NOWINKI_LITERACKIE – najświeższe informacje ze świata literatury!
Od dzisiaj raz w tygodniu na blogu będę dzielić się z Wami nowościami ze świata literatury. NOWINKI_LITERACKIE to nowy cykl, w którym podzielę się najnowszymi ploteczkami i nowinkami ze świata literatury.
Księgarnia internetowa z portalem randkowym!
1 kwietnia 2016 roku Woblink włącza nową funkcję, stając się pierwszą na świecie randkowo-towarzyską księgarnią e-bookową. To przełomowy moment w rozwoju światowych usług internetowych.
Dlaczego postanowiliśmy połączyć księgarnię e-bookową z portalem towarzyskim i randkowym?
Ponieważ znaleźliśmy się w dramatycznej sytuacji społecznej i kulturalnej.
Wszystko zaczęło się od akcji „Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka”. Wielu czytelników poparło tę słuszną inicjatywę, mając nadzieję, że poprawi w ten sposób życie kulturalne naszego społeczeństwa.
Jak wiemy w 2015 r. jedynie 37% Polaków przeczytało jedną książkę w ciągu roku [wykres 1], lecz mocne postanowienie oczytanych obywateli zamiast nas rozwinąć, doprowadziło do zapaści demograficznej – w Polsce z roku na rok rodzi się coraz mniej dzieci [wykres 2].
Jesteśmy dziś w dramatycznej i intelektualnie niebezpiecznej sytuacji. Wraz z upływającym czasem wzrasta ryzyko, że obudzimy się w łóżku obok człowieka nie tylko nieczytającego książek, ale w ogóle przebywającego poza kulturą pisma.
A przecież nie chodzi tylko o to, żeby nasz partner czy przyjaciel czytał jakiekolwiek książki! Chcemy rozmawiać z ukochaną osobą o interesujących nas lekturach i chcemy, by łączyły nas wspólne zainteresowania.
Właśnie dlatego Woblink postanowił połączyć swoją misję krzewienia kultury czytelniczej z misją łączenia ludzi. Chcemy pomóc w nawiązywaniu przyjaźni i podpowiadać, którzy czytelnicy naszej księgarni mają podobne gusta czytelnicze i są w stanie nawiązać przyjacielskie relacje… a może i coś więcej?
Informacja pochodzi z newslettera Woblink
BBC nakręci Lalkę!
Lalka“ to jedna z tych lektur, które się kocha albo nienawidzi. Tych, którzy nie byli w stanie przeczytać dwóch tomów ratował serial z lat 70 z Jerzym Kamasem i Małgorzatą Braunek w rolach głównych. Ale obecnie nawet on jest już przestarzały. Wszystkich męczących się z lekturą ucieszy zapewne fakt, że już niedługo ruszą zdjęcia do miniserialu na podstawie powieści Prusa. Akcja ma zostać przeniesiona do współczesności, a produkcją zajmuje się BBC.
Producenci popularnego serialu „Downtown Abbey“ nie mieli za dużo odpoczynku. Po zakończeniu kręcenia przygód mieszkańców dworu Downtown Abbey wzięli na warsztat powieść polskiego pisarza i postanowili przenieść na mały ekran przygody Wokulskiego i Łęckiej. Na podobieństwo serialu „Sherlock“ zdecydowano się przenieść akcję do XXI wieku. Wokulski, mieszkający na Pradze przyjezdny z innego miasta, ma prowadzić z sukcesem sklep internetowy zajmujący się pośrednictwem sprzedaży używanej odzieży. Jednakże jego największym marzeniem jest ulepszenie grafenu. W tę rolę wcieli się charyzmatyczny Benedict Cumberbatch. Izabela Łęcka zaś to mieszkanka Wilanowa, rdzenna warszawianka, której rodzina wpada w kłopoty finansowe spowodowane sporym kredytem we frankach – w tej roli wystąpi znana z Harry’ego Pottera Emma Watson.
Zapraszamy do obejrzenia trailera.
Czy Cumberbatch i Watson dorównają Kamasowi i Braunek?
Powieść „Lalka“ została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków m.in. bułgarski, holenderski, niemiecki, włoski i rosyjski. Serial powstał w oparciu o tłumaczenie na angielski Davida Welsha. W wydaniu z 2011 roku znaleźć można wstęp Stanisława Barańczaka, który był zarówno wielkim miłośnikiem twórczości Bolesława Prusa, jak i orędownikiem ponownej ekranizacji „Lalki“ – szkoda, że poeta nie doczekał się spełnienia swojego marzenia.
Informacja pochodzi z LubimyCzytać
Stephen King przyjeżdża do Polski!
Do Mistrza horroru dotarła informacja o Międzynarodowym Festiwalu Kryminałów i zapragnął na nim być. Jak wiadomo Wrocław w 2016 roku ma dumne miano Europejskiej Stolicy Kultury, z tej okazji miasto przygotowało wiele atrakcji, m.in spotkanie z Jo Nesbo, Tess Gerritsen, a teraz będzie też Stephen King.
„Bez wątpienia jest to autor nietuzinkowy. Ponieważ można go kojarzyć z ogromną liczbą powieści na koncie i fenomenalnymi ekranizacjami, tym razem przyjrzyjmy się mu z trochę innej strony i z lekkim przymrużeniem oka. Każdy, kto czytał przynajmniej kilka powieści tego pisarza, z pewnością zauważył jego małą „obsesję” na punkcie… Polaków”*.
Teraz King chce osobiście się przekonać jacy są Polacy.
„Już na pierwszych stronicach Martwej strefy pojawia się bohater, który jest Polakiem. Jeżdżąc po zamarzniętym jeziorze, doznaje on groźnie wyglądającego upadku i uderza głową o taflę lodu. Cała sytuacja zostaje żartobliwie skwitowana przez innych bohaterów powieści:
[cytat=”Martwa strefa”] Bili i Chuck spojrzeli na siebie i wzruszyli ramionami.
– Chyba w porządku – stwierdził Chuck, a później powtórzył po raz trzeci: – Ale cholernie się walnął, nie? Rany!
– Dzieciaki. – Bili popatrzył rozkochanym wzrokiem na swe ośmioletnie bliźniaczki, jeżdżące ręka w rękę, po czym przeniósł spojrzenie na Johnny’ego. – Mogło zabić dorosłego.
– Ale nie Polaka – odpowiedział mu Chuck i obaj wybuchnęli śmiechem.
Co zatem według Kinga wyróżnia Polaka? Można bez wątpienia stwierdzić, że jest to najogólniej rozumiana „niezniszczalność” (w dużym cudzysłowie oczywiście). Gdzieś w świadomości innych nacji istnieje przekonanie, że nasi rodacy mają w sobie niebywałą wytrwałość i bardzo silną wolę życia. Jakby na to nie spojrzeć, to raczej dobra cecha. Polaka zatem nie tak łatwo się pozbyć, prędzej czy później i tak wróci, choćby nawet był już jedną nogą po drugiej stronie”*.
* oba cytaty pochodzą z artykułu http://naekranie.pl/artykuly/stephen-king-o-polsce-i-polakach