Tanie książki – gdzie ich szukać?

promocjaOstatnio coraz częściej spotykam się z opinią: „Nie czytam książek, bo mnie nie stać”. Stwierdzenie to słyszę u znajomych, ale także czytam na różnych forach, w tym dotyczących literatury. Chciałabym obalić ten mit. Czytanie książek nie musi być drogie! Oto lista miejsc, gdzie książki mamy za darmo lub za przysłowiowe parę złotych:

1. Biblioteka – książki i audiobooki wypożyczamy za darmo. Niekiedy należy wnieść opłatę za założenie karty bibliotecznej – ok. 5-10 zł. Płacimy tylko wtedy, kiedy przetrzymujemy książki i musimy zapłacić karę od 0,2 do 1 zł za dzień nieoddania książki.

2. Bookcrossing – bezpłatne książki możemy znaleźć w przeznaczonych do tego miejscach. Warto poszukać czy w Waszym mieście znajdują się takowe. Niektórzy zostawiają książki w autobusach, pociągach, tramwajach. W zamian za zdobytą w ten sposób książkę oddajemy inną – ze swojej biblioteczki lub po przeczytaniu tomu oddajemy go z powrotem tam skąd go wzięliśmy.

3. Wymiany książkowe – w niektórych miastach organizowane są wymiany książkowe, gdzie możemy wynieść tyle książek ile przynieśliśmy ze sobą. Jedną z takich inicjatyw jest Book Change.

4. Pożyczanie książek od znajomych – zasada jest jedna – nie traktujemy książek jak swoje i oddajemy w takim stanie w jakim otrzymaliśmy. Być może będziemy mogli później z przyjacielem podyskutować na temat wspólnie przeczytanej powieści.

5. Grupy dyskusyjne na Facebooku – tam można zdobyć książki za darmo (bo ktoś odświeża biblioteczkę) lub dosłownie za parę groszy. Można jednak spotkać nieuczciwe osoby, więc najlepiej poprosić sprzedającego, aby wystawił książki na allegro, wówczas w przypadku oszustwa będziemy mogli odzyskać swoje pieniądze. Tutaj znajdziecie przykład takiej grupy.

6. Gazety z książkami – często do czasopism dodawane są różne książki. Osobiście kupiłam gazetę z kryminałem „Morderstwo w Orient Ekspresie” Agathy Christie za 9,99 zł. Aktualna lista gazet z książkami.

7. Markety – Często ciekawe promocje organizuje Biedronka. Zdarza się, że naprawdę dobre książki można kupić w granicach 12-13 zł. Aktualne propozycje znajdziecie w dziale rozrywka na stronie Biedronki.

8. Graty z chaty – na tym serwisie można upolować niezłe okazy literackie. W większości wypadków to szmelc, ale wystarczy dobrze poszukać i traficie na swoje literackie perełki.

9. Allegro – do tego serwisu aukcyjnego nie trzeba chyba nikogo przekonywać, czasami zdarzają się niezłe rarytasy w bardzo atrakcyjnych cenach.

10. Promocje w księgarniach i antykwariatach – Od czasu do czasu trafiam na promocje, gdzie książki sprzedawane są za pół darmo i bez kosztów wysyłki – do takich księgarni internetowych należy m.in. Świat Książki.