Nowinki Literackie #63– najświeższe informacje ze świata literatury

O co spytasz Grahama Mastertona? Zadaj pytanie pisarzowi i weź udział w spotkaniu online!

Nazywany mistrzem horroru Graham Masterton będzie gościem spotkania online w czwartek, 15 lipca o godzinie 19:00. Punktem wyjścia do rozmowy będzie jego najnowsza książką „Susza”. O co chcielibyście spytać autora „Kostnicy” i „Wyklętego”?

„Susza” Grahama Mastertona, czyli przerażająca wizja świata bez wody

San Bernardino w Kalifornii dotyka susza w samym środku wyjątkowo upalnego lata. Skorumpowani politycy cynicznie wykorzystują sytuację dla własnych celów i odcinają wodę najuboższym dzielnicom, w których mieszkają podopieczni Martina Makepeace’a (byłego żołnierza marines, a obecnie pracownika opieki społecznej).

W mieście wybuchają zamieszki, których policja nie jest w stanie opanować. Na dodatek córka Martina jest bardzo chora, a jego syn zostaje niesłusznie aresztowany za gwałt i zabójstwo. Martin nie ma wyboru i musi uciec się do drastycznych środków, żeby ratować swoją rodzinę. – informacja pochodzi z lubimyczytać.pl


Radek Rak z nominacją do European Science Fiction Society Awards

Kolejne nagrody i honory spływają na polskiego pisarza. Tym razem, Radek Rak został doceniony przez Europejskie Stowarzyszenie Science Fiction.

Oczywiście, doceniony za swoją flagową powieść „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”. Opublikowana w sierpniu 2019 roku książka o losach młodego Kóby Szeli została nominowana przez ESFS w kategorii Best Written Work of Fiction. W zeszłym roku laureatem tej nagrody został angielski pisarz Ian Macdonald za trzeci tom cyklu „Luna”: „Wschód”. Pełna lista tegorocznych finalistów nagrody znajduje się na oficjalnej stronie internetowej Stowarzyszenia.

Obok Radka Raka, w tegorocznym rozdaniu European Science Fiction Society Awards doceniona została również antologia queerowej fantastyki „Tęczowe i fantastyczne” opublikowana przez Grupę Wydawniczą Alpaka, nominowana w kategorii Best Internet Publication. Do galerii sław Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction nominowani zostali ilustrator Piotr Cieśliński (w kat. Best Artist) i Mirosław „Xaric” Kowalski ze stowarzyszenia Avangarda (Best Promoter). Zwycięzców w poszczególnych kategoriach poznamy podczas tegorocznego europejskiego konwentu fanów fantastyki, który odbędzie się we włoskim mieście Fiuggi w dniach 15-18 lipca 2021 roku. – informacja pochodzi z lubimyczytać.pl


Pod względem liczby wydanych książek polski rynek cofnął się o dziesięć lat

Wydawcy mają obowiązek dostarczania do Biblioteki Narodowej po jednej sztuce każdego tytułu, który ukazał się ich nakładem. Na podstawie liczby tych właśnie egzemplarzy możliwe jest oszacowanie sytuacji wydawniczej w kraju. Biblioteka Narodowa każdego roku publikuje specjalny raport, który rzuca nieco światła na to, co i w jakich ilościach jest publikowane w Polsce. Bieżąca edycja Ruchu wydawniczego w liczbach pokazuje, jak wydawcy działali w czasie pandemii.

Od 1991 do 2019 można było zaobserwować w Polsce trend wzrostowy, jeśli chodzi o liczbę wydawanych tytułów w kraju, przy czym ostatnie lata wskazują na wyhamowywanie tej tendencji. Niestety ostatni rok cofnął nas o dziesięć lat pod względem liczby wydanych tytułów – wtedy ukazało się ich prawie 30 tysięcy, w 2020 – nieco ponad 30 tysięcy. Warto tu zaznaczyć, że w 2019 wydanych zostało o ponad 5,5 tysiąca tytułów więcej.

Oczywiście powody tak nagłego spadku liczby wydawanych książek nie są żadną zagadką. Na wstrzemięźliwość wydawców wpływ miała pandemia koronawirusa. Utrudnienia związane z kolejnymi wprowadzanymi restrykcjami i niepewność ekonomiczna nakazywała oficynom ostrożne gospodarowanie środkami. – informacja pochodzi z niestatystyczny.pl 


W gminie Zbiczno powstała ścieżka turystyczna śladami serii powieściowej Lipowo Katarzyny Puzyńskiej

Seria powieści kryminalnych zapoczątkowana debiutanckim Motylkiem Katarzyny Puzyńskiej rozgrywa się w Lipowie i okolicach. Choć Lipowo w rzeczywistości nie istnieje, to miejscowość została oparta na rzeczywistym Pokrzydowie. To właśnie tam 24 czerwca otwarta została ścieżka turystyczna śladami powieści kryminalnych Katarzyny Puzyńskiej.

Początek ścieżki znajduje się przy stawie w Pokrzydowie. Wyznacza go tablica z zaznaczonymi kolejnymi punktami oraz cytatem z książki Katarzyny Puzyńskiej. W gminie Zbiczno powstało takich tablic dwadzieścia. Każda z nich opisana została innym cytatem, pasującym do miejsca, w którym została postawiona.

Projekt „Lipowo. Śladami powieści” powstał we współpracy władz Gminy Zbiczno z organizatorami corocznych zlotów fanów twórczości Katarzyny Puzyńskiej. – informacja pochodzi z niestatystyczny.pl 


Rozstrzygnął się plebiscyt Nagród BEST AUDIO Empik Go. Oto najlepsze produkcje

Brakowało w Polsce jakiejś formy wyróżnienia twórców treści audio. Na szczęście niedopatrzenie zostało już naprawione. Właśnie końca dobiegła pierwsza edycja Nagród BEST AUDIO Empik Go. Internauci przez cztery tygodnie oddawali głosy na ich zdaniem najlepsze produkcje w aż siedmiu kategoriach. Spośród 70 nominowanych tytułów 21 zostanie teraz wyróżnionych specjalnymi statuetkami.

Triumfowali rodzimi artyści, bowiem aż 20 z 21 wygranych tytułów zostało napisanych przez polskich twórców. Fani produkcji audio oddali kilkanaście tysięcy głosów na swoich ulubionych lektorów, aktorów, reżyserów, autorów, scenarzystów i podcasterów. Organizacja tego konkursu to odpowiedź na rozwój rynku audio, który staje się pełnoprawną gałęzią już nie tylko branży wydawniczej, ale również szerszego świata kultury i rozrywki, czytamy w informacji prasowej.

W ramach plebiscytu Empik nagrodzi po trzy produkcje z każdej z siedmiu kategorii złotymi, srebrnymi i brązowymi statuetkami. – informacja pochodzi z niestatystyczny.pl 


Na zlecenie Netflixa polska ekipa przygotowuje adaptację kolejnej powieści Harlana Cobena

Polska adaptacja powieści W głębi lasu Harlana Cobena okazała się być bardzo udanym, ciepło przyjętym przez widzów i krytyków serialem. Netflix zlecił ATM Grupie zrealizowanie kolejnej produkcji na podstawie twórczości amerykańskiego autora bestsellerowych kryminałów. Tym razem Polacy wezmą się za zrealizowanie serialu bazującego na książce Zachowaj spokój.

Tak jak przy poprzedniej produkcji fabuła powieści zostanie przepisana na polskie realia. Głównymi bohaterami będą więc nie Baye’owie a Barczykowie. W szczęśliwe małżeństwo Anny i Michała wcielą się Magdalena Boczarska i Leszek Lichota. Ich syna, Adama, zagra zaś Krzysztof Oleksyn. Co ciekawe, mimo że książka nie jest związana z W głębi lasu, to w serialu pojawi się dwoje bohaterów z wcześniejszej produkcji. Nie należy jednak traktować Zachowaj spokój jako kontynuacji.

Zgodnie z tą zapowiedzią w Zachowaj spokój zobaczymy ponownie Agnieszkę Grochowską i Grzegorza Damięckiego w rolach Laury i Pawła. Poza nimi w serialu wystąpią między innymi: Jacek Poniedziałek, Justyna Wasilewska, Wiktoria Gorodeckaja, Bartłomiej Topa, Agata Łabno, Marta Piętka, Jakub Pruski i Mikołaj Śliwa. – informacja pochodzi z niestatystyczny.pl 


Chcą, by książka z serii „Felix, Net i Nika” pozostała na liście lektur. Powstała petycja do ministra edukacji

Zmiany na liście lektur zaproponowane przez Ministerstwo Edukacji wywołały w sieci liczne dyskusje. Wiele krytycznych głosów dotyczyło nie tylko doboru książek, które mają zostać dodane do zestawu, ale też tych, które będą z listy usunięte. Czytelnicy nie mogą m.in. pogodzić się z faktem, że uczniowie nie przeczytają już powieści z bestsellerowej serii „Felix, Net i Nika” autorstwa Rafała Kosika. Powstała nawet petycja do ministra edukacji Przemysława Czarnka, by książkę pozostawić wśród lektur.

„Felix, Net i Nika” to wyjątkowa seria książek, której fenomen można porównać do „Harry’ego Pottera”. Wiedzą o tym chociażby czytelnicy, którzy odwiedzają targi książki w Warszawie czy Krakowie. Do żadnego innego pisarza nie ustawiają się tak długie kolejki, jak do Rafała Kosika. Może podobne pamiętają ci, którzy kiedyś wyczekiwali przed księgarniami na autograf Williama Whartona. – informacja pochodzi z Booklips.pl


Rok Tadeusza Różewicza na festiwalach Góry Literatury i Stolica Języka Polskiego

W stulecie urodzin Tadeusza Różewicza na dwóch letnich imprezach literackich – Festiwalu Góry Literatury w Nowej Rudzie i Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie – przygotowano cały szereg spotkań poświęconych autorowi „Niepokoju”.

Rok 2021 to czas pogłębionej refleksji nad twórczością Tadeusza Różewicza, podejmowanej podczas wielu wydarzeń literackich w całej Polsce. Bogaty program organizowany jest we Wrocławiu, mieście, w którym Różewicz mieszkał od lat 60., oraz na Dolnym Śląsku, regionie dla poety ważnym – to w Karpaczu w Świątyni Wang złożono prochy Różewicza.

Pierwsza odsłona pasma różewiczowskiego organizowanego przez Wrocławski Dom Literatury miała miejsce w maju podczas 6. Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius. W lipcu okazję do przyjrzenia się temu, jak dziś czytamy Różewicza, będzie miała publiczność Festiwalu Góry Literatury. Festiwal odbędzie się w dniach 16-24 lipca w Nowej Rudzie i okolicach (m.in. w Radkowie czy na Zamku Książ), a w tym roku jedną z nowych lokalizacji będzie także Świdnica. To właśnie tam 20 i 21 lipca przygotowano cykl spotkań zatytułowany „Wobec Różewicza”, którego kuratorem jest Karol Maliszewski, współtwórca festiwalu. Zaproszone autorki i autorzy opowiedzą m.in. o swoim odbiorze i postrzeganiu twórczości Różewicza, o inspiracjach, wyborach czytelniczych i nawiązaniach literackich do tekstów poety. Gośćmi Karola Maliszewskiego będą: Joanna Roszak i Tadeusz Dąbrowski, Klara Nowakowska i Andrzej Niewiadomski oraz Joanna Mueller i Jan Baron, a także Mirosława Szychowiak i Jakub Sajkowski. – informacja pochodzi z Booklips.pl


Spotkanie z noblistkami Swietłaną Aleksijewicz i Olgą Tokarczuk we Wrocławiu.

15 lipca 2021 roku we Wrocławiu odbędzie się dyskusja dwóch laureatek Literackiej Nagrody Nobla – Swietłany Aleksijewicz i Olgi Tokarczuk. Na wydarzenie będzie można zdobyć bezpłatne wejściówki.

Kiedy w ubiegłym roku przez Polskę przechodziła kolejna fala masowych protestów przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego, Olga Tokarczuk napisała: „Od 22 października wszyscy jesteśmy wojowniczkami. Nie ma społeczeństwa, kultury, polityki, nauki bez kobiet”. Kiedy w sierpniu 2020 roku, po sfałszowanych wyborach prezydenckich na Białorusi, na tamtejsze ulice miast wyszły wielotysięczne demonstracje przeciwko autorytarnej władzy Aleksandra Łukaszenki, Swietłana Aleksijewicz powiedziała: „Nasza rewolucja ma kobiecą twarz. Gdyby była to rewolucja z męską twarzą, prawdopodobnie chodziłoby o wojnę i rozlew krwi”.

Dlatego przede wszystkim o roli kobiet i wyzwaniach, z którymi te muszą się mierzyć w obu krajach, ale także o wolności, odpowiedzialności, odwadze i oczywiście o literaturze porozmawiają obie noblistki. – informacja pochodzi z Booklips.pl