Nowinki Literackie #61– najświeższe informacje ze świata literatury
Comic-Con At Home, czyli największy konwent fantastyki w tym roku online
Corocznie w lipcu w położonym nad Oceanem Spokojnym San Diego rozpoczyna się największy konwent fantastyki. Tym razem Comic-Con odbędzie się tylko wirtualnie w dniach 22-26 lipca. Na jakie wydarzenia warto zwrócić uwagę?
Koronawirus uniemożliwił zorganizowanie wydarzenia w San Diego Convention Center. Przez imprezę corocznie przewija się ponad 100 tys. uczestników, co w dobie pandemii COVID-19 wykluczało jej przeprowadzenie. I chociaż początkowo organizatorzy komunikowali, że impreza w tym roku będzie odwołana, to sytuacja uległa zmianie i największy światowy konwent fantastyki odbędzie się online w w dniach 22-26 lipca.
Oczywiście brakować będzie tak charakterystycznej dla konwentów atmosfery, podziwiania cosplayowych przebrań i możliwości wzięcia autografu od ulubionych gwiazd. Organizatorzy Comic-Con At Home postarali się jednak o bardzo ciekawy zestaw paneli, dyskusji i spotkań. Będzie mógł w nich udział wziąć każdy chętny – i to za darmo, bo tegoroczna edycja nie jest biletowana. – informacja pochodzi z lubimyczytać.pl
„Królestwo” – nowa powieść Jo Nesbø już 2 września!
Rok po premierze „Noża”, czyli kolejnej części przygód Harry’ego Hole, Jo Nesbø oddaje w ręce czytelników swoją nową książkę pt. „Królestwo” (ang. „The Kingdom”). To powieść, która nie wchodzi w skład serii ze słynnym detektywem z Olso, dlatego sięgnąć po nią mogą nie tylko fani książek o Harrym Hole, ale także osoby, które nie czytały cyklu lub dopiero zaczynają swoją przygodę z tym autorem.
W norweskiej wiosce gdzieś w górach mechanik Roy wiedzie spokojne, proste życie. Kiedy jego przedsiębiorczy brat Carl wraca po latach z propozycją budowy hotelu, odżywają mroczne sekrety ich dzieciństwa i czasu dorastania. Roy zawsze bronił młodszego brata przed rówieśnikami i chronił przed złośliwymi plotkami, ale teraz jego lojalność zostaje poddana próbie.
Gdy miejscowy stróż prawa wznawia śledztwo w sprawie tragicznej śmierci rodziców braci, Roy staje przed dylematem, jak wiele jest w stanie poświęcić w imię braterskiej miłości.
Na wiadomość o nowej książce czytelnicy zareagowali bardzo entuzjastycznie, a na fanpage’u Jo Nesbø Polska możemy przeczytać radosne komentarze fanów pisarza, że jest to wiadomość dnia i już nie mogą się doczekać lektury. Wystartowała też przedsprzedaż książki, którą można zamówić na empik.com. – informacja pochodzi z lubimyczytać.pl
„Wiedźmin 2” – tego nie było w książkach Andrzeja Sapkowskiego
Lauren S. Hissrich w niedawnym wywiadzie zdradziła sporo o drugim sezonie „Wiedźmina”, serialu wyprodukowanego przez Netflix. Pojawią się w nim wątki i sceny, których nie znajdziemy w książkowej sadze. Co jeszcze zaskoczy czytelników Andrzeja Sapkowskiego?
Choć pierwszy sezon „Wiedźmina” cieszył się dużą popularnością na świecie, nie brakowało też głosów krytycznych. Widzowie wskazywali między innymi na niespójność narracji i trzy linie czasowe, które wprowadzały zamieszanie w opowiadaną historię i mogły budzić zdezorientowanie, szczególnie u tych osób, które nie czytały książek Andrzeja Sapkowskiego. Jak zapowiada Lauren S. Hissrich, teraz producenci nie popełnią już tego błędu. W rozmowie z TV Guide showrunnerka opowiedziała o drugim sezonie serialu Netflixa. „Wciąż będziemy się trochę bawić koncepcją czasu, ale myślę, że tym razem widzom będzie łatwiej śledzić rozwój fabuły”. – informacja pochodzi z lubimyczytać.pl
Sztuczna inteligencja pozwoli korespondować z nieżyjącymi pisarzami?
Sztuczna inteligencja może pomóc w uzyskaniu odpowiedzi od nieżyjących już pisarzy oraz ludzi nauki, a nawet fikcyjnych postaci. Tak utrzymuje Andrew Mayne, który skonstruował skrypt, dzięki któremu można wysłać list m.in. do Jane Austen, H.G. Wellsa i Isaaca Asimova, a także uzyskać od nich odpowiedzi. Co mówią na temat swoich inspiracji, współczesnych mediów społecznościowych i self publishingu?
Andrew Mayne jest magikiem, filmowcem i iluzjonistą, który miał okazję pracować z Davidem Copperfieldem i Davidem Blainem. Zajmuje się także pisaniem – jest autorem takich powieści, jak „Naturalista”, „Powiększenie” i „Black Fall”. Za tę ostatnią był nominowany do Nagrody im. Edgara Allana Poego.
Od niedawna Andrew Mayne jest również twórcą systemu sztucznej inteligencji AI|Writer, pozwalającego prowadzić korespondencję z nieżyjącymi już osobami – na przykład ze znanymi pisarzami. – informacja pochodzi z lubimyczytać.pl
Książki z dużą czcionką trafią do księgarń i bibliotek. Nowości w serii Wielkie Litery
Już ponad 400 bibliotek w całej Polsce zaopatrzyło swoje księgozbiory w specjalne wydania książek z dużą czcionką. Wkrótce będzie ich jeszcze więcej. Wydawcy serii Wielkie Litery zapowiadają kolejne publikacje w specjalnym formacie dostosowanym do potrzeb seniorów i osób słabowidzących.
Kryminały Remigiusza Mroza i Alka Rogozińskiego, powieści Romy Fiszer, Magdaleny Majcher i Roberta Małeckiego, a także seria bestsellerowych thrillerów Nory Roberts – to tylko kilka tytułów spośród kilkudziesięciu pozycji, które jeszcze tego lata ukażą się w nowym wydaniu z dużą czcionką.
Wielkie Litery to seria wydawnicza zainicjowana przez dystrybutora książek OSDW Azymut z myślą o seniorach i osobach słabowidzących. Dzięki dużej, wyraźnej czcionce zastosowanej w publikacjach ich lektura jest wygodniejsza, a przejrzysty format nie nadwyręża wzroku czytelnika. Wielkie Litery to jak do tej pory jedyna na polskim rynku inicjatywa, która zrzesza wydawców książek z dużą czcionką – niestety wciąż znaczna część tytułów ukazujących się w Polsce nie jest dostosowana do potrzeb krótkowidzów i seniorów. — informacja pochodzi z Biblionetki
Festiwal – Wakacje z kulturą
17 lipca w Kołobrzegu startuje festiwal „Wakacje z kulturą”. Realizowany jest od trzech lat przez Biuro Literackie, Regionalne Centrum Kultury oraz Dealerów Kultury.
Poza zajęciami warsztatowymi dla całych rodzin, które odbędą się w piątek i w sobotę od godz. 12 przy Pomniku Zaślubin Polski z Morzem (bulwar Jana Szymańskiego 12), zaplanowano wieczorne bloki otwartych spotkań na scenie letniej Regionalnego Centrum Kultury (ul. Solna 1), rozpoczynające się każdego dnia o godz. 18. W programie także koncert i film.
Cykl wieczorny otworzy o godzinie 18 spotkanie z medalistką Mistrzostw Świata w sztafecie 4 x 400 metrów – Małgorzatą Hołub-Kowalik. Godzinną rozmowę ze sprinterką poprowadzi znana z radiowej Trójki Katarzyna Stoparzyk. O 19 spotkanie z najważniejszą polską autorką powieści historycznych Elżbietą Cherezińską.
O godz. 20 zaplanowano spotkanie z Prezydent Miasta Kołobrzeg Anną Mieczkowską. Rozmowę poprowadzi Beata Tadla. Na finał pierwszego dnia koncert aktorki filmowej i teatralnej Agnieszki Judyckiej z kompozytorem, flecistą, wokalistą i improwizatorem Dominikiem Strycharskim. — informacja pochodzi z Biblionetki
9. Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku
Festiwal literacki “Na pograniczu kultur” oraz 9. Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku odbędą się w dniach 2-4 października.
“Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że mimo przeciwności losu, udało nam się znaleźć odpowiedni termin i stworzyć choć namiastkę festiwalu i targów, które znacie od lat… Postaramy się Was nie zawieść i gwarantujemy wspaniałą zabawę!” – informują organizatorzy.
Na festiwalu literackim zagoszczą m.in.: Filip Springer, Zygmunt Miłoszewski, Jerzy Bralczyk, Katarzyna Kłosińska i Michał Rusinek.
W tym roku targi mają ograniczoną liczbę stoisk wydawniczych (około 30) ze względu na bezpieczeństwo uczestników wydarzenia. W związku z tym w pierwszej kolejności przyjmowane będą zgłoszenia wystawców, których autorzy będą gośćmi festiwalu literackiego “Na pograniczu kultur”. Wystawcy zostaną wkrótce powiadomieni o szczegółach wydarzenia drogą mailową. — informacja pochodzi z Biblionetki
Wykład Olgi Tokarczuk artystycznym osiągnięciem roku
Idea “czułego narratora”, którą Olga Tokarczuk przedstawiła w grudniu w wykładzie noblowskim, została określona mianem najwyższego artystycznego osiągnięcia roku przez ekspertów platformy Emerging Europe.
“Wykład Olgi Tokarczuk zawierał dokładną analizę komunikacyjnych problemów, których doświadczamy we współczesnym świecie” – powiedział Andrew Wrobel, jeden z założycieli Emerging Europe, platformy, która obejmuje kraje Europy Środkowej, a także m.in. Azerbejdżan i Gruzję.
„Sądziliśmy, że Internet, zapewniając powszechny dostęp do całej wiedzy, nie tylko przyniesie ludziom szczęście, dobre samopoczucie, zdrowie i bogactwo, ale także stworzy równe i sprawiedliwe społeczeństwo. Zamiast tego cierpimy z powodu izolacji, fragmentacji, kakofonii, dezinformacji, fake newsów. Świat umiera, a my tego nie zauważamy” – komentuje Wrobel.
To trzecia edycja nagród Emerging Europe, które mają za zadanie wyłonienie najciekawszych inicjatyw z naszej części Europy. Gala nagrody miała odbyć się 25 czerwca w Parlamencie Europejskim w Brukseli, ale z powodu pandemii koronawirusa zwycięzcy ogłaszani są online. — informacja pochodzi z Biblionetki
Podróż z Houellebekiem, Knausgårdem i Tokarczuk. Znamy książki, które będą czytane podczas tegorocznej Europejskiej Nocy Literatury
Wyprawa ze Lwowa do Stambułu z Olgą Tokarczuk; eskapada do Barcelony i Lizbony według wskazówek Jurija Andruchowycza; Skandynawia widziana oczami Karla Ove Knausgårda; w końcu – podróż palcem po mapie z Michelem Houellebecqiem. Poznaliśmy 10 książek, składających się na program tegorocznej edycji Europejskiej Nocy Literatury we Wrocławiu.
Europejska Noc Literatury to organizowane w różnych miastach kontynentu święto czytelników, którzy tego wieczoru usłyszeć mogą znakomitą prozę w interpretacjach cenionych twórców kultury, a przy okazji odwiedzić przestrzenie miasta, które często na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających. 9. edycja Europejskiej Nocy Literatury we Wrocławiu odbędzie się 29 sierpnia w okolicach ronda Powstańców Śląskich. Kuratorem wydarzenia jest w tym roku dziennikarz literacki i pisarz Max Cegielski. To właśnie on jest autorem koncepcji tematycznej tegorocznej Europejskiej Nocy Literatury, która odbędzie się pod hasłem „Podróż”. – informacja pochodzi z Booklips.pl
Netflix zapowiada francuski serial na podstawie thrillera „Bez pożegnania” Harlana Cobena
Netflix zapowiada francuski serial oryginalny „Bez pożegnania”. Jest to ekranizacja bestsellerowego thrillera Harlana Cobena pod tym samym tytułem. Produkcja rozpocznie się we wrześniu 2020 roku.
„Szalenie cieszy nas, że Harlan Coben i Calt Studio postanowili opowiedzieć tę wciągającą historię we Francji. ‚Bez pożegnania’ należy do najlepszych thrillerów pisarza, a one zawsze podobają się naszym widzom” — powiedział Damien Couvreur, kierownik ds. francuskich seriali oryginalnych Netflix.
Podobnie jak w przypadku innych seriali na podstawie książek Cobena, które są realizowane przez Netflix w różnych krajach, elementy fabuły książki zostaną dostosowane do specyfiki danego regionu. Głównym bohaterem historii jest Guillaume Lucchesi, mężczyzna po trzydziestce, który sądzi, że największą tragedię swojego życia ma już za sobą. Stracił dwie ukochane osoby: Sonię, czyli swoją pierwszą miłość, oraz Freda, swojego brata. Jednak dziesięć lat później Judith, dzięki której odzyskał wolę życia, nagle znika podczas pogrzebu jego matki. Aby odnaleźć kobietę, Guillaume musi zmierzyć się z całą prawdą, jaką ukrywali przed nim krewni i przyjaciele, oraz faktami, które od dawna ignorował — co miało pewne plusy, ale jednak znacznie więcej minusów. – informacja pochodzi z Booklips.pl
Powieściowy prequel „Wielkiego Gatsby’ego” zapowiedziany na 2021 rok. Poznamy przeszłość Nicka
Powieść „Wielki Gatsby” doczeka się rozwinięcia. Wydawnictwo Little, Brown zapowiada na 2021 rok publikację prequela słynnej książki F. Scotta Fitzgeralda, który skupi się na przeszłości Nicka Carrawaya, zanim ten poznał Jaya Gatsby’ego.
Autorem powieści zatytułowanej po prostu „Nick” jest amerykański pisarz Michael Farris Smith. Historia opowie o tym, co porabiał Nick Carraway przed przeprowadzką do miasteczka West Egg na Long Island. Jak już wiemy z „Wielkiego Gatsby’ego”, bohater walczył w okopach I wojny światowej. Nick opóźnia powrót do domu, bo chce uniknąć opowiadania o okropnościach, które widział na froncie. Zamiast tego w poszukiwaniu odkupienia wyrusza w transkontynentalną podróż – od Paryża, gdzie przeżywa burzliwy romans, aż po oszałamiający Nowy Orlean, który wypełniony jest rozpustą i przemocą.
Zgodnie z zapowiedzią wydawcy ma to być opowieść o odkrywaniu samego siebie. Historia tchnie nowe życie w narratora „Wielkiego Gatsby’ego”, którego wielu zna, choć rzadko dogłębnie się nad nim zastanawiało. „Zawsze interesował mnie Nick jako postać” – mówi Michael Farris Smith. „Kiedy ostatni raz czytałem ‚Gatsby’ego’ kilka lat temu, Nick pozostał w mojej wyobraźni. On tak mało opowiada o sobie w tej historii, że nie mogłem powstrzymać się przed wykreowaniem go w swojej głowie. Jedynym sposobem było przelać to na papier”. – informacja pochodzi z Booklips.pl
Przez rok w Polsce ubyły 44 biblioteki i filie biblioteczne, choć liczba czytelników wzrosła
Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące stanu bibliotek publicznych w 2019 roku. Jak się okazuje, w ciągu dwunastu miesięcy w Polsce ubyły 44 biblioteki i filie biblioteczne. Tymczasem czytelników wypożyczających książki jest o 30 tysięcy więcej.
Według stanu na koniec 2019 roku w Polsce funkcjonowało 7881 bibliotek publicznych, w tym 5272 filie biblioteczne. Biblioteki publiczne prowadziły 875 oddziałów dla dzieci i młodzieży oraz 995 punktów bibliotecznych. Dla porównania, na koniec 2018 roku działało 7925 bibliotek publicznych i filii, które prowadziły 884 oddziałów dla dzieci i młodzieży i 1083 punkty biblioteczne.
Sytuacja nie jest zjawiskiem nowym – biblioteki likwiduje się (a mniejsze filie łączy) od lat. Jeszcze w 2014 roku funkcjonowało ich 8094. Od tego czasu systematycznie ubywa kilkadziesiąt placówek rocznie. Zazwyczaj jednak towarzyszył temu spadek czytelników i wypożyczeń. Tym razem po raz pierwszy od lat nastąpił na tym polu wzrost. W 2019 roku odnotowano 5983,7 tys. czytelników, co stanowi wzrost o 0,5% (w 2018 roku było ich 5953,1 tys.). Grupa ta wypożyczyła na zewnątrz 102,7 miliona woluminów księgozbioru (w 2018 roku było 101,9 mln wypożyczeń). – informacja pochodzi z Booklips.pl
Nowy gracz na mapie polskich wydawców
Niemałą sensację wzbudził na przełomie maja i czerwca polski raper Sokół, który, nie bacząc na spowodowany pandemią kryzys na rynku książki, wystartował z wydawnictwem literackim. Nie jest on jednak jedynym nowym graczem na mapie polskich wydawców. Kilka dni temu Dorota Nowak i Ewa Wieleżyńska poinformowały publicznie o własnej inicjatywie. Wydawnictwo Filtry działa formalnie od stycznia, ale pierwsze książki przeczytamy dopiero jesienią.
Cieszymy się, że możemy oficjalnie powiadomić wszystkich o naszym nowym przedsięwzięciu: Wydawnictwie Filtry. Wydawnictwo założyłyśmy w styczniu 2020 roku i od tego czasu kupiłyśmy już kilkanaście znakomitych tytułów. Będziemy wydawać zarówno prozę, jak literaturę faktu, poinformowały na Facebooku założycielki oficyny. – informacja pochodzi z niestatystyczny.pl
Olga Tokarczuk o liście do Rafała Trzaskowskiego: „To fałszywka”
Noblistka zabrała głos w sprawie listu do Rafała Trzaskowskiego, którego jest rzekomą autorką. Tokarczuk mówi krótko: „to fałszywka”. Jego autorką jest inna pisarka.
W mediach społecznościowych krąży list z podziękowaniami dla Rafała Trzaskowskiego za walkę, jaką stoczył z Andrzejem Dudą w kampanii prezydenckiej.
„Rafał, dziękuję ci za to, że choć na chwilę przywróciłeś mi nadzieję. Za to, że czułam się bezpieczniej, bo byłeś w grze. Za Twój szczery uśmiech i inteligencką twarz. Za to, że czytasz książki, co skutkuje sensownymi zdaniami wielokrotnie złożonymi, gdy do mnie przemawiasz” – brzmi początek listu.
Jego autorstwo mylnie przypisywano noblistce, Oldze Tokarczuk , z którą ubiegający się o najwyższy urząd w państwie polityk spotkał się na finiszu kampanii . Pisarka zdecydowanie postanowiła zaprzeczyć tym informacjom, wydając specjalne oświadczenie w tej sprawie. — informacja pochodzi z WP Książki
Wenecja. Książka z biblioteki przypłynęła łodzią do czytelnika
W Wenecji doszło do dość niecodziennej sytuacji. W ramach nowej współpracy pomiędzy tamtejszymi bibliotekami książka przypłynie do czytelnika specjalną łodzią.