Nowinki Literackie #55– najświeższe informacje ze świata literatury

Ogłoszono finalistów World Fantasy Award!

Ogłoszono finalistów jednej z najbardziej prestiżowych nagród dla twórców fantasy. Zwycięzców w kategoriach: powieść, opowiadanie, krótka forma, antologia i kolekcja poznamy jak zawsze podczas konwentu World Fantasy Convention.

World Fantasy Award zostały rozdane po raz pierwszy w 1975 roku i od tego momentu jest to jedna z najbardziej prestiżowych nagród dla twórców fantastyki. Nagroda przyznawana jest między innymi w kategoriach: powieść, opowiadanie, krótka forma, antologia, kolekcja oraz „osiągnięcie życia”. W tej ostatniej kategorii w 2016 roku laureatem został Polak, Andrzej Sapkowski.

Wśród tegorocznych nominowanych, znajduje się jedna powieść wydana w języku polskim. W tym roku ogłoszenie nagród będzie połączone ze świętowaniem dwusetnej rocznicy wydania powieści Frankenstein autorstwa Mary Shelley.  – informacja pochodzi z lubimyczytać.pl

Opublikowano nieznane opowiadanie Hemingwaya

„The Strand Magazine” zamieścił na swoich łamach nieopublikowane wcześniej opowiadanie Ernesta Hemingwaya. Jest to jeden z pięciu krótkich tekstów, które autor wysłał do swojego wydawcy w 1956 roku.

„To prawdopodobnie bardzo nudne historie, ale myślę, że niektóre z nich są bardzo zabawne. Zawsze możesz opublikować je po mojej śmierci”

Opowiadanie, które pojawiło się w „The Stand Magazine” jest kolejnym tekstem – po powieściach „Ruchome światło”, „Rajski ogród”, „Niebezpieczne lato”, który ukazał się już po śmierci Ernesta Hemingwaya. Przed publikacją w prasie, opowiadanie było dostępne jedynie dla małej grupy biografów Hemingwaya i historyków literatury. Amerykański magazyn literacki, aby skorzystać z tekstu musiał uzyskać specjalną zgodę spadkobierców pisarza.

Profesor Kirk Curnutt, członek zarządu Stowarzyszenia Ernesta Hemingwaya, podkreślił w posłowiu, że tekst wyraźnie wskazuje, jak ważna była dla Hemingwaya stolica Francji – Paryż. „Pokój od strony ogrodu” („A Room on the Garden Side”) skupia się na żołnierzach, którzy dyskutują o walce, poezji i romansach. Akcja rozgrywa się w 1944 roku. – informacja pochodzi z lubimyczytać.pl

Półfinał Angelusa

Znamy już 14 książek, które zakwalifikowały się do półfinału Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Na pewno nie będziecie rozczarowani tegorocznym wyborem. Finałową siódemkę poznamy już 6 września.

Literacka Nagroda Europy Środkowej ANGELUS jest najważniejszą nagrodą w dziedzinie twórczości prozatorskiej tłumaczonej na język polski. Stanowi bezpośrednie nawiązanie do wielowiekowych tradycji Wrocławia jako miasta spotkań i dialogu. Nagroda jest przyznawana corocznie, pisarzom pochodzącym z Europy Środkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur. W tym roku wśród nominowanych znaleźli się również tegoroczni laureaci innych prestiżowych nagród. Między innymi Anna Bikont, która zdobyła Nagrodę imienia Ryszarda Kapuścińskiego. – informacja pochodzi z lubimyczytać.pl

7. Nadmorski Plener Czytelniczy w Gdyni

Zapraszamy na wakacyjne spotkania z pisarzami i dobrą literaturą! Już po raz siódmy we współpracy z włodarzami Gdyni organizujemy Nadmorski Plener Czytelniczy. W programie spotkania z lubianymi i znanymi autorami, bogata oferta książek przygotowana przez blisko 70 wydawnictw oraz liczne atrakcje dla całych rodzin. Zapraszamy od 10 do 12 sierpnia!

Nadmorski Plener Czytelniczy organizujemy z myślą o tych, którzy lubią czytać i tych, którzy po książki sięgają okazjonalnie. To wydarzenie otwarte, łączące elementy kiermaszu książki z bogatym programem wydarzeń towarzyszących. W lubianym i atrakcyjnym miejscu, na Bulwarze Nadmorskim, czekamy na mieszkańców Trójmiasta oraz turystów. W tym roku jak zwykle wyjątkową atmosferę tworzyć będą nasi stali goście: Hanna Bakuła, Barbara Kosmowska, Marek Przybylik i Stefan Szczepłek. W Gdyni pojawią się także:prof. Jerzy Bralczyk, Michał Witkowski, Małgorzata Kalicińska, Jakub Małecki, Sylwia Kubryńska, Nina Majewska-Brown, Małgorzata Warda, Anna Karpińska i Iwona Kienzler. – informacja pochodzi z lubimyczytać.pl

Nowa książka Małeckiego już jesienią!

Jeszcze trwa akcja promocyjna jego nowej książki, a Kuba Małecki już ogłasza, że nowa jest w powijakach. A raczej zaczyna raczkować, bo czeka właśnie na ostatnią korektę i niedługo będziemy mogli ustawić ją na swoich półkach. Słyszeliście książkoholicy? Róbcie miejsca w swoich biblioteczkach!

Jakub Małecki jeszcze promuje poprawioną wersję Dżozefa, a już kusi nas swoją kolejną powieścią. Na swoich mediach społecznościowych wstawił zdjęcie nowej powieści. Na razie wersji próbnej, bo jak się okazuje tekst Małeckiego czeka jeszcze na drugą korektę.

Ostatecznie książka zatytułowana będzie „Nikt nie idzie”. Ze zdjęcia można wywnioskować, że muzyka będzie odgrywać w niej dość ważną rolę. – informacja pochodzi z lubimyczytać.pl

„Genialna przyjaciółka” jesienią w HBO

„Genialna przyjaciółka”, czyli pierwszy tom cyklu neapolitańskiego Eleny Ferrante, coraz bliżej swojej filmowej premiery. Dwa pierwsze odcinki serialu zadebiutują na Festiwalu Filmowym w Wenecji. Natomiast jesienią serial będzie można obejrzeć w HBO.

Elena Ferrante to chyba obecnie najbardziej intrygująca pisarka na świecie. Od momentu publikacji debiutackiej powieści w 1991 roku jej tożsamość pozostaje zagadką – Ferrante nie udziela wywiadów, nie angażuje się w promocję swoich książek. Dziennikarze za wszelką cenę próbują ustalić, kim naprawdę jest Elena Ferrante.

Cykl neapolitański (Genialna przyjaciółka, Historia nowego nazwiska, Historia ucieczki, Historia zaginionej dziewczynki) tej włoskiej powieściopisarki cieszy się ogromną popularnością nie tylko w rodzinnym kraju autorki, ale również na świecie – czwarta część cyklu wkrótce po ukazaniu się na amerykańskim rynku trafiła na listę 10 najlepszych książek 2015 roku New York Timesa. Nic więc dziwnego, że jej powieści zostaną przeniesione na mały ekran.  – informacja pochodzi z lubimyczytać.pl

Nowa powieść Wiesława Myśliwskiego zapowiedziana na październik!

Mistrz polskiej prozy, laureat Nagrody Literackiej Gdynia, dwukrotnie uhonorowany Nagrodą Literacką „Nike”, wraca po pięciu latach z nową powieścią! Premiera „Ucha igielnego” Wiesława Myśliwskiego zapowiedziana została na 17 października. A już dziś możecie przeczytać na naszej stronie przedpremierowy fragment książki, która ukaże się nakładem wydawnictwa Znak.

Pracowało się na trzy zmiany: od szóstej do czternastej pierwsza zmiana, od czternastej do dwudziestej drugiej – druga i od dwudziestej drugiej do szóstej rano – trzecia. Przemiennie co tydzień na innej. Najbardziej nie lubiłem nocnej zmiany. Sen mnie nieraz zwalał z nóg. Toteż gdy brygadzista gdzieś poszedł na zakład pogadać z kimś czy poszukać, gdzie kto ma wódkę, musiałem choćby te piętnaście minut się przespać. W brygadzie było nas razem z brygadzistą pięciu, w tym dwóch sezonowych. I zawsze któryś zdążył mnie zbudzić, gdy wracał brygadzista. Ale nie lubiłem i rannej zmiany. Zwlec się o świcie z łóżka wymagało niemal nadludzkiego przemagania się ze snem, bo gdy się już uniosłem, sen mnie kładł z powrotem w pościel. I nie pomagał budzik, mógł dzwonić i dzwonić, sen oddzielał mnie od niego jak mur. Na szczęście prócz budzika czuwała matka. Ojciec chodził na ósmą, więc mógł jeszcze pospać. Matka, jak mówiła, miała budzik w sobie, nastawiony latem czy zimą na tę samą godzinę, i nie musiał jej budzić ani świt, brzask ani ciemność.  – informacja pochodzi z Booklips.pl

Znany chiński pisarz-morderca został skazany na karę śmierci

Wielokrotnie nagradzany chiński pisarz Liu Yongbiao, który 23 lata temu wraz z przyjacielem zamordował cztery osoby w niewielkim hostelu w miejscowości Huzhou, został skazany na karę śmierci.

Do zdarzenia doszło 29 listopada 1995 roku, gdy Liu Yongbiao nie był jeszcze znanym pisarzem, choć miał już w dorobku udany debiut na łamach jednego z czasopism. Aby przybliżyć okoliczności morderstwa warto jednak cofnąć się dalej w przeszłość. Tym bardziej, że chińskie i zachodnie media opisały dokładnie historię całej sprawy.  – informacja pochodzi z Booklips.pl

Archiwista i antykwariusz przez 20 lat okradali bibliotekę. Wartość zrabowanych książek to 8 milionów dolarów

Dwóch mężczyzn zostało oskarżonych o wynoszenie z Biblioteki Carnegiego w Pittsburghu oraz sprzedawanie rzadkich książek i ich fragmentów. Proceder trwał przez dwadzieścia lat. Kradzież szacowana jest na ponad 8 milionów dolarów.

To jedna z największych kradzieży bibliotecznych w historii. A dokonali jej: Greg Priore, lat 61, jedyny archiwista i kierownik działu rzadkich książek w Bibliotece Carnegiego, pracował tam od 1992 roku, oraz John Schulman, lat 54, właściciel antykwariatu Caliban. Obaj oddali się w ręce policji w drugiej połowie lipca. Pierwszy oskarżony jest m.in. o kradzież, spiskowanie i fałszerstwo, drugi – o przyjmowanie kradzionych przedmiotów, nielegalną sprzedaż i zwodnicze praktyki biznesowe. – informacja pochodzi z Booklips.pl

Biblioteka Wolne Lektury udostępniła online kolekcję wierszy poetów Powstania Warszawskiego

1 sierpnia, w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, na stronie Wolne Lektury została udostępniona kolekcja poezji zatytułowana „Poeci zabrani przez wojnę”. Obok twórców już obecnych w zbiorach biblioteki, jak Baczyński czy Ginczanka, pojawiły się nowe nazwiska.

Stworzenie nowej kolekcji poświęconej tematycznie tym poetyckim talentom, których rozwój przecięła wojna, służyć ma refleksji nad różnorodnością głosów, które zamilkły. Wybór powstał wspólnie z partnerem projektu, Muzeum Powstania Warszawskiego.

Część z opublikowanych tekstów stanowi uzupełnienie zbioru utworów poetów obecnych już wcześniej na Wolnych Lekturach: należą do nich juwenilia Baczyńskiego i Ginczanki. Zapoznając się z nimi można obserwować zmianę warsztatową, nasilenie niektórych tonów, które wywołała wojna jako sytuacja historyczna i egzystencjalna. Rozszerzeniu uległ również zbiór wierszy Gajcego. – informacja pochodzi z Booklips.pl

By walczyć z rakiem, zmuszony jest wyprzedawać swoją kolekcję książek

Śmiejemy się z ZUS-u, śmiejemy się z emerytur. Jest to jednak niewątpliwie śmiech przez łzy. Starość napawa przerażeniem, a historie podobne do tej podkreślają, jak wiele trzeba byłoby zmienić, żeby system zaczął działać tak jak należy. Jest też nadzieja, bo są ludzie chętni pomagać.

Mieszkający w Poznaniu osiemdziesięciojednoletni Zenon Fabiś dwa lata temu dowiedział się, że ma raka prostaty. Sprawa była poważna. Lekarze orzekli, że nowotwór ma charakter złośliwy i w każdym momencie może dojść do przerzutów. Trzeba było natychmiast działać i rozpocząć leczenie. A to oczywiście kosztuje. I tu pojawił się największy problem: emerytura pana Zenona przestała wystarczać na zakup niezbędnych leków.

Nie można panu Zenonowi odmówić zaradności. Wykupił na Rynku Jeżyckim w Poznaniu miejsce na handel i otworzył maleńki kramik, gdzie wyprzedaje swoje książki. Dwa, trzy razy w tygodniu dojeżdża na oddalony o 4 kilometry od domu rynek z torbą wyładowaną ciężkimi tomami. I tak już od pół roku. Książki sprzedaje po 3zł. – informacja pochodzi z niestatystyczny.pl 

Ekranizacja Diuny Herberta złoży się z dwóch filmów.

Studio Legendary Pictures dogadało się z synem Franka Herberta, Brianem, dwa lata temu. Na mocy zawartej umowy filmowcy mają prawo do stworzenia zarówno kinowej ekranizacji jak i serialu telewizyjnego opartego na słynnej Diunie. Po długim okresie ciszy zaczynają wyciekać informacje potwierdzające, że coś rzeczywiście zaczyna się dziać w temacie. Wiadomo, że będą co najmniej dwa filmy, a scenariusz pierwszego pokrywa się z fabułą mniej więcej połowy powieści.

Nad ekranizacjami pracuje Denis Villeneuve, który odpowiadał za takie hity jak Sicario, Nowy początek czy zeszłoroczny Blade Runner 2049. To właśnie on kilka miesięcy temu podał do wiadomości, że z Diuny planuje zrobić dwa filmy. Decyzja wydaje się być jak najbardziej rozsądna, biorąc pod uwagę obszerność wątków zawartych w materiale źródłowym. – informacja pochodzi z niestatystyczny.pl 

Tomek Bagiński zapewnia, że serialowy Wiedźmin będzie miał rys wschodnioeuropejski

Są takie produkcje, czy to kinowe, czy telewizyjne, które wzbudzają ogromne emocje publiczności już na wstępnym etapie prac. Do tej kategorii z całą pewnością zalicza się serialowy Wiedźmin tworzony przez platformę Netflix. Właściwie od ogłoszenia informacji, że serial powstanie nieustannie śledzone są wszelkie przecieki i doniesienia, a każde słowo twórców jest wnikliwie analizowane. Tomek Bagiński w wywiadzie dla Wirtualnemedia.pl powiedział, że część zespołu produkcyjnego zaskoczył poziom temperatury związanej z serialem.

Z całej rozmowy nie za wiele jednak wynika. Widać, że prace koncepcyjne nadal trwają, ustalane są dopiero kalendarze i budżety. Od początku było mówione, że Tomek Bagiński będzie producentem wykonawczym, ma też wyreżyserować co najmniej jeden odcinek. W tym momencie jednak nie wiadomo, ile epizodów ostatecznie dostanie. Powiedział, że sprawa powinna zostać potwierdzona w ciągu kilku miesięcy. – informacja pochodzi z niestatystyczny.pl