Seriale na podstawie powieści, które znajdziesz na HBO GO (Nie samą książką żyje człowiek #33)

Niewątpliwe najpopularniejszym serialem na podstawie powieści jest „Gra o Tron”, ale na platformie HBO GO możecie znaleźć znacznie więcej serialowych adaptacji i ekranizacji. Przedstawiam 5 z nich!


1. Patrick Melrose

Miniserial telewizyjny, który jest luźną adaptacją cyklu powieści o tym samym tytule autorstwa Edwarda St Aubyna. Produkcja opowiada o Patricku Melrose na różnych etapach jego życia, od traumatycznego dzieciństwa do dorosłości skażonej przez różnego rodzaju używki. Patrick Melrose pochodzi z arystokratycznej, bogatej, ale patologicznej rodziny. Ojciec tyran i nic niewidząca matka zniszczyli mu życie i poranili jego psychikę. Czy mężczyźnie uda się stanąć na nogi?


2. Genialna przyjaciółka

Adaptacja pierwszej powieści cyklu neapolitańskiego Eleny Ferrante. Reżyserem miniserialu jest Saverico Costanzo. Produkcja miała premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Historia opowiada o emocjach, lękach i wyzwaniach stojących przed dwiema dziewczętami i o ich dziwnej, czasami toksycznej przyjaźni.


3. Kompania braci

Genialny mini serial, który został zrealizowany na podstawie bestsellerowej powieści Stephena E. Ambrose’a. Opowiada historię Kompanii E 506. pułku piechoty spadochronowej 101. Dywizji Powietrznodesantowej Armii Stanów Zjednoczonych. Fabuła opiera się  na wywiadach z ocalałymi żołnierzami, a także na ich dziennikach oraz listach. Kompania E poniosła wielkie straty, ale jej żołnierze przeszli do historii.


4. Olive Kitteridge

Ten miniserial ma zaledwie cztery części, ale zasługuje na uwagę. Akcja rozgrywa się w Crosby, małym miasteczku w Nowej Anglii. Tytułowa Olive Kitteridge, którą zagrała genialna Frances McDormand, jest nauczycielką matematyki w liceum. Jest ostra, ma cięty język, lubi się wtrącać w cudze życie i czasami ciężko z nią wytrzymać, ale w głębi serca zależy jej na innych ludziach. To wspaniały obraz małej społeczności na przestrzeni 25 lat życia. Serial powstał na podstawie powieści Elizabeth Strout o tym samym tytule.


5. Opowieść Podręcznej

Jeśli lubicie dystopie, to ten serial będzie dla Was. Opowiada o życiu w Gileadzie, gdzie kobiety nie mają żadnych praw poza rodzeniem dzieci. Zniewolone przez mężczyzn i religię muszą absolutnie podporządkować się nowym zasadom. Freda, w której rolę wcieliła się Elisabeth Moss, jest Podręczną. Bohaterka ma za zadanie spłodzić dzieci w domu swojego Pana pod czujnym okiem jego żony. W zniszczonym katastrofami świecie, gdzie kobiety stały się bezpłodne, taka rola to zaszczyt. Kobieta marzy jednak o tym, żeby wyzwolić się ze swojej roli. Freda nie wie, komu może ufać, a kto może stać się jej śmiertelnym wrogiem.

Oczywiście to nie wszystkie ekranizacje, które znajdziecie na HBO GO. Jest ich całkiem sporo, m.in. głośny Czarnobyl na podstawie reportażu Czarnobylska Modlitwa Świetłany Aleksijewicz, Małe Kobietki, Opowieść Wigilijna, Outsider, Paragraf 22, czy chociażby polski serial Ślepnąc od Świateł będący ekranizacją powieści Jakuba Żulczyka.