Typy kobiece w literaturze

Dziś mamy Dzień Kobiet. Z tej okazji postanowiłam przedstawić kilka kobiecych typów w literaturze, które charakteryzują moje ulubione bohaterki. Opisy są subiektywne i należy potraktować z dużym przymrużeniem oka.

Czy macie swój ulubiony typ kobiety w literaturze?

Zbuntowana romantyczka:

To kobieta, dla której najważniejsza jest miłość. Nic nie stanie jej na przeszkodzie, aby zrealizować swoje miłosne plany – ani rodzina, ani status społeczny, ani to, że wybranek jest jakiś dziwny…

Do tej grupy zaliczają się: Małgorzata z „Mistrza i Małgorzaty”, Katy z „Wichrowych Wzgórz” i Aniela z „Kłamczuchy”.

1

Wściekła wojowniczka:

Wie czego chce. Nie zawaha się użyć sprytu lub siły, żeby zdobyć to, czego pragnie. Nie ugnie się przed żadnymi przeciwnościami losu, mimo że te, niczym pioruny, walą w nią raz za razem.

Do tej grupy zaliczają się: Katniss z „Igrzysk Śmierci”, Achaja z powieści o tym samym tytule co imię bohaterki oraz Carrie z „Carrie”.

2

Chłopaciara:

Ni to kumpel, ni to kobieta życia. Zawsze ubrana na sportowo. Zamiast zwiewnych sukienek, stawia na spodnie, bo lubi wspinać się po drzewach. Można na nią liczyć, jak na przyjaciela, ale gdy chce się ją zdobyć trzeba się długo starać o jej względy.

Do tej grupy zaliczają się: Jo z „Małych kobietek”, Ciri z „Wiedźmina” i Erin z „Niezbędnika obserwatorów gwiazd”.

3

Bystra nudziara:

Niby faceci cenią w nich inteligencję i chęć pochłaniania wiedzy, ale w prawdziwym życiu zanudziliby się z nimi na śmierć, bo poza nauką i codziennymi obowiązkami nic więcej ich nie interesuje.

Do tej grupy zaliczają się: Izabela z „Lalki”, Hermiona z serii o Harrym Potterze oraz Zofia z „Bezcennego”.

4

Pani Psycholog:

Przeniknie umysł mężczyzny na wylot, później wróci, przeanalizuje i jeszcze raz przeniknie. Zazwyczaj jest pracownicą policji, biura detektywistycznego albo Urzędu Skarbowego. Strach się z nią zadawać, ale to facetów najbardziej kręci.

Do tej grupy zaliczają się: Maggie O’Dell z cyklu Alex Kavy, Clarice z „Milczenia Owiec” i innych powieści o Hanibalu Lecterze oraz Alicja z „Ciemno, prawie noc”.

5