10 miejsc z tanimi lub darmowymi książkami

Ostatnio coraz częściej spotykam się z opinią: „Nie czytam książek, bo mnie nie stać”. Stwierdzenie to słyszę od znajomych, ale także czytam na różnych grupach, w tym dotyczących literatury. Chcę obalić ten mit. Czytanie książek nie musi być wcale drogie! Ba! Może być zupełnie darmowe.

Oto lista 10. miejsc, w których książki mamy za darmo lub za przysłowiowe parę złotych:

Biblioteka — Książki i audiobooki wypożyczamy za darmo. Niekiedy należy wnieść opłatę za założenie karty bibliotecznej — ok. 5-10 zł. Płacimy tylko wtedy, kiedy przetrzymujemy książki i musimy zapłacić karę od 0,2 do 1 zł za dzień nieoddania książki.

Bookcrossing — Bezpłatne książki możemy znaleźć w przeznaczonych do tego miejscach. Warto sprawdzić, czy w Waszym mieście znajdują się takowe. Niektórzy zostawiają książki w autobusach, pociągach, tramwajach. W zamian za zdobytą w ten sposób książkę oddajemy inną ze swojej biblioteczki lub po przeczytaniu tomu oddajemy go z powrotem tam, skąd go wzięliśmy.

Wymiany książkowe — W niektórych miastach organizowane są wymiany książkowe, gdzie możemy wynieść tyle książek, ile przynieśliśmy ze sobą. Dzięki tej inicjatywie pozbywamy się tytułów, które przeczytane zalegają nam na regałach i nabywamy kolejne, jeszcze niepoznane.

Pożyczanie książek od znajomych — Zasada jest jedna — nie traktujemy tych książek, jak swoje i oddajemy w takim stanie, w jakim otrzymaliśmy. Być może będziemy mogli później z przyjacielem podyskutować na temat wspólnie przeczytanej powieści, co jest dodatkowym atutem tej opcji.

Grupy na Facebooku — Tam można zdobyć książki za darmo (bo ktoś odświeża biblioteczkę) lub dosłownie za parę groszy. Można jednak spotkać nieuczciwe osoby, więc najlepiej poprosić sprzedającego, aby wystawił książki na jakimś bezpiecznym serwisie z ochroną kupującego. Wówczas, w przypadku oszustwa, będziemy mogli odzyskać swoje pieniądze. Sprawdź, jak uniknąć kradzieży przy zakupie książek.

Czasopisma z książkami — Niekiedy do czasopism dodawane są różne książki, często w znacznie niższej cenie niż kupilibyśmy je osobno. Warto rozejrzeć się za takimi propozycjami w dobrze wyposażonych kioskach i punktach z prasą.

Markety — Często ciekawe promocje organizuje Biedronka. Zdarza się, że naprawdę dobre książki można kupić już od 9,99. Aktualne propozycje znajdziecie w dziale rozrywka na stronie Biedronki.

Serwisy z ogłoszeniami — Allegro, Vinted, czy OLX to tylko niektóre serwisy, gdzie można upolować niezłe okazy literackie. Używane i nowe książki znajdziecie tam dużo taniej niż w księgarniach.

Antykwariaty — Tutaj kupicie taniej zarówno całkiem świeże nowości, jak i prawdziwe perełki sprzed lat. Warto zajrzeć do stacjonarnych antykwariatów, ale pamiętajcie, że sporo takich punktów sprzedaje również swoje książki w sieci.

Promocje w księgarniach — Od czasu do czasu trafiam na promocje, podczas których nowe książki sprzedawane są za pół darmo i bez kosztów wysyłki. Gdzie? W księgarniach internetowych i składnicach księgarskich. Niektóre tomy potrafią być przecenione aż o 70%, więc warto się za takimi akcjami rozglądać.

Napiszcie w komentarzach, z których z tych miejsc korzystacie najchętniej i jakie są Wasze sposoby na tanie czytanie.