Nowości wydawnicze kwietnia
Wydawcy nie dają nam (i naszym portfelom) odetchnąć ani na chwilę. Zobaczcie, jakie wspaniałe smakowitości trafią do księgarń w kwietniu.
Maria królowa Szkotów. Prawdziwa historia Marii Stuart — John Guy (premiera 01.04)
Na kartach tej pierwszej pełnej biografii Marii Stuart, jaka powstała od ponad trzydziestu lat, John Guy odmalowuje pasjonujący i dogłębny portret jednej z największych kobiet w dziejach, a jej świat i miejsce w historii przedstawia w zdumiewająco aktualny sposób. Zgromadziwszy wszelkie zachowane dokumenty i ujawniwszy po raz pierwszy zbiór nowych źródeł na jej temat, Guy burzy popularny wizerunek Marii, królowej Szkotów, jako romantycznej „gwiazdy”, osiągającej swe cele za pomocą kobiecych sztuczek, a ją samą stawia na równej pozycji, tak pod względem intelektualnym, jak politycznym, z Elżbietą I. Za sprawą wytyczających nowy szlak badań tego autora i stylu jego prozy, którą czyta się nadzwyczaj dobrze, zaczynamy postrzegać Marię jako postać biegłą w sztuce dyplomacji, przemyślnie lawirującą wśród oszałamiającej liczby frakcji politycznych, które dążyły do kontroli nad nią bądź jej zdetronizowania. Książka ta zapewnia nam fascynujące, a zarazem burzące mity spojrzenie na kobietę oraz władczynię o złożonej osobowości i na jej epokę.
Kobiety Donalda Trumpa. Życie w złotych kajdankach — Nina Burleigh (premiera 03.04)
Czy którykolwiek prezydent w historii Stanów Zjednoczonych miał bardziej napięte relacje z kobietami niż Donald Trump? Mężczyzna ten jawnie zdradzał swoje trzy żony, ignorował liczne oskarżenia o nadużycia seksualne, pożerał wzrokiem najstarszą córkę, a „łapanie za cipki” określał mianem sztuki uwodzenia. Ta obszerna i prowokacyjna opowieść przedstawia kobiety z najbliższego otoczenia Donalda Trumpa – babcię Elizabeth, która emigrowała do USA z Niemiec; matkę Mary, która przeprowadziła się ze Szkocji; jego żony: Ivanę, Marlę i Melanię oraz najstarszą córkę Ivankę, która szykuje się do przejęcia rodzinnej fortuny. W książce znajdują się również informacje o dwóch starszych siostrach Trumpa i o jego często pomijanej młodszej córce Tiffany. Dziennikarka Nina Burleigh zgłębia podejście Trumpa do płci przeciwnej przez analizę życiorysów i pochodzenia kobiet, które miały największy wpływ na jego życie. Wszystkie te kobiety są o tyle ważne, że ukształtowały lub nadal kształtują jedną z najpotężniejszych osób na świecie.
Takie układy — Teresa Torańska (premiera 03.04)
Pierwszy od 40 lat zbiór reportaży Teresy Torańskiej. „Torańska przede wszystkim słucha. Bardzo uważnie. Schowana w szafie dyrektora PGR-u Mileszewy nie może się wtrącać do akcji, ale w innych sytuacjach robi to gorliwie. Domaga się od swych informatorów kolejnych wyjaśnień. Jest niestrudzona w wędrówkach po różnych szczeblach, zwłaszcza gdy prosty człowiek doznaje krzywdy.” ze wstępu Małgorzaty Szejnert. „Takie układy” to obraz PRL-u lat 70. i 80. z perspektywy zwykłych ludzi, którzy chcą godnie żyć, wywiązywać się z wyznaczonych im zadań, ludzi zależnych od odgórnych decyzji, ludzi często niemających znikąd pomocy.
Windsorowie. Celebryci, nudziarze, skandaliści — Iwona Kienzler (premiera 10.04)
Skąd się wzięli Windsorowie? Dla kogo Edward VIII zrezygnował z korony? Czy Harry i Meghan to idealna para, przykładni rodzice czy może jednak celebryckie show? Losy brytyjskiej royal family z zapartym tchem śledzą co dzień miliony osób na całym świecie, a radości i smutki jej członków to stały temat medialnych doniesień. Dzieje Windsorów pełne są romansów i skandali, a niektórzy z nich stali się prawdziwymi celebrytami. Iwona Kienzler w swojej nowej książce odkrywa tajemnice najsłynniejszego królewskiego rodu współczesnego świata.
Historie dziwnych samotności — Marta Mazuś (premiera 10.04)
Kiedy oczy wszystkich kierują się na to, co w świetle reflektorów, w cieniu można zobaczyć to, co prawdziwe. Bardzo dużo się tu dzieje. Ktoś umarł i cichutko leży sobie za ścianą. Ktoś włóczy się po mieście i pije, bo szuka miłości. Więc pisze wiersze i pije, i znów się włóczy, bo szuka miłości. Ktoś marzy o lataniu, ale ziemia zbyt mocno trzyma go za nogi. A ktoś inny grzebie w ziemi, bo chce zapomnieć o przeszłości. Matka pielgrzymuje do więzienia, do syna. Żona już nie wie, czyją właściwie jest żoną. Młoda dziewczyna nerwowo obgryza paznokcie. Zwyczajność i niezwykłość, magia i codzienność, natłok emocji i samotność mieszają się w tych historiach i tylko od czytelnika zależy, czego odnajdzie tu więcej.
Złota klatka — Camilla Lackberg (premiera 11.04)
Pierwsza część nowej serii królowej szwedzkiego kryminału. Inteligentna i piękna Faye ma wszystko – wspaniałego męża, ukochaną córeczkę i luksusowy apartament w najlepszej dzielnicy Sztokholmu. Jednak pozory mogą mylić… Jej idealne życie to w rzeczywistości desperackie próby zadowolenia Jacka. Dręczona przez mroczne wspomnienia z Fjällbacki, Faye coraz częściej czuje się jak zamknięta w złotej klatce. Nie może pozbyć się wrażenia, że poświęciła swoje ambicje na rzecz mężczyzny, który coraz bardziej się od niej oddala. Kiedy Jack i ich córka Julienne nie wracają z rejsu łodzią, a policja dostrzega w mieszkaniu kałużę krwi, podejrzenie szybko spada na męża Faye. Co przed nią ukrywa? Czy zabił własną córkę? Nic w życiu Faye nie będzie już takie, jak do tej pory. „Złota klatka” to trzymający w napięciu thriller o determinacji, sile charakteru i brutalnej zemście.
Patolodzy — Paulina Łopatniuk (premiera 24.04)
Czy gdzieś w twoim ciele mogą kryć się pozostałości twojego brata bliźniaka? Dlaczego londyńscy kominiarze zaskakująco często cierpieli na raka moszny? I czy to możliwe, żeby guz podwoił się w ciągu zaledwie doby? Szokujące, obrzydliwe, zabawne, fascynujące… Nowotwory i inne choroby kryją wiele tajemnic. Autorka popularnego bloga Patolodzy na klatce przeprowadzi cię przez twój świat wewnętrzny, zaczynając od różowo-fioletowych maziajów na szkiełku pod mikroskopem, a kończąc na stole sekcyjnym w prosektorium. W tej książce opowiada o wszystkim, co zwykłych ludzi przyprawia o ból głowy. Dosłownie. Nie znacie nas, my jednak niejednokrotnie znamy was lepiej niż wasi bliscy. W końcu liczy się wnętrze, a mało kto bada je dogłębniej niż patolodzy.
Świątynia — Jakub Żulczyk (premiera 24.04)
Bohaterowie „Zmorojewa” pakują się w nowe kłopoty. Mroczne wydarzenia poprzedniego lata zaczynają się zacierać w pamięci Anki i Tytusa, gdy w Głuszycach znów coś zaczyna się dziać. Tym razem o wsi robi się głośno z powodu tajemniczego uzdrowiciela-Adama Kropińskiego, do którego ciągną pielgrzymki liczących na uleczenie. Z lasu zwanego Świątynią wyłania się stary, wiktoriański dom, w którym dochodzi do podejrzanych cudotwórczych zjawisk. Tymczasem „złe oko” czuwa, czeka na okazję, by otworzyć drzwi pomiędzy światem Obserwatora Jasności, a Strażniczką Ciemności. Powoli staje się jasne, że nadchodzi wielka katastrofa i zdaje się, że wszystko już stracone. Chudy nastolatek, który walczyć potrafi tylko w grach komputerowych i jego przebojowa przyjaciółka po raz kolejny wikłają się w bezwzględną walkę Dobra ze Złem. Fantastyczne wydarzenia osadzone w barwnych polskich realiach wciągają i trzymają w napięciu jak najlepszy horror Stephena Kinga.
Kociarz — Kirsten Roupenian (premiera 24.04)
„Kociarz” został przeczytany na stronach „New Yorkera” rekordowe dwa miliony razy, stając się najpopularniejszą opowieścią zamieszczoną w tym prestiżowym magazynie. Opowiadanie dało początek zbiorowi, który uznano za najważniejsze amerykańskie wydarzenie literackie roku. To prawdziwa proza XXI wieku, która w ciągu zaledwie jednej nocy została największym wiralowym fenomenem literackim w historii. To realizm magiczny w dobie mediów społecznościowych. To portret pokolenia w skondensowanej formie. „Kociarz” to dwanaście opowiadań składających się w panoramę naszych czasów. To opowieści o pożądaniu i wstręcie, seksie i samotności, zagubieniu i poczuciu winy w erze Instagrama, Tindera i #MeToo. To literatura minimalistyczna, choć – paradoksalnie – napisana z rozmachem. Właśnie dlatego stała się najpopularniejszym wiralowym tekstem literackim XXI wieku i zdobyła dwa miliony czytelników w internecie. Teksty wywołują wiele emocji: fascynują i odstręczają, oburzają i podniecają, przerażają i zachwycają, nie pozostawiając miejsca na obojętność.
Zbrodnie fast foodów. Jak wyjść z pułapki przetworzonej żywności — Joel Fuhrman, Robert Phillips (premiera 24.04)
Czy wiesz, że fast foody uśmiercają rocznie więcej osób niż palenie papierosów? Witaj w świecie, w którym każdy kęs jedzenia zawiera truciznę. Witaj w świecie przetworzonej żywności, gdzie twoje zdrowie wcale nie jest najważniejsze! Za każdym razem, kiedy sięgasz po białe pieczywo, frytki, batonik czy czipsy, zachowujesz się jak narkoman na głodzie. Twoje ślinianki pracują intensywniej na myśl o tych smakach, a przepyszne glutaminian sodu, aspartam i biały cukier skutecznie zagłuszają apetyt na zdrowe jedzenie.