, jak to zwykle bywa, motywacji do zmian starcza nam na miesiąc lub dwa. Na rynku dostępne są napisane przez specjalistów książki, które być może pomogą nam w wytrwaniu w postanowionym celu.
„Steve Jobs” — Isaacson Walter
Steve Jobs znany jest chyba wszystkim, jednak nie wszyscy mogą kojarzyć Isaacsona Waltera, czyli autora biografii „Steve Jobs”. Walter to redaktor naczelny tygodnika „Time”, ale przede wszystkim wyśmienity pisarz, który na swoim koncie ma takie pozycje jak „Leonardo da Vinci” czy „Einstein. Jego życia, jego wszechświat”.
Pięć lat temu Walter podjął się spisania życiorysu twórcy firmy Apple – Steve’a Jobsa. Jest to jedyna pozycja na temat genialnego przedsiębiorcy napisana w konsultacji z nim – autor przeprowadził z Jobsem ponad czterdzieści rozmów o życiowych wzlotach i upadkach, tajemnicach branży, a także jego największych porażkach. Książka ukazuje to, jak pomysłowość, upór i wytrwałość potrafią zrewolucjonizować świat na wielu płaszczyznach.
Warto wspomnieć, że książka pomimo tego, iż powstała ze współpracy z Jobsem, nie była autoryzowana, nie żądał również kontroli, a nawet prawa do przeczytania jej przed przesłaniem do wydawcy. Pozycja motywuje do działania – może nie od razu trzeba zakładać przedsiębiorstwo warte kilka milionów, jednak w postępowaniu Jobsa możemy zauważyć, że wytrwałość, nieograniczona cierpliwość, a przede wszystkim pracowitość przełożyły się na ogromny sukces – mówi Robert Rybski z Inverso.pl.
„Potęga niedoskonałości” — Tomás Navarro
Hiszpański pisarz podjął się bardzo trudnego tematu, czyli przekonania innych, że zaakceptowanie wszelkich niedoskonałości i słabości może być kluczem do osiągnięcia szczęścia i spokoju.
Navarro tłumaczy czytelnikom, że pogodzenie się z kompleksami i niedogodnościami losu przeszkadzającymi nam w prowadzeniu szczęśliwego życia może być kluczem do zrozumienia, że szkoda życia na zamartwianie się. Dopiero po akceptacji naszych słabości będziemy w stanie poczuć zadowolenie z życia. Ponadto autor wyjaśnia w książce, że zrozumienie naszych potrzeb oraz dopasowanie oczekiwań i planów do rzeczywistości może pozytywnie wpłynąć na jakość naszego życia. Stworzenie realnego obrazu celów i marzeń znacznie uwiarygodni nasze założenia. „Potęga niedoskonałości” to obowiązkowa lektura dla osób, które uważają, że ich życie odbiega od idealnego obrazu. Być może po przeczytaniu słów Navarro ich nastawienie do świata się zmieni.
„Włoszki. Czego mogą nas nauczyć?” — Gabriella Contestabile
Jakie są Włoszki? Jak radzą sobie z problemami? Dlaczego są wciąż uśmiechnięte? Na te pytania odpowiada Gabriella Contestabile, włoska pisarka i nauczycielka. Obraz przebojowej, pewnej siebie, cierpliwej i niezależnej Włoszki utarł się już kilkanaście lat temu, kiedy marzeniem wielu kobiet stały się rzymskie wakacje.
Contestabile odkrywa sekret przebojowości włoskich kobiet, wyjaśnia, na czym polega ich niepowtarzalny sposób życia, a także w jaki sposób łączą obowiązki z przyjemnościami – kawą z przyjaciółkami, zakupami czy realizacją pasji. Autorka opisuje, że każda kobieta jest źródłem swojego szczęścia i może sprawić, że nawet najmniejsze sprawy dnia codziennego będą jej sprawiały ogromną radość. Jak to osiągnąć? Wystarczy skupić się na wydobywaniu wartości ze zwykłej rzeczywistości.
Tekst nadesłany przez Księgarnię Inverso (https://inverso.pl/)