NOWINKI_LITERACKIE #13– NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE ZE ŚWIATA LITERATURY

\

Cormac McCarthy żyje

4_14672830110_300

Jeśli jesteście użytkownikami twittera to we wtorek mogliście wśród licznych twittów znaleźć ten jeden, informujący o śmierci autora Drogi Cormaca McCarthy’ego. Na szczęście dla literatury światowej – ten wpis okazał się tylko głupim żartem.

Wpis pojawił się na koncie rzekomo należącym do wydawcy Alfreda Knopfa. Informowano w nim, że pisarz zmarł w wieku 82 lat na udar. Wiadomość została zdementowana przez wydawnictwo Penguin Random House słowami: Cormac McCarthy żyje i ma się dobrze i ciągle nie przejmuje się twitterem. Autor znany jest z tego, że unika prasy i nie przepada za social mediami.  informacja pochodzi z lubimyczytać.pl

Festiwal Stolica Języka Polskiego

Stolica_Jezyka_Polskiego_2016_plakat

 

7 dni, blisko 10 tysięcy widzów, ponad 30 wydarzeń z udziałem niemal 50 twórców – tak w liczbach prezentuje się druga edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. W malowniczej miejscowości z publicznością spotkają się m.in. Wiesław Myśliwski, Olga Tokarczuk, Szczepan Twardoch i Mariusz Szczygieł. Gwiazdą muzycznej sceny będzie Zbigniew Wodecki z zespołem Mitch&Mitch.

Festiwal Stolica Języka Polskiego zadaje kłam stwierdzeniu, że wydarzenia, podczas których „wysoka” kultura gra pierwsze skrzypce to domena dużych miast. Już po raz drugi Szczebrzeszyn stanie się letnim centrum literacko-kulturalnym kraju, do którego ściągną festiwalowicze z całej Polski. W jednym z najpiękniejszych miast Lubelszczyzny, z dala od wielkomiejskiego zgiełku, będą się relaksować w towarzystwie najlepszych polskich oraz ukraińskich pisarzy, rodzimych muzyków, podczas spotkań autorskich, koncertów, warsztatów i dyskusji o szeroko pojętej kulturze i jej wpływie na rzeczywistość. Nad wszystkim czuwać będzie duch Bolesława Leśmiana, patrona tegorocznej edycji imprezy, genialnego poety należącego do grona najwybitniejszych polskich twórców XX wieku. W sobotę 6 sierpnia na festiwalowej scenie, własne interpretacje wierszy autora „W malinowym chruśniaku” zaprezentuje muzyk i poeta Adam Strug oraz zaproszeni przez niego aktorzy, m.in. Zofia Kucówna, Jerzy Trela i Antoni Pawlicki.  informacja pochodzi z Biblionetki

Neil Gaiman napisał „Mitologię nordycką”! Premiera książki w lutym 2017

gaiman-mitologia-nordycka

Neil Gaiman ponownie zagląda do świata mitów i baśni. Pisarz ukończył pracę nad nową książką, która będzie jego autorską interpretacją mitologii nordyckiej. Światowa premiera zapowiedziana jest na luty 2017 roku.

W publikacji tej Gaiman na nowo przedstawi dziewięć światów z mitologii nordyckiej oraz przybliży wyczyny zamieszkujących je istot, m.in. elfów, demonów, bogów, krasnoludów, gigantów i ludzi. Na kartach książki pojawią się tak popularni mieszkańcy Asgardu, jak Thor czy Odyn, przeczytamy też o przerażającej walce bogów i końcu świata znanym jako Ragnarök.

Gaiman pracował na nową „Mitologią nordycką” od 2011 roku. Propozycję napisania książki złożyło mu wydawnictwo W.W. Norton. „Uzyskać możliwość opowiedzenia na nowo mitów i poematów, jakie odziedziczyliśmy z mitologii nordyckiej, było prawie zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe” – napisał w oświadczeniu, dodając, że ma nadzieję, iż publikacja usatysfakcjonuje czytelników zarówno poziomem naukowym jak i opowiedzianymi w niej historiami. – informacja pochodzi z booklips.pl

„Kick-Ass” powróci jako czarnoskóra dziewczyna’

kick-ass-czarnoskora-dziewczyna-1

Mark Millar i John Romita Jr zapowiadają restart przebojowej serii komiksowej „Kick-Ass”. Tym razem w tytułową postać wcieli się czarnoskóra dziewczyna.

Jeśli pamiętacie Dave’a Lizewskiego, zwykłego nastolatka, który pozazdrościł komiksowym superbohaterom i jako Kick-Ass zaczął wymierzać sprawiedliwość złoczyńcom w swoim mieście, to w zapowiadanym restarcie serii czeka was zwrot o 180 stopni. W nowym komiksie w roli tej ma bowiem pojawić się czarnoskóra dziewczyna.

„Nie wydaje mi się, aby wielu blondynów około trzydziestki czuło się niedostatecznie reprezentowanymi, kiedy chwytają za komiks albo oglądają film” – wyjaśnia powody takiej decyzji twórca i scenarzysta serii, Mark Millar. „Bycie starszym, młodszym, kobietą lub Afroamerykaninem wydaje się być dla mnie jako pisarza bardziej interesujące, ponieważ taka postać jest dość wyjątkowa i otwiera możliwości fabularne, które w osiemdziesięcioletniej historii komiksów superbohaterskich nie zostały wyeksploatowane. Ta dziewczyna zupełnie inaczej zabierze się do tego, aby stać się Kick-Ass”. – informacja pochodzi z booklips.pl