Najlepsze ekranizacje książek Kinga

Stephen King napisał ponad pięćdziesiąt książek i prawie wszystkie zostały zekranizowane, niektóre dwukrotnie. Nie wszystkie powieści Mistrza Grozy przypadają mi do gustu, niektóre są lepsze inne gorsze. Tak samo mam z ekranizacjami i adaptacjami jego dzieł. W ramach tygodnia z Stephenem Kingiem przedstawiam Wam TOP 5 filmów, które powstały na podstawie powieści Króla Horrorów.

Miejsce 1 – Lśnienie – Absolutna klasyka gatunku, zarówno jeśli chodzi o książkę, jak i o jej ekranizację. Ten wyreżyserowany przez Stanleya Kubricka film z 1980 roku, nie miał efektów specjalnych na miarę Holywoodzkich horrorów z dzisiejszych czasów, ale budzi grozę do dziś. W roli głównego bohatera doskonale spisał się fenomenalny Jack Nicholson.

Lśnienie-1980-DVD

Miejsce 2 – Zielona Mila – Podczas tego filmu zawsze płaczę, nie tylko z uwagi na fabułę, ale także powoduje to wspaniała rola Michaela Duncana, który wcielił się w skazańca Johna Coffey’a. Co ciekawe aktor swoją karierę zaczął przed czterdziestką, wcześniej pracował jako ochroniarz, a angaż w Zielonej Mili załatwił mu sam Bruce Willis, którego początkujący aktor wcześniej poznał na planie Armagedonu. Adaptacja nie jest klasycznym horrorem, a dramatem z elementami fantastycznymi.

Zielona-mila-1999-DVD

Miejsce 3 – Sprzedawca Śmierci – film, który powstał na podstawie jednej z moich ulubionych książek Stephena Kinga – Sklepiku z Marzeniami. Akcja toczy się bardzo leniwie, ale to wbrew pozorom buduje całą grozę. Historia opowiada o sprzedawcy, który w zamian za, z pozoru drobne złośliwości wyrządzone sąsiadom, sprzedaje ludziom to o czym marzą. Co ciekawe pierwotnie film trwał 175 minut, ale na potrzeby kinowe został skrócony do 113 minut.

Sprzedawca-śmierci-1993-plakat-320x470

Miejsce 4 – Skazani na Shawshank – kultowy już film. Tutaj najbardziej przeraża okrucieństwo drugiego człowieka. Ta adaptacja noweli Kinga z tomu Cztery Pory Roku opowiada o mężczyźnie, który niesłusznie posądzony o morderstwo swojej żony i jej kochanka, trafia do więzienia, gdzie rządzą bezwzględni i brutalni strażnicy. Wspaniała gra aktorska, muzyka i klimat sprawiają, że jest to jedna z moich ulubionych adaptacji.

Skazani-na-Shawshank-1994-DVD-340x470

Miejsce 5 – To – Ten film przyczynił się do tego, że wiele dzieci panicznie boi się klownów. Może jego wykonanie na dzisiejsze czasy nie jest zachwycające, ale do tej pory horror mnie przeraża, a to mówi samo za siebie.

To-1990-DVD

Która adaptacja lub ekranizacja na podstawie książek Kinga podobała się Wam najbardziej?