Nowości wydawnicze października
Zobaczcie, jakie premiery książek wydawcy przygotowali w październiku. Czy już czytaliście któryś z tych tytułów?
Amerykański brud — Jeanine Cummins (premiera: 14.10)
Lydia Quixano Perez mieszka w Acapulco, gdzie prowadzi księgarnię. Ma syna Lucę i wspaniałego męża, który jest dziennikarzem. Kiedy w mieście władzę przejmują kartele narkotykowe, życie Lydii nadal jest komfortowe i bezpieczne. Kobieta gromadzi w księgarni swoje ulubione powieści, mimo że zdaje sobie sprawę, iż nigdy się nie sprzedadzą.
Pewnego dnia w jej miejscu pracy pojawia się mężczyzna, który chce kupić cztery książki – dwie z nich są ulubionymi lekturami Lydii. Kobieta nie wie, że jej nowy klient jest szefem kartelu narkotykowego, który zawładnął miastem. Gdy mąż Lydii publikuje informacje o Javierze, ich życie zmienia się na zawsze.
Jak długo trwa teraz? — Opracowanie zbiorowe (premiera: 14.10)
„Jakieś dwie–trzy sekundy” – brzmi krótka odpowiedź. Nieco dłuższa wymaga zagłębienia się w neurobiologię, mechanizmy podświadomości i medytacyjną percepcję czasu. Przekonajcie się, że teraźniejszość może mieć zupełnie inne oblicze! Dlaczego nie kichamy podczas snu? Co sprawiło, że Pluton przestał być planetą? Skąd się biorą bąbelki? Czy cząstki elementarne mogą mieć kolor? Jak młodo można umrzeć ze starości? Co się dzieje, kiedy jedna czarna dziura wchłania drugą? I czy odciski palców człowieka zmieniają się z wiekiem? Życie często podsuwa nam zadziwiające pytania. Kiedy poszukujemy odpowiedzi, wyruszamy we wspaniałą, pełną przygód i zasadzek podróż. Jak długo trwa teraz? to najnowsza książka niezwykle popularnej serii magazynu New Scientist, znanej polskim czytelnikom m.in. z bestsellera Dlaczego pingwinom nie zamarzają stopy?. Znajdziecie tu dosłownie wszystko: od fal grawitacyjnych po wspomnienia złotej rybki. Będziecie się dobrze bawić i niepostrzeżenie przyswoicie sporą dawkę wiedzy z różnych dziedzin nauki.
Spojrzenie w otchłań. Neuropsychiatra i tajemnice ludzkich umysłów — David Anthony (premiera: 14.10)
Patrick cudem przeżył zderzenie z ciężarówką. Chociaż jego ciało wróciło do zdrowia, to umysł nie nadążył. Teraz Patrick jest przekonany, że ktoś podmienił mu żonę, a on sam tak naprawdę jest… martwy. Co sprawiło, że niegdyś energiczny dziennikarz zamienił się w znerwicowanego paranoika? Emma od dłuższego czasu znajduje się w stanie śpiączki. Chociaż żadne badanie nie potwierdza uszkodzeń mózgu, kobieta nie reaguje na bodźce. Czyżby to ona sama robiła wszystko, żeby nigdy się nie obudzić? Caitlín uważa, że ludzie zbyt dużo uwagi poświęcają jedzeniu i tracą czas, rozmyślając o kolejnych posiłkach. Jej to zupełnie nie interesuje – do tego stopnia, że zaczęła odczuwać jadłowstręt. Czy fakt, że pracuje nad doktoratem o zbrodniach faszystów, może mieć coś wspólnego z odrazą do jedzenia? Anthony David – dyrektor Instytutu Zdrowia Psychicznego University College London – jest jednym z największych światowych ekspertów w dziedzinie psychiatrii klinicznej. W swojej książce w intrygujący sposób opisuje próby przekroczenia otchłani, która dzieli go od umysłów pacjentów. Jak znaleźć przyczynę trapiących ich problemów? Czy winna jest trauma z przeszłości, zaburzenia chemicznej równowagi mózgu, czy może ukryty guz? Kiedy choremu pomoże rozmowa, a kiedy wskazane są elektrowstrząsy? Jak zmniejszyć liczbę samobójstw i co to ma wspólnego z pojemnością opakowań paracetamolu? Gdzie przebiega granica, poza którą nie jesteśmy w stanie poznać sekretów ludzkiego umysłu?
Z niejednej półki. Wywiady — Michał Nogaś (premiera: 14.10)
Michał Nogaś od wielu lat rozmawia z pisarkami i pisarzami o ich najnowszych książkach, pyta o inspiracje i źródła, z których czerpią. Zachęca do rozmów o polityce i współczesności. „Z niejednej półki” to zbiór najciekawszych wywiadów z najważniejszymi autorami z całego świata oraz reportaż z pewnego śledztwa. Alice Munro po otrzymaniu Nagrody Nobla wycofała się z życia publicznego i nie udziela wywiadów. Autorka kultowych opowiadań mieszka w niewielkim, ale uroczym mieście nad jeziorem Ontario. Michał Nogaś specjalnie dla Państwa postanowił podążyć tropem pisarki. Gdy już tracił nadzieję na spotkanie z Noblistką, spotkał ją po prostu w kawiarni. Jak się dalej potoczyła ta historia? W książce znajdą się również nigdy niepublikowane wywiady z Olgą Tokarczuk czy Dorotą Masłowską, nowa rozmowa z Mariuszem Szczygłem, który zdradza jakie książki ratują mu życie, pierwszy wspólny wywiad małżeństwa pisarzy Agnety Pleijel i Macieja Zaremby Bielawskiego, opowieść Małgorzaty Rejmer o albańskich kobietach i rozmowę z Jerzym Pilchem o tym, jak napisać dobry felieton. „Z niejednej półki” to również wstrząsające wywiady z brazylijskimi pisarzami – Michelem Laubem i Bernardo Kucinskim oraz rozmowy z czworgiem laureatów Literackiej Nagrody Nobla – Olgą Tokarczuk, Swietłaną Aleksijewicz, Orhanem Pamukiem i Mario Vargasem Lloysą, a także czołówką światowych twórców i twórczyń, m.in.: Margaret Atwood, Paulem Austerem, Chimamanda Ngozi Adichie, Sarah M. Broom, Javierem Marìasem, Karlem Ove Knausgårdem, Zadie Smith czy Elizabeth Strout.
Prosta sprawa — Wojciech Chmielarz (premiera: 14.10)
Pełna zwrotów akcji powieść sensacyjna mistrza kryminału. Młody mężczyzna pewnego dnia przyjeżdża do Jeleniej Góry, gdzie zamierza odwiedzić swojego przyjaciela Prostego i spłacić dawno zaciągnięty dług. Kiedy jednak dociera na miejsce, zastaje zdemolowane mieszkanie. Puste, bez Prostego. Pojawiają się za to dwaj umięśnieni bandyci, którzy zaczynają zadawać dziwne pytania. A że zachowują się nieuprzejmie, wkrótce w ruch idą pięści, leje się krew. I tak mężczyzna zostaje przypadkowo wplątany w niebezpieczną grę. Nie zna jej zasad ani uczestników, ale wkrótce dowiaduje się, że stawka jest znacznie wyższa, niż ktokolwiek mógłby się spodziewać. Kluczem do wszystkiego okazuje się Prosty, którego chcą dorwać i jeleniogórscy gangsterzy, i czeska mafia. W środku tego chaosu pojawia się także mafia romska, którym co rusz ktoś wstępuje na odcisk. Żeby dotrzeć do Prostego i dowiedzieć się, o co w tym wszystkim chodzi, bohater będzie musiał im wszystkim stawić czoła. A pomoże mu w tym pewna analityczka z ABW. „Prosta sprawa” to pełna akcji powieść sensacyjna, której fabuła dzieje się w malowniczych Karkonoszach. Napisana w czasie lockdownu, początkowo publikowana w odcinkach na profilu autora cieszyła się wielkim powodzeniem. Teraz ukazuje się drukiem w poprawionej i rozszerzonej wersji.
Prawda. Krótka historia wciskania kitu — Tom Philips (premiera: 28.10)
Kłamanie, uciekanie się do wykrętów, korzystanie z półprawdy, czy po prostu wciskanie kitu – ludzkość zna wiele sposobów na to, by oszukiwać siebie nawzajem. Na domiar złego świat dezinformacji wspiera rozwój internetu. Jak możesz sobie poradzić w pętli kłamstw i kłamców? Sprawdź to w książce Toma Philipsa pod tytułem „Prawda. Krótka historia wciskania kitu”. Poznaj genialne kłamstwa ludzkości Tom Philips napisał bestsellerową książkę o tym, jak „spieprzyliśmy wszystko”. Teraz odkrywa przed Tobą karty historii związane z najbardziej błyskotliwymi i zuchwałymi kłamstwami, jakie potrafiliśmy jako społeczeństwo światowe stworzyć. Dlaczego kłamiemy? Czy kłamstwo rzeczywiście zawsze wychodzi na jaw? O tym wszystkim dowiesz się ze szczególnego dzieła Toma Philipsa pod tytułem „Prawda. Krótka historia wciskania kitu”. Brednie, ewidentne kłamstwa i fantazjowanie to formy wciskania owego kitu przez ludzi. Uciekają się do tego wszyscy, we wszystkich kategoriach wiekowych. Jednak w dzisiejszych czasach trudniej jest kłamać bezkarnie, o czym się przekonasz, czytając książkę Toma Philipsa, ponieważ każdą teorię można szybko zweryfikować w internecie.
Jak skutecznie bronić się przed socjopatami — Martha Stout (premiera: 28.10)
Kryją się w naszym otoczeniu, doskonale zakamuflowani i z pozoru niewinni. Socjopatą może się okazać szef lub kolega z pracy, obecny lub były partner, ktoś nękający cię w Internecie, a nawet twoje dziecko. Socjopaci wciągają cię w swoje gry i karmią się twoją niepewnością, gniewem i strachem. Są dla ciebie realnym zagrożeniem. Ukrytych drapieżców jest tak wielu, że prawdopodobnie spotykasz ich każdego dnia. Psycholożka kliniczna Martha Stout przez wiele lat studiowała umysły socjopatów oraz metody, którymi się posługują, aby niszczyć swoje ofiary. W swojej książce opisuje przypadki, które budzą grozę: pozbawione skrupułów dzieci, degeneratów w zawodach zaufania publicznego, byłych małżonków bezwzględnie walczących o prawo do opieki oraz nieuchwytnych cyberprześladowców. Diagnozuje nawet całe korporacje i instytucje, które stosują schematy socjopatycznych zachowań wobec swoich klientów. Stout wykorzystuje swoją imponującą wiedzę, żeby opracować skuteczną strategię obrony przed pozbawionymi sumienia drapieżcami. Uświadamia czytelnikom, jak łatwo wpaść w zastawione przez socjopatów pułapki i dać się wciągnąć w sieć intryg, z których nie sposób się wyplątać. Pokazuje, co możesz zrobić, by zachować spokój i nie ulegać emocjom, które tylko napędzają twoich prześladowców. Dzięki tej książce dowiesz się, jak nie dać się sprowokować i nie wpaść w ich sidła. Nowa książka autorki bestsellera „Socjopaci są wśród nas” uświadamia, że w świecie pełnym oszustów, księży pedofilów i bezwzględnych szefów musimy wiedzieć, jak myślą socjopaci i jak skutecznie się przed nimi bronić.
Psychiatrzy. Sekrety polskich gabinetów — Ewa Pągowska (premiera: 28.10)
Co się dzieje za zamkniętymi drzwiami polskich gabinetów i szpitali psychiatrycznych? Psychiatria przez lata była uznawana za czarną owcę medycyny i budziła wiele kontrowersji. Nawet dziś osoby cierpiące z powodu chorób psychicznych muszą się mierzyć z krzywdzącymi stereotypami. Ewa Pągowska szczerze i bez tabu rozmawia z psychiatrami o tym, jak wyglądają kulisy pracy w ich zawodzie i jaka jest naprawdę kondycja psychiczna Polaków. Podejmuje między innymi tematy związane z depresją, schizofrenią, a także leczeniem dzieci i młodzieży. Pyta o to, jakie konsekwencje dla naszego zdrowia mentalnego będzie mieć doświadczenie pandemii. Nie unika trudnych tematów jak zaburzenia psychopatów lub dewiacje seksualne. Sprawdza, ile prawdy jest w historiach dotyczących stosowania elektrowstrząsów, przerażających warunków panujących w szpitalach czy faszerowania dzieci lekami bez zgody ich rodziców. Poznaj sekrety jednej z najbardziej tajemniczych specjalizacji medycznych.
Friends. Przyjaciele na zawsze. Ten o najlepszych odcinkach — Gary Susman, Jeannine Dillon, Bryan Cairns (premiera: 28.10)
„Przyjaciele” to serial o sześciorgu młodych nowojorczykach, którzy wspólnie mieszkają, zakochują się w sobie i ze sobą zrywają, a przy tym raz po raz pakują się w przeróżne zabawne sytuacje. Stał się inspiracją dla dziesiątków innych seriali o grupach znajomych, które zdobywały serca widzów na długo po tym, jak Przyjaciele zeszli ze sceny. Żadna z tych produkcji nie doścignęła jednak pierwowzoru, który wykreował nowe trendy i wprowadził do języka kultowe dziś powiedzonka. Serial Przyjaciele stał się potężnym zjawiskiem kulturowym, a grający w nim aktorzy cieszą się dziś światową sławą. „Friends. Przyjaciele na zawsze” zabiera fanów na plan filmowy. Na tle kadrów z poszczególnych odcinków cytuje fragmenty wywiadów z twórcami, scenarzystami i aktorami. To bogato ilustrowany przewodnik, który bawi do łez, przypominając najzabawniejsze sceny i najbardziej chwytliwe serialowe odzywki. Nikogo chyba nie dziwi, że czytelnicy „TV Guide” okrzyknęli aktorów grających w Przyjaciołach najlepszą obsadą komediową wszech czasów ani że najróżniejsze magazyny – w tym „Vanity Fair” – zaliczały tę produkcję do najlepszych sitcomów w historii. Minęło już 25 lat, odkąd serial „Przyjaciele” po raz pierwszy pojawił się na ekranach, a mimo to jego niesłychana popularność i rzesza wiernych fanów w ogóle nie maleje. Przyjaciele na zawsze zmienili popkulturę i z całą pewnością jeszcze przez lata będą nas zachwycać i fascynować.
Moloch — Marek Krajewski (premiera: 28.10)
Najmroczniejsze śledztwo Mocka. Breslau, 1928, szpital psychiatryczny przy Kletschkau Strasse. Eberhard Mock staje twarzą w twarz ze swą dawną kochanką. Jej córka i syn zostali porwani, a ślad po nich zaginął. Po stracie ukochanej Sophie nic nie wstrząsnęło Mockiem równie mocno jak to spotkanie. Hedwig postradała zmysły: o morderstwo dzieci oskarża własnego męża. Krok po kroku Mock odkrywa upiorne powiązania między tajnym stowarzyszeniem okultystycznym a budowniczymi miasta przyszłości w centrum Wrocławia. Nawet nie domyśla się, jak potężne siły śledzą każdy jego krok. Cmentarne czarne msze, wyuzdane praktyki seksualne i ludzie, którzy nie cofną się przed niczym. Tajne śledztwo zaprowadzi Mocka wprost przed przerażające oblicze prawdy. Czy istnieje granica, której Mock nie przekroczy?
*opisy pochodzą ze strony empik.com