NOWINKI_LITERACKIE #10 – NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE ZE ŚWIATA LITERATURY!

Izrael rezygnuje ze stałej ceny książki

izrael-rezygnuje-stala-cena-600x371

Po niecałych trzech latach od wprowadzenia „Prawa o ochronie literatury i pisarzy”, które utrzymywało cenę książki na stałym poziomie przez 18 miesięcy od daty premiery, władze Izraela zrezygnowały z tego rozwiązania, jako powód podając dramatyczny spadek sprzedaży.

Prawo wprowadzono na okres próbny i miało wygasnąć automatycznie w lutym 2017 roku, chyba że zostałoby przedłużona na kolejne lata. Kneset ogłosił jednak w poniedziałek, że od września unieważnia ustawę. Projekt mający chronić pisarzy i rynek książki (szczególnie małe księgarnie i wydawców) był mocno krytykowany za zbyt długi okres obowiązywania stałej ceny na książki oraz zakaz promowania głośnych tytułów w bardziej widocznych miejscach w sklepach. – informacja pochodzi z booklips.pl

Deszczowa poezja na ulicach Bostonu: wiersze, które ukazują się wyłącznie na mokrych chodnikach

deszczowa-poezja-1

Nic tak nie sprzyja lekturze jak zła pogoda za oknem. W Bostonie uznano jednak, że w takiej sytuacji wcale nie trzeba kryć się w domu pod kocem, literatura może bowiem pojawić się na mokrych ulicach. Kiedy w mieście spadnie deszcz, na chodnikach ukazują się wiersze znanych lokalnych poetów.

Projekt realizowany przez organizację non-profit Mass Poetry we współpracy z bostońskim urzędem miasta nosi nazwę Raining Poetry (Deszczowa poezja). Wiersze umieszczane są na chodnikach przy pomocy biodegradowalnego hydrofobowego sprayu, który działa jak wodoszczelny impregnat, odpychając od siebie cząsteczki wody. W słoneczne dni tekstu nie widać. Kiedy jednak na chodnik spadnie deszcz, przechodniom ukazują się słowa utworu utworzone z suchych liter pokrytych substancją. – informacja pochodzi z booklips.pl

Premiery literackie na Big Book Festival

Big_Book_Festival

Po raz pierwszy na Big Book Festival – oryginalne prezentacje premier literackich z Polski i świata

Sześć premierowych książek oraz ich autorów przedstawią… także autorzy. Będą nie tylko pytać, ale wymieniać się wrażeniami o rytuałach przy pracy, trickach na kryzysy, historiami o cichych wspólnikach, pierwszych czytelnikach i o drżeniu przed premierą. Wśród prezentowanych tytułów znalazły się trzy książki polskie i trzy przekłady.

Premiery Big Book Festival:

„Domino” Michała Piedziewicza

„Łaskun” Katarzyny Puzyńskiej

„Biała Rika” Magdaleny Parys

„Oby cię matka urodziła” Vedrany Rudan

„Wszystkie śmierci dziadka Jurka” Matthiasa Nawrata

„Poskromienie złośnicy. Dziewczyna jak ocet” Anne Tyler

–   informacja pochodzi z serwisu Biblionetka

„Alarmujące”. Aż 80 tys. sprzedanych egzemplarzy „Mein Kampf” w Niemczech

Hitler, Mein Kampf

 fot. LEXANDER HEINL  /  źródło: PAP

– Potencjalnie to może być sygnał alarmujący, bo ta liczba przekracza liczbę tych, którzy nie zainteresują się „Mein Kampf” jako badacze – mówi brytyjski historyk Roger Moorhouse.

Aby uprzedzić wydawców związanych z ugrupowaniami neonazistowskimi i skrajnie prawicowymi, renomowany Instytut Historii Współczesnej w Monachium wydał w styczniu opatrzone komentarzem naukowe wydanie „Mein Kampf”. Sprzedano już blisko 80 tys. egzemplarzy liczącej 2000 stron książki.

Według brytyjskiego historyka Rogera Moorhouse’a, publikacja powinna zainteresować wyłącznie badaczy i historyków. – Potencjalnie to może być sygnał alarmujący, bo ta liczba przekracza liczbę tych, którzy się nie zainteresują jako badacze – przyznał ekspert.  – informacja pochodzi z newsweek.pl

Noc Książki. Reportaż

Noc Książki plakat

Kolejne spotkanie z serii Nocy Książki tym razem poświęcone będzie reportażowi. Odbędzie się w formie dwudniowej: 9 i 10 czerwca 2016r. w siedzibie Klubu Jagiellońskiego przy krakowskim Rynku Głównym 34.

Reportaż stał się obecnie jedną z najbardziej popularnych form literackich. Przestał już być zarezerwowany wyłącznie dla wielkich nazwisk, jak Kapuściński czy Fallaci. Obecnie po tę formę sięgają także ludzie młodzi, którzy chcą zabrać głos w ważnych dla siebie sprawach, a także dziennikarze.

Noc Reportażu 9 czerwca o godz. 19.00 otworzy warsztat – Zawód: Pisarz, prowadzony przez Annę Foltę-Rusin, następnie razem z Tomaszem Grzywaczewskim, Szymonem Opryszkiem i Marią Hawranek zastanawiać się będziemy nad fenomenem młodych reportażystów. Pierwszy dzień wydarzenia zakończy spotkanie poświęcone kreacji w reportażu literackim: Opisywanie świata z Kazimierzem Wolnym-Zmorzyńskim i Leszkiem Wołosiukiem.

10 czerwca Noc Reportażu rozpocznie pokaz filmu “Czarnobylcy”, połączony z dyskusją z reżyserem dokumentu – Leszkiem Wołosiukiem (godz. 18.30), następnie odbędzie się drugi warsztat: Jak pisać?, który poprowadzi Małgorzata Majewska. Wydarzenie zamknie dyskusja z dziennikarzami Gazety Wyborczej: Renatą Radłowską i Jarosławem Sidorowiczem na temat reportażu jako gatunku dziennikarskiego.  – informacja pochodzi od organizatora