
Nikt nie chce wydać wspomnień Woody’ego Allena
Uznany reżyser czy skompromitowany twórca? Pozycja Woody’ego Allena w erze ruchu #MeToo nie jest jednoznaczna. W polepszeniu obrazu artysty mogłaby pomóc jego biografia. Rzecz w tym, że żadne wydawnictwo nie jest zainteresowane jej wydaniem.
Kontrowersji wokół Woody’ego Allena jest niemało. Głośno było o sprawie molestowania, jakiego miał dopuścić się na swojej adoptowanej, wówczas siedmioletniej córce Dylan Farrow. Woody Allen utrzymuje, że jego córka była pod wpływem matki – Mii Farrow, jego ówczesnej żony, która chciała się na nim zemścić za rozpad związku po tym, jak znalazła nagie zdjęcia przedstawiające ich inną adoptowaną córkę, Soon-Yi, którą wspólnie wychowywali. Po rozwodzie z Mią Farrow Allen związał się z Soon-Yi Previn. Dziś młodsza o 35 lat kobieta jest jego żoną i matką dwojga adoptowanych dzieci. Choć oficjalne śledztwo z 1992 roku nie potwierdziło, że doszło do przestępstwa i molestowania Dylan Farrow, córka Allena nie ustaje w mówieniu otwarcie o krzywdzie, jaka ją spotkała. – informacja pochodzi z lubimyczytać.pl
Z kart książek na deski opery
„Opowieść podręcznej” z 1985 roku miała już swoją adaptację filmową, komiksową, a nawet baletową. Triumfy święci serial oparty na powieści Margaret Atwood. Boston Lyric Opera zaprasza zaś na operę napisaną na podstawie książki kanadyjskiej pisarki.
Opera została skomponowana przez Poula Rudersa, a autorem libretta jest Paul Bentley. Zaprezentowana została po raz pierwszy w 2000 roku w Duńskiej Operze Królewskiej, a po przetłumaczeniu libretta na język angielski znalazła swoje miejsce także na deskach w Londynie, Toronto i Minnesocie. Bostońska produkcja, która miała premierę 5 maja, jest całkowicie nową adaptacją powieści Margaret Atwood. Reżyserką widowiska jest Anne Bogart, a za choreografię odpowiada Shura Baryshnikov. – informacja pochodzi z lubimyczytać.pl
Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury ogłasza pełny program
25 festiwalowych premier, ponad 100 gości i 80 spotkań z autorami, w tym także pisarkami i pisarzami nagrodzonymi najważniejszymi światowymi nagrodami literackimi, takimi jak Nobel, Pulitzer czy Booker. Zbliża się literacki tydzień spod znaku festiwalu Apostrof. Znamy już pełny program!
Na uczestników Apostrofu. Międzynarodowego Festiwalu Literatury czekają również debaty poświęcone aktualnie najważniejszym tematom, jak ekologia czy edukacja, oraz scena muzyczna, na której pojawi się Ørganek oraz zespół Haydamaky z Andrzejem Stasiukiem. Festiwal odbędzie się w dniach 20–26 maja w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu i Katowicach.
Festiwalowych premier ciąg dalszy
Czwarta edycja festiwalu Apostrof to aż 25 długo wyczekiwanych książkowych premier i dwa zaskakujące debiuty. Niezwykłe spotkania z największymi twórcami ze świata literatury, którzy za sprawą wydarzenia przyjadą do Polski. Wśród nich – laureatka literackiej Nagrody Nobla Swietłana Aleksijewicz, nagrodzony Pulitzerem Charlie LeDuff czy bestsellerowa Lauren Groff. Do puli ogłoszonych już gwiazd dołączył między innymi pierwszy laureat Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego – francuski reporter i korespondent wojenny Jean Hatzfeld. Na organizowanym przez Empik festiwalu w dwóch rolach pojawi się wokalista, gitarzysta, kompozytor i autor tekstów, uznawany za jednego z najbardziej utalentowanych polskich muzyków. Dwukrotny zdobywca platynowej płyty – Tomasz Organek – na muzycznej scenie Apostrofu wraz z zespołem Ørganek zaprezentuje utwory z dwóch albumów muzycznych, ale zadebiutuje też jako powieściopisarz książką „Teoria opanowywania trwogi” (Wydawnictwo W.A.B.). Także O.S.T.R., czyli Adam Ostrowski, legenda polskiego rapu, zadebiutuje autobiografią. „Brzydki, zły i szczery” (Wielka Litera) to historia człowieka, którego sposobem na życie była muzyka i nieustanne trasy koncertowe, aż do dramatycznego występu w Bielsku-Białej, kiedy ten świat stanął w miejscu i rozpoczęło się „Życie po śmierci”. – informacja pochodzi z lubimyczytać.pl
Wrocławskie Targi Dobrych Książek przechodzą zmiany. Najlepiej wydane książki z nagrodą finansową
Organizatorzy Wrocławskich Targów Dobrych Książek ogłosili, że grudniowa edycja wydarzenia zostanie rozszerzona o dedykowane młodszym czytelnikom targi Dobre Strony, które dotychczas odbywały się wiosną. Od tego też roku obydwa wyróżnienia edytorskie – Dobre Strony i Pióro Fredry – będą miały wartość finansową dla wydawców.
Włączenie Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony do grudniowych Wrocławskich Targów Dobrych Książek pociąga za sobą kilka istotnych zmian. Najważniejsza dotyczy faktu, że podczas zimowych targów zostaną wręczone we Wrocławiu dwie nagrody dla wydawców: Nagroda Edytorska Pióro Fredry i Nagroda Edytorska Dobre Strony. Dzięki temu pod koniec roku poznamy najlepiej wydaną i najpiękniejszą książkę dla dorosłych (Pióro Fredry) oraz dla dzieci (Dobre Strony).
Do tej pory Pióro Fredry, które ma już dwudziestoośmioletnią tradycję, nie miało wymiaru finansowego. Z kolei wydawca będący laureatem Dobrych Stron otrzymywał natomiast nagrodę pieniężną, którą musiał przeznaczyć na wydanie kolejnej książki. Ta zasada okazała się świetnym posunięciem, gdyż książki, które pojawiły się na rynku dzięki wsparciu Dobrych Stron są wydane na najwyższym poziomie, cieszą czytelników oraz świetnie reprezentują polskie wydawnictwa na targach książek w kraju i za granicą. W ten sposób Wrocław dodaje swoją kolejną, znaczącą cegiełkę do rozwoju literatury oraz promocji czytelnictwa. – informacja pochodzi z Booklips.pl
Cristiano Ronaldo został superbohaterem komiksowym
Jedna z największych współczesnych gwiazd futbolu została superbohaterem komiksowym. Cristiano Ronaldo podpisał umowę wydawniczą na serię komiksów o jego fantastycznych przygodach. Na rynku zachodnim ukazał się już numer specjalny z okazji Dnia Darmowego Komiksu.
„Striker Force 7” opowiada o tym, jak pod przywództwem Ronaldo mieszanka bohaterów z nadprzyrodzonymi siłami z całego świata podejmuje się ochrony Ziemi przed zniszczeniem. Ale najpierw Cristiano musi nauczyć bohaterów pracy zespołowej. Ich zadaniem jest ochrona planety, ale kto uchroni ich przed sobą nawzajem?
Historia o superbohaterach działających pod wodzą Ronaldo ma zostać przedstawiona nie tylko w formie komiksu, ale również serialu animowanego, który jest w tej chwili w produkcji. Cristiano Ronaldo i twórca superbohaterów Sharad Devarajan są producentami wykonawczymi animacji, a towarzyszy im Diego Guarderas z VMS Communications, zespół Polaris Sports i Jeevan J. Kang, wiceprezes wykonawczy do spraw kreatywnych w Graphic. – informacja pochodzi z Booklips.pl
„Mary Poppins powraca” – premiera musicalu na podstawie książek P.L. Travers na Blu-ray i DVD
Wszystko jest możliwe, nawet to, co niemożliwe! Ukochana bohaterka pokoleń, Mary Poppins, powraca w oryginalnej ekranizacji studia Disney ponad 50 lat po premierze amerykańskiego klasyka z Julie Andrews z 1964 roku. Nominowany do Oscara w 4. kategoriach film „Mary Poppins powraca” to kino pełne rozmachu, wspaniałych tanecznych choreografii i przebogatych scenografii, zachwycające klasycznie musicalową ścieżką dźwiękową. W tytułowej roli zdobywczyni Złotego Globu, Emily Blunt. Premiera na Blu-ray i DVD już 8 maja 2019!
Film został wyreżyserowany przez Roba Marshalla („Tajemnice lasu”, Oscar za reżyserię „Chicago”), scenariusz na podstawie książek o Mary Poppins autorstwa P.L. Travers napisał David Magee („Życie Pi”), a muzykę z nowymi, oryginalnymi piosenkami skomponował Marc Shaiman („Hairspray”). – informacja pochodzi z Booklips.pl
Big Book Festival ogłosił pełny program! Literacka rekreacja i radość na 56 sposobów
Znamy już pełny program tegorocznej edycji Big Book Festival. Siódmy Duży Festiwal Czytania odbywa się pod hasłem „Skok w bok!” i proponuje lekkie, pełne przyjemności sposoby spędzania czasu z książkami. W programie dużo śmiechu, dowcipu i luzu.
„Zawodowo zajmujemy się sprawieniem radości poprzez czytanie i w tym roku doprowadzamy to rzemiosło do zenitu” – żartują Anna Król i Paulina Wilk z Fundacji „Kultura nie boli”, twórczynie Big Book Festival. „Nasz festiwal łączy wysokie ambicje z otwartością i ekscytującymi formami wydarzeń. To jakby przeżywać coś nowego i przesuwać horyzonty nie odczuwając nic, poza przyjemnością. W tym roku czekają wybitne umysły i osobowości z Polski i świata, gwiazdy muzyki, teatru, mody i sztuk plastycznych – wszyscy zainspirowani książkami. Z nami czytanie zmienia życie, na lepsze!” – zapraszają. Festiwal odbędzie się w weekend 21-23 czerwca, potrwa od piątkowego popołudnia do niedzielnego wieczora na Starym Mokotowie w Warszawie. W tym czasie możemy spodziewać się 56 wydarzeń.
Przyjedzie aż 23 pisarzy ze świata, do międzynarodowego składu dołączyli właśnie: nowa członkini Akademii Szwedzkiej przyznającej literackie Noble – powieściopisarka Anne Swärd oraz brytyjski historyk prof. Norman Davies. Wśród wcześniej anonsowanych gości są m.in.: Ayobami Adebayo z Nigerii, Alessandro Baricco z Włoch, Kate Brown z USA, Arnon Grunberg z Holandii czy Jamie Bartlett z Wielkiej Brytanii. – informacja pochodzi z Booklips.pl
W Londynie pojawiły się pierwsze w Wielkiej Brytanii automaty z darmowymi opowiadaniami
Francuska grupa Short Édition pierwszy automat drukujący króciutkie opowiadania skonstruowała w 2016 roku. Od tego czasu rozwiązanie rozprzestrzeniło się na kilka krajów. We Francji, Hong Kongu czy Stanach Zjednoczonych zabiegani, nie mający czasu na czytanie dłuższych form mogą sięgnąć po historie, na ukończenie których wystarczy od jednej do pięciu minut. Teraz do tego grona dołącza Wielka Brytania.
Działanie automatu jest bardzo proste. Czytelnik na pulpicie wybiera, jakiej długości opowiadanie go interesuje – do dyspozycji ma trzy opcje: 1-, 3- i 5-minutowe – następnie maszyna drukuje tekst na długim i wąskim kawałku papieru. Oczywiście cała operacja nic amatora krótkiej formy literackiej nie kosztuje. – informacja pochodzi z niestatystyczny.pl
Czytanie książek karą za wandalizm o podłożu rasistowskim
Kary za różnego rodzaju przestępstwa zwykle są z góry ustalone i najczęściej obejmują odsiadkę w więzieniu, prace społeczne czy grzywny. Wciąż jednak organy wymiaru sprawiedliwości zastanawiają się, w jaki sposób karać, żeby edukować i skuteczniej zapobiegać podobnym przewinieniom w przyszłości. Zwłaszcza ma to zastosowanie w przypadku młodych ludzi, których sposób myślenia da się jeszcze ukształtować. Dla przykładu prokurator Alejandra Rueda w sprawie nastoletnich wandalów wnioskowała o karę polegającą na czytaniu książek zgłębiających tematykę rasizmu i hitlerowskiego nazizmu.
Rzecz miała miejsce dwa lata temu. W miasteczku Ashburn pięciu chłopców w wieku 16–17 lat poznaczyło zabytkową szkołę, do której w czasach segregacji rasowej uczęszczała czarnoskóra młodzież, graffiti o rasistowskim wydźwięku. Jednym z motywów była swastyka. Prokurator Alejandra Rueda podejrzewała, że nastolatkowie nie do końca zdawali sobie sprawę z potworności swojego czynu, prawdopodobnie nie znali również znaczenia użytych symboli. W wywiadzie udzielonym CNN stwierdziła, że sama nauczyła się wielu rzeczy o wojnie i dyskryminacji z książek. Dlatego zaproponowała taką a nie inną karę. – informacja pochodzi z niestatystyczny.pl
Wiersze lodu i ognia – spotkanie i koncert dla fanów „Gry o tron”
Wydawnictwo Anagram zaprasza 10 maja do Służewskiego Domu Kultury, gdzie o godz. 19:00 odbędzie się wyjątkowe wydarzenie: mini-koncert utworów inspirowanych „Grą o Tron” połączony z promocją „Wierszy Lodu i Ognia” – tomiku poetyckiego Marka Kaczkowskiego, inspirowanego twórczością George’a R.R. Martina.
Wiersze Lodu i Ognia” autorstwa Marka Kaczkowskiego to tomik poetycki inspirowany popularną sagą „Pieśń Lodu i Ognia” i jej serialową ekranizacją. Autor w wierszach stara się znaleźć odpowiedź na pytanie o fenomen popularności sagi Martina i serialu nakręconego na jej podstawie oraz pokazać, dlaczego według niego Martin staje się Tolkienem naszych czasów. – informacja pochodzi z ksiazka.net.pl
Siedem książek nominowanych do Nagrody Wielkiego Kalibru
Siedem powieści kryminalnych zostało nominowanych do 16. edycji Nagrody Wielkiego Kalibru. Laureat nagrody zostanie ogłoszony podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, który odbędzie się we Wrocławiu w dniach 28 maja – 2 czerwca.
Nagroda Wielkiego Kalibru przyznawana jest od 2004 r. Otrzymuje ją autor najlepszej powieści kryminalnej lub sensacyjnej, która została wydana w roku poprzedzającym przyznanie wyróżnienia
Jak poinformowała PAP Kinga Kucharczyk z biura prasowego festiwalu, do tegorocznej edycji nominowano siedem książek: „Rysa” Igora Brejdyganta, „Cienie” Wojciecha Chmielarza, „Żmijowisko” Wojciecha Chmielarza, „Dziewczynka z zapalniczką” Mariusza Czubaja, „Ślepy archeolog” Marty Guzowskiej, „Skaza” Roberta Małeckiego, oraz „Miejsce i imię” Macieja Siembiedy.
Laureata, który otrzyma nagrodę w wysokości 25 tys. zł ufundowaną przez prezydenta Wrocławia, poznamy 1 czerwca podczas uroczystej Gali. W trakcie Międzynarodowego Festiwalu Kryminału zostanie również wręczona Honorowa Nagroda Wielkiego Kalibru. W tym roku otrzyma ją francuski pisarz Bernard Minier. – – informacja pochodzi z kultura.onet.pl