Nie kupuj dziecku książki! Lepsze będą skarpetki, termos lub świecznik…

Na jednej z czytelniczych grup na Facebooku padło pytanie: „Jaką książkę kupić dwunastolatce na Wigilię klasową?” Użytkowniczka zaznaczyła, że jej syn nie zna na tyle swojej koleżanki, żeby wiedzieć, co chciałaby dostać, ale jego mama pomyślała, że mogłaby to być ciekawa książka. Oprócz kilku sensownych propozycji tytułów i kilku kompletnie bezsensownych poleceń (lektura niedostosowana do wieku lub modna w latach dzieciństwa udzielających odpowiedzi, ale totalnie dziś nieaktualna) pojawiło się wiele głosów sprzeciwu, mówiących, że książka to nie jest odpowiedni prezent dla dwunastolatki.

Po części się zgodzę. Jeśli dziewczynka nie lubi czytać, książka może nie być interesującą propozycją, ale… pytanie padło na grupie czytelniczej, a uczestnicy dyskusji zachowywali się trochę, jakby książka gryzła. Wielokrotnie spotykałam się z sytuacją, w której rodzice w sklepie z artykułami dziecięcymi odciągali swoje pociechy od książek, proponując w zamian zakup gry, zabawki, czy klocków. To trochę smutne, zwłaszcza gdy młody człowiek sam lgnie do literatury. Nie każde dziecko lubi czytać i nie musi lubić, ale czemu go do tego nie zachęcać, np. robiąc takie podarki? Skąd taki sprzeciw wobec książki na grupie związanej z czytaniem?

Najbardziej zastanawiający był fakt propozycji „zamienników”, czyli rzeczy, które można by było podarować zamiast lektury, były to: pudełko na biżuterię, kolorowe skarpety, świąteczny gadżet, nauszniki z uszkami, owocowe perfumy, kosmetyki, gra, termos, rękawiczki z motywem świątecznym, koc świąteczny, ramki na zdjęcia, kosmetyczka (bo dwunastolatki to małe damy), ozdoba świąteczna, kula śniegowa, świecznik, długopis… Szczerze mówiąc jestem przerażona i zasmucona takim podejściem.

Czy naprawdę dwunastolatkę ucieszy koc, termos, świecznik, czy ozdoba świąteczna? Czy kosmetyki lub kosmetyczka są odpowiednie dla dziewczynki w tym wieku? Czy wszystko nadaje się lepiej na prezent niż książka?

W wyniku dyskusji pytająca mama kupiła koleżance z klasy syna piórnik. Piórnik, który może być również kosmetyczką. Tytuły zachowała dla swojej córki, gdy ta podrośnie do tego wieku.