NOWINKI_LITERACKIE #7 – NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE ZE ŚWIATA LITERATURY!

Maria Czubaszek nie żyje

czubaszek

Maria Czubaszek, pisarka, satyryk, autorka tekstów piosenek, scenarzystka, felietonistka, dziennikarka, zmarła w wieku 76 – poinformowała w czwartek wieczorem stacja TVN, z którą ostatnio była ona związana. – informacja pochodzi z serwisu Newsweek

Jest już zwiastun „Inferno”.

Po hitowym „Kodzie da Vinci”, czas na kolejną część przygód profesora Roberta Langdona z Tomem Hanksem w roli głównej. Zobaczcie jak prezentuje się zwiastun „Inferno”.

 Scenariusz filmu bazującego na książce napisał David Koepp, reżyserią zajmuje się Ron Howard, który ma już na koncie także „Kod da Vinci” oraz „Anioły i demony”. Zdjęcia do produkcji, w której obok Toma Hanksa wystąpią Felicity Jones, Omar Sy, Sidse Babett Knudsen i Ben Foster rozpoczęły się pod koniec kwietnia 2015 roku, premiera została zaplanowana na październik tego roku.

– informacja pochodzi z serwisu Newsweek

Premiera „Wieży“ Roberta J. Szmidta

Otchłań Roberta J. Szmidta, to według czytelników, jedna z najlepszych powieści w Uniwersum Metro 2033. Jako pierwsza z polskich książek serii została przetłumaczona na język rosyjski. Teraz zaś doczekała się kontynuacji…

Wieża, bo taki nosi tytuł powieść opisująca dalsze losy bohaterów „Otchłani” w postapokaliptycznym Wrocławiu w roku 2033, będzie dostępna w księgarniach od 18 maja.

Zupełnie wyjątkowym wydarzeniem będzie prapremiera „Wieży”, która odbędzie się 17 maja we wrocławskim Empiku Renoma. Autor spotka się z wrocławskimi czytelnikami o godzinie 18:00.

Z Wrocławia ruszy w trasę promocyjną swojej najnowszej książki i odwiedzi jeszcze Warszawę, Szczecin, Poznań i Kraków. – informacja pochodzi z lubimyczytac.pl

Copernicus Festival 2016

Copernicus_Festival_2016

Jak co roku kluczową rolę w Copernicus Festival odgrywać będzie literatura, która posiada niezwykłą moc do tworzenia opowieści porządkujących naszą wiedzę o świecie. Dzięki pisarzom i pisarkom dostajemy absolutnie unikalne narzędzie percypowania świata – niemalże szósty zmysł, poprzez który możemy się kształcić i rozwijać – a wraz z nami, poszerza się także nasza wiedza o świecie.

W tym roku literaturę reprezentować będą: John Banville – irlandzki prozaik, jeden z najoryginalniejszych współczesnych pisarzy europejskich, który w swoich książkach nieustannie stawia pytania o filozoficzne podstawy naszej nauki i wiedzy o świecie, Stefan Chwin – pisarz, którego prozę można przeczytać jako zapis nieustających prób uchwycenia istoty piękna świata oraz Wit Szostak – filozof i literat, który poddaje naszą rzeczywistość rozmaitym przekształceniom, pokazując jej nieoczywistość, jednocześnie stawiając fundamentalne pytania egzystencjalne.

Jak co roku zaproszeni goście, będą reprezentować najrozmaitsze dyscypliny nauki i obszary sztuki – od neurobiologii i fizyki, przez filozofię, aż po rzeźbę i literaturę. Próba rozwiązania zagadki piękna, jak chyba żadnego innego pojęcia w historii ludzkości, pokazuje, że nauka i humanistyka są sobie niezwykle potrzebne.  –informacja pochodzi z biblionetka.pl

Google „karmi” sztuczną inteligencję romansami, aby poprawić możliwości lingwistyczne systemu

Zbudowana na sieciach neuronowych sztuczna inteligencja Google od kilku miesięcy zapoznaje się z romansami i powieściami erotycznymi pokroju znanych u nas Harlequinów. Celem przedsięwzięcia jest poprawienie możliwości lingwistycznych systemu.

W aplikacji Google odpowiedzi są zwykle bardzo suche i rzeczowe, aby więc nadać im bardziej ludzkiego charakteru, a tym samym nauczyć sztuczną inteligencję lepszego rozumienia niuansów językowych i prowadzenia wartościowszych konwersacji zespół badaczy załadował do systemu kilka tysięcy romansideł, a wśród nich takie pozycje, jak „Zgubne pożądanie”, „Rozpaleni” czy „Bezwarunkowa miłość”.

Dlaczego akurat takie tytuły? Sieć neuronowa uczy się na podobnych zasadach jak ludzki mózg, zapoznając się z danymi, które się jej dostarcza. Według rzecznika Google romanse i erotyka są szczególnie przydatne do nauki języka potocznego, ponieważ zawierają przewidywalne tematy i fabułę, ale użyte w nich słownictwo jest na tyle różnorodne, że może służyć do nauki.

Po przeczytaniu 2 865 powieści sztuczna inteligencja Google zaczęła już ponoć używać zdań podobnych do tych, jakie możemy znaleźć w tego typu literaturze. Nie chodzi o sentencje w stylu „Spojrzała w dół, a jej twarz pokryła się rumieńcem w kolorze koronkowego stanika, jaki miała właśnie na sobie”, lecz o bardziej naturalny sposób wypowiedzi. – informacja pochodzi z booklips.pl

Cała najnowsza powieść Jaume Cabrégo do przeczytania na mieście. Takiej premiery jeszcze nie było

cien-eunucha-na-miescie-1-600x314

11 maja niemal 500 kolejnych stron najnowszej powieści Jaume Cabrégo pojawiło się na billboardach w metrze, plakatach, kawiarnianych kubkach, sklepowych witrynach, podłogach bibliotek, magnesach na latarniach oraz na chodnikach. Aby przeczytać całą książkę, trzeba odbyć wycieczkę po kilkuset miejscach w Warszawie.

To pierwszy przypadek, kiedy premiera literacka odbywa się w przestrzeni całego miasta. W różnych lokacjach nad Wisłą, w klubach, na ulicach oraz naturalnie w bibliotekach i salonach sieci EMPiK znaleźć można fragmenty najnowszej powieści Cabrégo zatytułowanej „Cień eunucha”. Czasem są to krótkie, jednozdaniowe ustępy, a czasem nawet pełne strony. Obok tekstu książki na każdym nośniku widnieje hasło #czytajdalej. Ma ono motywować do szukania dalszych stron powieści, fotografowania ich, publikowania w internecie i oznaczania hashtagiem #czytajdalej. W ten sposób, dzięki zaangażowaniu czytelników, otrzymamy jedyne w swoim rodzaju miejskie wydanie książki najpopularniejszego katalońskiego pisarza. – informacja pochodzi z booklips.pl