Mery Spolsky, Rosalie. i Kamil „Saful” Nożyński interpretują na nowo lektury szkolne

Eko-apokalipsa i szukanie dziewczyny przez internet, czyli problemy bohaterów klasyki literatury we współczesnym stylu. Allegro prezentuje podcasty z Lekturami 2.0

W jaki sposób pisałby o miłości Bolesław Prus, gdyby korzystał z social mediów? Co miałby do powiedzenia Wyspiański na temat różnic dzielących “warszawkę” i prowincję?  Być może obecnym światem rządzą nowe technologie jednak nie da się ukryć, że dylematy, przez które Słowacki lub Witkacy nie mogli zasnąć, są ponadczasowe.

Motywy i emocje przedstawiane w lekturach szkolnych są nadal aktualne, jednak ze względu na znaczące różnice – przede wszystkim realia, w których te historie mają miejsce i język, w którym są opowiadane –  wydają się nierzeczywiste i potrafią skutecznie odrzucić czytelnika od zadanej lektury. Właśnie dlatego powstały podcasty o literaturze Lektury 2.0. Allegro razem ze Storia by Abstra przeniosło motywy z polskiej literatury klasycznej w czasy współczesne, w których rządzą social media, wszystko toczy się szybciej, często w życiu wirtualnym. Do pracy twórczej nad projektem Allegro Lektury 2.0 zostało zaproszonych sześciu artystów i twórców, którzy zainspirowani bohaterami stworzonymi przez mistrzów polskiej literatury, powołają ich do życia ponownie. Interpretacje wybranych dzieł zostały napisane współczesnym językiem – czasem będą śpiewane, innym razem rapowane.

Pierwszy odcinek podcastu jest już dostępny na.allegro.pl/lektury oraz Spotify. Mery Spolsky, łącząc elementy słuchowiska z muzyką pop i elementami muzyki elektronicznej, stworzyła współczesną piosenkę o wielkiej miłości – śpiewa o małżeństwie urzędnika i jego ciężko pracującej żony, bohaterach “Kamizelki”, czyli noweli wybitnego polskiego pisarza Bolesława Prusa.

Być może dawne czasy różniły się modą, językiem i kwestiami politycznymi, ale ludzie, którzy w nich żyli i tworzyli, podobnie jak my również zastanawiali się jak leczyć złamane serce, czy wybierać prawdziwą miłość czy stabilizację, czym opłacić podstawowe potrzeby? Może łączy ich z nami więcej niż nam się wydaje, a w poszukiwaniu odpowiedzi na uniwersalne pytania nie jesteśmy osamotnieni… –  tymi słowami Amator wspomnień (narrator) wprowadza nas w świat bohaterów “Kamizelki”.

W ramach literackiego programu i kolejnych podcastów, premierę będzie miało jeszcze pięć utworów – odcinki pojawiać się raz w tygodniu na kanale Youtube oraz Spotify Allegro. Adaptacje przygotowują nie tylko muzycy, ale również youtuberzy – kogo jeszcze usłyszymy?

  • Ajgor Ignacy przygotuje nową wersję “Trenów” Jana Kochanowskiego
  • podejmie się adaptacji utworu “Pożegnanie jesieni” Stanisława Ignacego Witkiewicza
  • Nadia Długosz “Beksy” przedstawi na nowo tematy poruszane w “Weselu” Stanisława Wyspiańskiego
  • Kamil “Saful” Nożyński przeniesie słuchaczy w świat “Lalki” Bolesława Prusa

Ostatni artysta pozostaje jeszcze tajemnicą.


Źródło informacji prasowej: Pracownia Szumu