Książkowe żarty prima aprilisowe

Wczoraj, 1 kwietnia, był prima aprilis. To jedyny dzień w roku, w którym można bezkarnie stroić sobie ze wszystkich żarty. Nikt się nie obraża, bo to doskonała okazja, żeby się pośmiać. Tym razem prima aprilis wypadł w Wielkanoc, dzięki czemu przy rodzinnym stole była kupa śmiechu. Wydawnictwa, literackie portale oraz inne instytucje związane z literaturą nie oszczędzały swoich odbiorców i robiły wyśmienite żarty, oto przykłady tych najśmieszniejszych:

Decyzja UE: książki papierowe znikną z rynku po 2025 roku

Wspólnota europejska raz na zawsze chce zrewolucjonizować rynek książki. W sobotę Parlament przegłosował zmiany w prawie, które zabronią wydawania książek w formie papierowej po 2025 roku. Decyzja jest związana z rozporządzeniem, które wkrótce obniży VAT na książki i czasopisma elektroniczne w niemal wszystkich krajach europejskich.

Tylko w Polsce co roku wydaje się prawie 40 000 tytułów, które trafiają na rynek w formie papierowej. Zdaniem wspólnoty europejskiej to zbyt duże zagrożenie dla środowiska naturalnego, tym bardziej, że – jak podkreśla część europosłów – poziom czytelnictwa spada z roku na rok. Decyzja podjęta w sobotę przez Parlament to pokłosie ubiegłorocznego rozporządzenia, które obniży VAT na książki i czasopisma elektroniczne we wszystkich krajach europejskich.

Nad zrównaniem stawek na publikacje papierowe i elektroniczne Parlament UE pracował już od kilku lat. Do tej pory e-booki i e-prasa były obłożone standardową stawką podatku za usługi, który w Polsce wynosi 23%, podczas gdy za książki papierowe płacimy tylko 5% VAT-u. W czerwcu ubiegłego roku europarlamentarzyści zagłosowali za zmianami niemal jednogłośnie – 590 było za, 8 przeciw, a 10 wstrzymało się od decyzji.

Kiedy decyzja Europarlamentu wejdzie w życie? Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie od kilku ekspertów związanych z rynkiem książki, rozporządzenie Wspólnoty ma zostać wprowadzone przez kraje członkowskie w styczniu 2025 roku.

Źródło: www.czytelniczy.pl


„Kronik Jakuba Wędrowycza” w serii Biblioteki Narodowej

Stało się! Ponieważ Seria Biblioteki Narodowej pragnie zaspokoić pilną potrzebę kulturalną wszystkich Polaków, wydawnictwo postanowiło wydać najbardziej klasyczny utwór literatury polskiej w swojej serii!
Prezentujemy najnowszą okładkę do „Kronik Jakuba Wędrowycza” oto i ona:

Źródło: FanPage Fabryki Słów


Oglądanie filmów na czytnikach książek

 Uwaga, ważna aktualizacja!
Mamy dla Was prawdziwą nowość. Dzisiaj wszystkie nasze urządzenia otrzymały aktualizację, dzięki której będziecie mogli oglądać na swoich czytnikach filmy online! Koniecznie podzielcie się wrażeniami! 

Źródło: FanPage PocketBook 


Młodzieżowy Pan Tadeusz

„Pan Tadeusz” zostanie przetłumaczony na język młodzieżowy. Podejmą się tego naukowcy z Uniwersytetu imienia nomen omen Adama Mickiewicza.

Dzieło ma nosić tytuł „Ziomeczek Tadzik, czyli ostatnia ustawka na Litwie” i zostać wydane w formie dwunastu statusów na Facebooku. Uwspółcześnione ma zostać także imię i nazwisko naszego wieszcza. Według źródła zbliżonego do Wydziału Romantyzmu ma on występować pod pseudonimem artystycznym MC Micki (czyt. Emsi Miki). Udostępnienie całości na swoim profilu zapowiedziała już Biblioteka Narodowa.

Źródło: FanPage Co ja czytam


Dostawa dronem zamiast kurierem

Szanowni Państwo!
Z dumą informujemy, że od przyszłego miesiąca rezygnujemy ze wszystkich przewoźników, a nasze paczki będą dostarczane przez drony!

W związku z tak epokowym wydarzeniem, prosimy o zwrócenie uwagi na następujące rzeczy – ponieważ nawet tak zaawansowana technologia ma swoje wymagania:

1. Po złożeniu zamówienia, prosimy o zostawienie otwartego okna lub drzwi, tak żeby dron mógł dostać się do mieszkania.
2. Wszelkie zwierzęta: koty, psy, papugi, etc. prosimy na czas zamówienie odizolować, aby nie uszkodziły drona.
3. Składając zamówienie, prosimy o branie pod uwagę warunków atmosferycznych – burze, śnieżyce i silny wiatr mogą opóźnić realizację zamówienia.
4. W razie gdyby zamówienie miało opóźnienie, prosimy o sprawdzenie okolicznych drzew, drutów wysokiego napięcia, wysokich budynków i gniazd ptaków drapieżnych.
5. Prosimy o niedokarmianie dronów.

Trzymanie się pięciu powyższych punktów, pozwoli nam na skuteczne dostarczanie Waszych zamówień.

Czekamy na Wasze opinie i pamiętajcie: przyszłość jest dziś! – to nasze hasło!

PS w związku z tym, że na początku mamy tylko 3 drony, czas realizacji zamówień może ulec wydłużeniu. Przepraszamy za chwilowe niedogodności.

Źródło: FanPage Nieprzeczytane.pl


50 twarzy Greya po śląsku!

Kwiecień rozpoczynamy mocnym uderzeniem! ?Możemy Wam zdradzić, że Wydawnictwo Sonia Draga do końca września opublikuje słynne „50 Twarzy Greya” w śląskiej wersji językowej! ?Premiera już podczas październikowych Targów! 

Źródło: FanPage Śląskich Targów Książki

A czy Was zrobił wczoraj ktoś w konia? A może sami zrobiliście komuś kawał?