NOWINKI_LITERACKIE #12– NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE ZE ŚWIATA LITERATURY

Specjalne wakacyjne wydanie „Książek. Magazynu do czytania”

Ksiazki_Magazyn_do_czytania_wydanie_specjalne_okladka

We wtorek, 21 czerwca br. na rynku ukazało się specjalne wydanie kwartalnika „Książki. Magazyn do czytania” na lato. Pismo dostępne jest w mniejszym, poręczniejszym formacie w sam raz do zabrania ze sobą na urlop.

W specjalnym wakacyjnym wydaniu „Książek. Magazynu do czytania” redaktorzy kwartalnika: Łukasz Grzymisławski, Juliusz Kurkiewicz i Piotr Goźliński proponują na urlop – zamiast głośnych nowości – sprawdzone zestawy lektur, które pomogą uniknąć rozczarowania, Łukasz Orbitowski podsumowuje dzieła wybrane Stephena Kinga, a Wojciech Orliński wskazuje, że autor we wszystkich swoich najważniejszych dziełach nie tylko straszy, ale i oskarża o coś Amerykę informacja pochodzi z Biblionetki.

Annie Proulx przechodzi na literacką emeryturę?

annie-proulx-przechodzi-na-emeryture-600x399

Jedna z najważniejszych żyjących pisarek amerykańskich, autorka „Kronik portowych” i „Tajemnicy Brokeback Mountain”, zapowiedziała, że kończy swoje relacje ze światem wydawniczym.

„Będę nadal pisać, bo naprawdę to kocham, ale nie mogę znieść podpisywania książek, wywiadów, tras promocyjnych i całego tego PR-u” – powiedziała 80-letnia Annie Proulx w wywiadzie udzielonym „The Telegraph”. „Jestem samotnicą i nienawidzę tego. Naprawdę nienawidzę. Nigdy więcej! Od teraz moje historie będą wyłącznie dla mnie. Kiedy skończę pisać, po prostu odłożę je na bok”.

Kiedy dziennikarz zasugerował, że taka postawa godna Salingera zapewne zasmuci jej czytelników, Proulx powiedziała: „Jakoś to przeboleją. Wystarczająco się napisałam”. – informacja pochodzi z booklips.pl

Dan Brown podarował holenderskiej bibliotece 300 tys. euro na digitalizację dzieł z alchemii i mistycyzmu

dan-brown-biblioteka-ritmana-1

Autor „Kodu Leonarda da Vinci” przekazał słynnej Bibliotece Ritmana w Amsterdamie kwotę 300 tysięcy euro na digitalizację książek, które go inspirowały, tak by dostęp online do tych publikacji mieli ludzie na całym świecie.

Biblioteka Ritmana (znana także jako Bibliotheca Philosophica Hermetica) została założona w 1984 roku przez holenderskiego biznesmena Joosta R. Ritmana, a w jej zbiorach znajdują się dzieła dotyczące hermetyzmu, różokrzyżowców, alchemii, mistycyzmu, gnozy i ezoteryzmu. Kolekcja obejmuje około 4 600 rękopisów i książek wydanych przed 1900 rokiem oraz jakieś 20 000 woluminów opublikowanych po 1900 roku. – informacja pochodzi z booklips.pl

Dogrywka ENL 2016, czyli zaczytani w deszczu

Na trawie, na leżakach,  w słońcu i w strugach deszczu ponad 7 500 wrocławian dało się wciągnąć w świat książek czytanych przez wybitnych polskich aktorów. Dogrywka Europejskiej Nocy Literatury po raz kolejny udowodniła, że wielbicieli książek we Wrocławiu nie brakuje i nie straszna im nawet burza z piorunami!

19 czerwca Wielka Wyspa zamieniła się w wyspę książek. W zielonych zakątkach Parku Szczytnickiego Katarzyna Figura, Tomasz Schuchardt, Adam Woronowicz i Mirosław Baka czytali prozę wybitnych europejskich pisarzy. Park Hotel na chwilę przemienił się w pałac sułtana z czasów Imperium Osmańskiego z powieści Elif Shafak „Uczeń architekta”, a polana przy pomniku Friedricha Schillera w duszny od dymu papierosowego, nowojorski klub z lat ’40 z powieści „Oona i Salinger” Frederica Beigbedera. Gospodarzami dawnego przedszkola osiedla WUWA byli: Małgorzata Foremniak otwierająca całe wydarzenie, oraz Marcin Czarnik, który wcielił się w rolę Vandama – ostatniego prawdziwego Czecha z pełnej humoru i dystansu powieści Jaroslava Rudisza „Aleja Narodowa”. – informacja pochodzi ze strony ESK2016