Konkurs – 3 pakiety książek o katach – WYNIKI KONKURSU!

Konkurs! Nagroda: 3 pakiety po dwie książki: „Spowiedź polskiego Kata” Jerzego Andrzejczaka oraz „Dziennik kata” Johna Ellisa.

„Spowiedź polskiego Kata” Jerzy Andrzejczak

Polskiego kata poznałem 15 marca 1985 r. w gabinecie naczelnika Aresztu Śledczego w Poznaniu. Było to tuż przed wykonaniem wyroku kary śmierci na Kazimierzu Polusie. Zbierałem wówczas materiały do reportażu pt. „Morderca u konfesjonału”, przygotowywanego dla „Ekspresu Reporterów”. Wtedy to po raz pierwszy próbowałem namówić kata na udzielenie wywiadu. Stanowczo odmówił, zasłaniając się tajemnicą służbową. Miał w pamięci to, co spotkało jego poprzednika z czasów przedwojennych – kiedy dowiedziano się o jego katowskiej profesji, wymówiono mu lokal, który zamieszkiwał. Zapamiętałem dokładnie twarz tamtego mężczyzny z gabinetu naczelnika. Spotkałem go ponownie przypadkowo w 1990 roku na mitingu Anonimowych Alkoholików w Warszawie. Będąc już na „zasłużonej” emeryturze, tym razem był bardziej skłonny do rozmowy. Tak zaczęła się nasza znajomość. Trwała ona kilkanaście miesięcy, jednak wywarła wpływ na całe moje zawodowe życie… – Jerzy Andrzejczak

Z fragmentu książki:

– Widok człowieka, który za chwilę przestanie żyć, nie sprawiał mi przyjemności, o co niektórzy mogliby mnie posądzać. Nie miałem jednak oporów przed wykonywaniem wyroków. Myślałem o tej osobie, jako o kimś, kto nie powinien chodzić po ziemi. Czułem się jak na froncie, jakim jest nasze życie, na którym toczy się nieustanna walka dobra ze złem. Zawsze prosiłem Boga o szybką śmierć dla moich ofiar. Jedni umierali w ciągu kilku sekund, a inni męczyli się czasem kilka minut.


„Dziennik kata” John Ellis

Jak zachowywali się zabójcy w ostatnich godzinach i w ostatnich chwilach swojego życia, stojąc na szubienicy?

Nikt nie znał odpowiedzi na to pytanie lepiej niż John Ellis, pełniący przez niemal ćwierć wieku obowiązki pierwszego kata Wielkiej Brytanii.

Z jego relacji czytelnik dowiaduje się, jak omdlewającą Edith Thompson niesiono na szubienicę, jak doktor Crippen z uśmiechem maszerował na spotkanie stryczka, i jak William Palmer walczył zaciekle o życie w celi śmierci. I dlaczego młodociany Jack Griffiths popędził naprzeciw śmierci.

Jedni ginęli jak bohaterowie, inni zaś jak tchórze…

Kat John Ellis wykonał wyroki na dwustu trzech osobach i spisał kronikę ostatnich gestów wielu spośród tych, którzy przeszli przez jego ręce na finałowej prostej swej podróży ku wieczności.

 


Zadanie konkursowe: Wyobraź sobie, że giniesz z rąk kata na szubienicy. Po 10 dniach powracasz jako duch. Masz 10 słów, aby coś mu przekazać. Co mu powiesz?*

*Wypowiedzi z wulgaryzmami będą usuwane i nie będą brane pod uwagę w konkursie.


Będą się liczyły tylko odpowiedzi pod tym wpisem, a nie na portalach social media, na których będę informować o konkursie.

Miło mi będzie również, gdy udostępnicie na swoich Fan Page’ach, Twitterze, Google +, Instagramowych profilach, czy blogach informację o konkursie, ale nie jest to warunek konieczny.

W konkursie wygrywa trzech uczestników (każdy otrzyma dwa egzemplarze książki wysłane przez wydawnictwo) z najciekawszą według mnie odpowiedzią.

Zwycięzca jest zobowiązany do podania adresu do wysyłki nagrody. Pod uwagę będą brane tylko adresy na terenie Polski. Biorąc udział w konkursie wyrażasz zgodę na przekazanie Twoich danych, w tym adresu pocztowego oraz numeru telefonu wydawcy. Dane zostaną wykorzystane tylko do wysyłki nagrody, a później usunięte.

Zgłoszenia można wysyłać TYLKO do 30 czerwca do godz. 23.59

Wyniki zostaną ogłoszone najpóźniej 10 lipca.

Adres do wysyłki należy podać najpóźniej w ciągu 3 dni od ogłoszenia wyników na maila stacjaksiazka@gmail.com. W przypadku braku adresu zostanie wybrana kolejna osoba.

Sponsorem konkursu jest Wydawnictwo Aktywa, organizatorem konkursu jest blog Stacja Książka.

Gorąco zachęcam do polubienia FB Wydawnictwa Aktywa oraz FB Stacja Książka

ZAPRASZAM DO ZABAWY!

* Opisy książek pochodzą ze strony Wydawnictwa Aktywa


WYNIKI KONKURSU

Dziękuję za udział w zabawie. Wszystkie odpowiedzi były bardzo kreatywne, ale zwycięzców mogło być tylko trzech. Tym razem wygrywają:

Asia

Kinga

Kasia Gruszecka