NOWINKI_LITERACKIE #11– NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE ZE ŚWIATA LITERATURY!
03 Weekend Literacki festiwalu Miasto Słowa 2016
W czasie trzeciej odsłony tegorocznej edycji festiwalu Miasto Słowa powrócą laureaci i nominowani prozaicy: Justyna Bargielska, Magdalena Tulli, Inga Iwasiów oraz tłumacze: Bogusława Sochańska, Aleksandra Klęczar i Iwona Krupecka. Gośćmi weekendu będą też polscy pisarze: Paweł Goźliński, Remigiusz Grzela, Jakub Małecki, Anna Król, Katarzyna Tubylewicz oraz nominowany w tym roku do Nagrody Literackiej GDYNIA Łukasz Orbitowski.
3 WEEKEND LITERACKI 17–18.06.2016 | Gdynia – – informacja pochodzi z lubimyczytać.pl
Port Literacki zmienił nazwę na Stacja Literatura 21
Port Literacki Wrocław przenosi się w nietypowe miejsce, zyskuje nowych krajowych i międzynarodowych partnerów oraz uzupełnia swój program o Europejskie Forum Literackie, by mierzyć się z problemami współczesnej literatury. Nowa nazwa – Stacja Literatura 21 – akcentuje miejsca wydarzeń. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 16 – 18 września.
Przez lata Port Literacki zaskakiwał, inspirował, łamał schematy i wyobrażenia o imprezie poświęconej książkom oraz, na przekór popkulturowej rzeczywistości, przyciągał tłumy. Na festiwalu debiutowali, występowali i przywracani byli polskiej literaturze nieomal wszyscy najważniejsi poeci. Gościła tu też ponad setka zagranicznych twórców z blisko trzydziestu krajów z Laurie Anderson, Jorie Graham, Hertą Müller i Edmundem White’em na czele. Legnicka, a następnie wrocławska impreza stała się jedną z ważniejszych polskich kulturalnych marek na świecie. Swój jubileusz świętowała dwudziestoma specjalnymi wydarzeniami w Barcelonie, Berlinie, Edynburgu, Haj-darabadzie, Kalkucie, Kopenhadze, Moskwie, New Delhi, Niżnym Nowogrodzie, Oslo, Pilznie, Pradze, Rydze, Taborze, Tallinie, Tartu i Wilnie. – informacja pochodzi z lubimyczytać.pl
Laureaci Nagrody im. Wisławy Szymborskiej 2016
11 czerwca 2016 podczas uroczystej gali, która odbyła się w Operze Krakowskiej, ogłoszono nazwiska tegorocznych laureatów Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Zgodnie ze zmienionym regulaminem, nagroda została przyznana w dwóch kategoriach: za tom wydany po polsku w roku 2015 (100 000 zł) oraz za tom zagraniczny, przełożony na język polski i wydany w ubiegłym roku (100 000 zł do podziału między poetę i jego tłumacza/tłumaczy).
W tym roku kapituła pod przewodnictwem Joanny Orskiej nagrodziłaJakuba Kornhausera za „Drożdżownię” (WBPiCAK) i słoweńskiego poetę Uroša Zupana za „Niespieszną żeglugę” (Instytut Mikołowski) oraz tłumaczy tego tomu na język polski: Katarinę Šalamun-Biedrzycką i Miłosza Biedrzyckiego. – informacja pochodzi z Biblionetki
70 lat temu powstał PIW. Kiermasze, konkursy i wspomnienia
25 czerwca minie dokładnie 70 lat od powołania Państwowego Instytutu Wydawniczego do istnienia. Na książkach PIW-u wychowały się już trzy pokolenia, w ciągu siedmiu dekad oficyna wydała ponad 8000 tytułów. Kiermasze, konkursy i wspomnienia – tak świętujemy rok jubileuszowy!
18-28 czerwca: Sto lat, PIW! Złóż życzenia i wygraj książki!
Sto lat, PIW! Złóż życzenia, pokaż je światu i wygraj książki! Dla pierwszych 70 osób, które w dniach od 18 do 28 czerwca prześlą życzenia z okazji 70 rocznicy powstania PIW-u, czekają nagrody książkowe, wśród nich m.in. najnowsze tytuły: „Opowieści i przypowieści” Franza Kafki, „Opium” Gézy Csátha czy „Dzieła zebrane” Witkacego. Szczegóły konkursu znajdują się na stronie www.piw.pl/70.
25-26 czerwca: Jubileuszowy kiermasz książek na Foksal 17 – informacja pochodzi z Biblionetki
Zrób zakupy w opolskiej galerii – z paragonem otrzymasz wiersz
Klientów, którzy w tym tygodniu zrobią zakupy w Galerii Solaris Center w Opolu, czeka literacka niespodzianka. Do każdego paragonu wydawanego w wybranych sklepach dołączany będzie wiersz jednego z czterech młodych poetów. Akcja ma zachęcić mieszkańców do czytania poezji.
„Celem akcji jest promowanie poezji, która najczęściej jest czytana przez wąską grupę odbiorców. Chcieliśmy skontrastować ze sobą na pierwszy rzut oka dwa różne światy – komercyjny z poetyckim”– tłumaczy Monika Błażejewska z Fundacji Fabryka Inspiracji. Inicjatywa ma przy okazji przypomnieć o pierwszym Festiwalu Książki, który rozpocznie się w Opolu w najbliższy piątek. – informacja pochodzi z booklips.pl
Kraków chce zakupić mieszkanie po Miłoszu z myślą o pisarzach goszczących w mieście
Włodarze Krakowa zainteresowani są zakupem od spadkobiercy Czesława Miłosza mieszkania, w którym noblista spędził ostatnie lata swego życia. Miejsce to ma być przeznaczone do korzystania dla pisarzy goszczących w mieście.
„Właśnie zakończyłem spotkanie z synem Czesława Miłosza w sprawie mieszkania po jego ojcu. Umówiliśmy się, że pan Anthony Miłosz przeprowadzi w najbliższym czasie wszystkie formalności spadkowe i formalności związane z wpisami do ksiąg wieczystych, żeby miasto mogło od niego kupić mieszkanie” – napisał na swoim profilu na Facebooku prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski. – informacja pochodzi z booklips.pl