NOWINKI_LITERACKIE #9 – NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE ZE ŚWIATA LITERATURY!

02 Weekend Literacki festiwalu Miasto Słowa 2016

miasto słowa

W dniach 27-28 maja odbędą się spotkania z Miastem Słowa – w piątek rozpocznie się 2 Weekend Literacki w Gdyni. Tym razem gośćmi wydarzenia będą m.in. Melania G. Mazzucco i Wojciech Tochman. Niezmiennie bohaterami festiwalu pozostają czytelnicy, na których czekają warsztaty skierowane zarówno do małych, jak i dużych amatorów książek, a przede wszystkim spotkania ze znakomitymi polskimi i zagranicznymi pisarzami.

Gośćmi weekendu będą m.in. włoska pisarka Melania G. Mazzucco oraz Wojciech Tochman, Zygmunt Miłoszewski, Anna Dziewit-Meller i Hubert Klimko-Dobrzaniecki. – informacja pochodzi z lubimyczytac.pl

Imieniny Jana Kochanowskiego 18 czerwca

ImieninyJanaKochanowskiego_plakat

Trzy sceny, na scenach pisarze, poeci, ilustratorzy, literaturoznawcy i aktorzy, a wszystko to pośród kilkudziesięciu stoisk najlepszych wydawnictw i najbardziej kulturalnych warszawskich kawiarni. Już 18 czerwca w Ogrodzie Krasińskich odbędzie się kolejna edycja Imienin Jana Kochanowskiego – literackiego pikniku organizowanego przez Bibliotekę Narodową.

Gościem specjalnym tegorocznych Imienin Jana Kochanowskiego będzie Krzysztof Kamil Baczyński, którego postać zostanie przypomniana w mniej znanych, zaskakujących kontekstach. Praca w drukarni, którą wykonywał Baczyński, stanie się punktem wyjścia do dyskusji o projektowaniu i produkcji książek – rozmawiać będą między innymi Piotr Rypson i Przemysław Dębowski. –  informacja pochodzi z serwisu Biblionetka

7. Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży

W dniach 3-5 czerwca we Wrocławiu odbędą się Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży – Dobre Strony. Będzie można tam spotkać autorów i wydawców książek dla dzieci, a także skorzystać ze szkolenia ratowników medycznych, czy wziąć udział w literackiej grze miejskiej– informacja pochodzi ze strony organizatora.

Nominacje do Nagrody Literackiej GDYNIA 2016

Kostka_Literacka_1

Kapituła 11. edycji Nagrody Literackiej GDYNIA wyłoniła nominowanych w czterech kategoriach do Gdyńskich Kostek Literackich. Do Nagrody zgłoszono ponad 400 tytułów, z których wyróżniono dwadzieścia. Nominacje zostały ogłoszone podczas pierwszego dnia Warszawskich Targów Książki.

Kapitule Nagrody Literackiej GDYNIA przewodniczy w tym roku prof. Agata Bielik-Robson. Do konkursu zgłoszono 402 tytuły wpisujące się w poszczególne kategorie: eseistyka – 90, poezja – 145, proza – 108, przekład – 59. –   informacja pochodzi z serwisu Biblionetka

Część prochów Gabriela Garcíi Márqueza spoczęła w Cartagenie

prochy-marqueza-1

Prochy zmarłego w kwietniu 2014 roku noblisty Gabriela Garcíi Márqueza spoczęły w nadmorskiej miejscowości Cartagena w Kolumbii, gdzie pochowanych jest wielu członków jego rodziny.

Prochy pisarza złożono na dziedzińcu dawnego Klasztoru Miłosierdzia, który należy obecnie do Uniwersytetu Cartagena. Miejsce to znajduje się jakieś 100 metrów od rodzinnego domu Garcíi Marqueza, z którego rozciągał się widok na pobliskie Morze Karaibskie. W niedzielę, podczas prywatnej uroczystości, rodzina umieściła prochy wewnątrz postumentu, na którym postawiono popiersie noblisty.

Cartagena była niezwykle ważnym miejscem dla Garcíi Márqueza. Tam zaczął swoją karierę dziennikarską, stamtąd czerpał inspiracje do swoich najgłośniejszych powieści, tam założył swój pierwszy mały biznes (lokalną gazetę, która przetrwała jedynie kilka tygodni). To do Cartageny przenieśli się w 1951 roku jego rodzice, tam też są pochowani, a członkowie rodziny mieszkają po dziś dzień. – informacja pochodzi z booklips.pl