Polska adaptacja powieści W głębi lasu Harlana Cobena okazała się być bardzo udanym, ciepło przyjętym przez widzów i krytyków serialem. Netflix zlecił ATM Grupie zrealizowanie kolejnej produkcji na podstawie twórczości amerykańskiego autora bestsellerowych kryminałów. Tym razem Polacy wezmą się za zrealizowanie serialu bazującego na książce Zachowaj spokój.
Tak jak przy poprzedniej produkcji fabuła powieści zostanie przepisana na polskie realia. Głównymi bohaterami będą więc nie Baye’owie a Barczykowie. W szczęśliwe małżeństwo Anny i Michała wcielą się Magdalena Boczarska i Leszek Lichota. Ich syna, Adama, zagra zaś Krzysztof Oleksyn. Co ciekawe, mimo że książka nie jest związana z W głębi lasu, to w serialu pojawi się dwoje bohaterów z wcześniejszej produkcji. Nie należy jednak traktować Zachowaj spokój jako kontynuacji.
Zgodnie z tą zapowiedzią w Zachowaj spokój zobaczymy ponownie Agnieszkę Grochowską i Grzegorza Damięckiego w rolach Laury i Pawła. Poza nimi w serialu wystąpią między innymi: Jacek Poniedziałek, Justyna Wasilewska, Wiktoria Gorodeckaja, Bartłomiej Topa, Agata Łabno, Marta Piętka, Jakub Pruski i Mikołaj Śliwa. – informacja pochodzi z niestatystyczny.pl
Chcą, by książka z serii „Felix, Net i Nika” pozostała na liście lektur. Powstała petycja do ministra edukacji
Zmiany na liście lektur zaproponowane przez Ministerstwo Edukacji wywołały w sieci liczne dyskusje. Wiele krytycznych głosów dotyczyło nie tylko doboru książek, które mają zostać dodane do zestawu, ale też tych, które będą z listy usunięte. Czytelnicy nie mogą m.in. pogodzić się z faktem, że uczniowie nie przeczytają już powieści z bestsellerowej serii „Felix, Net i Nika” autorstwa Rafała Kosika. Powstała nawet petycja do ministra edukacji Przemysława Czarnka, by książkę pozostawić wśród lektur.
„Felix, Net i Nika” to wyjątkowa seria książek, której fenomen można porównać do „Harry’ego Pottera”. Wiedzą o tym chociażby czytelnicy, którzy odwiedzają targi książki w Warszawie czy Krakowie. Do żadnego innego pisarza nie ustawiają się tak długie kolejki, jak do Rafała Kosika. Może podobne pamiętają ci, którzy kiedyś wyczekiwali przed księgarniami na autograf Williama Whartona. – informacja pochodzi z Booklips.pl
Rok Tadeusza Różewicza na festiwalach Góry Literatury i Stolica Języka Polskiego
W stulecie urodzin Tadeusza Różewicza na dwóch letnich imprezach literackich – Festiwalu Góry Literatury w Nowej Rudzie i Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie – przygotowano cały szereg spotkań poświęconych autorowi „Niepokoju”.
Rok 2021 to czas pogłębionej refleksji nad twórczością Tadeusza Różewicza, podejmowanej podczas wielu wydarzeń literackich w całej Polsce. Bogaty program organizowany jest we Wrocławiu, mieście, w którym Różewicz mieszkał od lat 60., oraz na Dolnym Śląsku, regionie dla poety ważnym – to w Karpaczu w Świątyni Wang złożono prochy Różewicza.
Pierwsza odsłona pasma różewiczowskiego organizowanego przez Wrocławski Dom Literatury miała miejsce w maju podczas 6. Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius. W lipcu okazję do przyjrzenia się temu, jak dziś czytamy Różewicza, będzie miała publiczność Festiwalu Góry Literatury. Festiwal odbędzie się w dniach 16-24 lipca w Nowej Rudzie i okolicach (m.in. w Radkowie czy na Zamku Książ), a w tym roku jedną z nowych lokalizacji będzie także Świdnica. To właśnie tam 20 i 21 lipca przygotowano cykl spotkań zatytułowany „Wobec Różewicza”, którego kuratorem jest Karol Maliszewski, współtwórca festiwalu. Zaproszone autorki i autorzy opowiedzą m.in. o swoim odbiorze i postrzeganiu twórczości Różewicza, o inspiracjach, wyborach czytelniczych i nawiązaniach literackich do tekstów poety. Gośćmi Karola Maliszewskiego będą: Joanna Roszak i Tadeusz Dąbrowski, Klara Nowakowska i Andrzej Niewiadomski oraz Joanna Mueller i Jan Baron, a także Mirosława Szychowiak i Jakub Sajkowski. – informacja pochodzi z Booklips.pl
Spotkanie z noblistkami Swietłaną Aleksijewicz i Olgą Tokarczuk we Wrocławiu.
15 lipca 2021 roku we Wrocławiu odbędzie się dyskusja dwóch laureatek Literackiej Nagrody Nobla – Swietłany Aleksijewicz i Olgi Tokarczuk. Na wydarzenie będzie można zdobyć bezpłatne wejściówki.
Kiedy w ubiegłym roku przez Polskę przechodziła kolejna fala masowych protestów przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego, Olga Tokarczuk napisała: „Od 22 października wszyscy jesteśmy wojowniczkami. Nie ma społeczeństwa, kultury, polityki, nauki bez kobiet”. Kiedy w sierpniu 2020 roku, po sfałszowanych wyborach prezydenckich na Białorusi, na tamtejsze ulice miast wyszły wielotysięczne demonstracje przeciwko autorytarnej władzy Aleksandra Łukaszenki, Swietłana Aleksijewicz powiedziała: „Nasza rewolucja ma kobiecą twarz. Gdyby była to rewolucja z męską twarzą, prawdopodobnie chodziłoby o wojnę i rozlew krwi”.
Dlatego przede wszystkim o roli kobiet i wyzwaniach, z którymi te muszą się mierzyć w obu krajach, ale także o wolności, odpowiedzialności, odwadze i oczywiście o literaturze porozmawiają obie noblistki. – informacja pochodzi z Booklips.pl