NOWINKI_LITERACKIE #14– NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE ZE ŚWIATA LITERATURY

Ogłoszono nominacje do Nagrody Zajdla

fandom

30 czerwca we Wrocławiu w Biurze Festiwalowym IMPARTogłoszono nominacje do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla. Wśród sześciu nominowanych powieści są aż trzy nasze patronaty! Gratulacje dla Magdaleny Kozak, Jackowi Dukajowi, Robertowi Wegnerowi i pozostałym nominownaym autorom.

Nominacje do Nagrody im. Janusza A. Zajdla w kategorii opowiadanie:

„Nihil fit sine causa”, Dorota Dziedzic-Chojnacka, Fantazje Zielonogórskie. Tom 5
„Koziorożec i Smok”, Magdalena Kucenty, Smokopolitan (3)
„Simon”, Marcin Przybyłek, Wolsung Antologia tom 2
„Milczenie owcy”, Robert M. Wegner, Legendy polskie
„Pajęczarka”, Przemysław Zańko, Fantastyka. Wydanie Specjalne 4/2015 (49)

Nominacje do Nagrody im. Janusza A. Zajdla w kategorii powieść:

2049 Rafał Cichowski, Novae Res
Starość aksolotla, Jacek Dukaj, Allegro
Łzy diabła, Magdalena Kozak, Insignis
Niebiańskie pastwiska, Paweł Majka, REBIS
Gamedec. Obrazki z imperium cz.1, Marcin Przybyłek, REBIS
Pamięć wszystkich słów. Opowieści z meekhańskiego pogranicza, Robert M. Wegner, Powergraph  informacja pochodzi z lubimyczytać.pl

Legendy Polskie wracają

boruta

W oczekiwaniu na kolejną filmową odsłonę Legend Polskich, fani Twardowskiego mogą posłuchać uwspółcześnionej historii diabła z Łęczycy. „Wywiad z Borutą” to wspólne dzieło Łukasza Orbitowskiego i Michała Cetnarowskiego, z aktorami Krystyną Jandą i Tomaszem Drabkiem w rolach głównych.

Dlaczego Kazimierz Odnowiciel nie palił się do gry o tron, kto doradzał Bierutowi i co łączyło Twardowskiego z królem Zygmuntem Augustem – na te i inne pytania próbuje odpowiedzieć bohater najnowszego ebooka Wywiad z Borutą. Seria Legendy Polskie. Opowieść Łukasza Orbitowskiego i Michała Cetnarowskiego powstała w ramach wspólnego projektu Allegro, Platige Image i Fish Ladder, który w ubiegłym roku podbił serca polskich internautów.  informacja pochodzi z lubimyczytać.pl

Julia Roberts i Owen Wilson w ekranizacji „Cud chłopaka”

O tym, że będzie ekranizacja książki R.J. Palacio Cud chłopak wiadomo już od dłuższego czasu. Najpierw pojawiła się informacja, że w rolę matki Augusta wcieli się Julia Roberts. Wczoraj potwierdzono, że w roli ojca obsadzono Owena Wilsona. Augusta zagra Jacob Tremblay – chłopiec znany z ekranizacji Pokoju Emmy Donoghue.

„Cud chłopak” to wzruszająca opowieść o walce dziecka z przeciwnościami losu. August urodził się ze zniekształconą twarzą. W wieku 10 lat po raz pierwszy idzie do szkoły, gdzie styka się z nietolerancją i ostracyzmem kolegów. Pogoda ducha i wewnętrzna siła sprawiają jednak, że chłopiec pokonuje kolejne trudności i zdobywa uznanie otoczenia.

 informacja pochodzi z lubimyczytać.pl

Pisarzu! Badanie dowiodło, że to, co czytasz, ma wpływ na twój styl pisania

czytaj-dobre-teksty-600x362

Badanie przeprowadzone na studentach Uniwersytetu Stanowego Florydy dowiodło, że nawyki czytelnicze mają niebagatelny wpływ na umiejętność pisania. Wniosek jest jeden: chcesz pisać dobrze, to czytaj wartościową literaturę.

Profesor Yellowlees Douglas wraz ze swoją doktorantką Samanthą Miller poprosiła czterdziestu pięciu studentów Magisterskich Studiów Menedżerskich na Uniwersytecie Stanowym Florydy o wypełnienie ankiety dotyczącej ich nawyków czytelniczych. Były w niej m.in. pytania o ilość czasu spędzanego na lekturze oraz rodzaje czytanych tekstów. Ankietowani mieli też przesłać próbkę swojego pisarstwa, a konkretnie listu motywacyjnego, jako że jest to dokument, w którym zazwyczaj staramy się wypaść jak najlepiej. Następnie wybrano drugi akapit z tekstu i oceniono jego jakość w oparciu o czternaście kryteriów, m.in. średnią długość zdań oraz stopień wyrafinowania doboru słów. Przeanalizowano też próbki tekstów ze stron, gazet i książek, po jakie sięgali studenci.

Douglas i Miller odkryły, że istnieje korelacja pomiędzy tym, co się czyta, a umiejętnością pisania. Studenci sięgający po czasopisma naukowe bądź powieści doceniane przez krytykę napisali znacznie lepsze jakościowo teksty niż ci, którzy zaglądali głównie na strony internetowe typu Reddit, Tumblr czy BuzzFeed. Profesor Douglas przypuszcza, że wynika to z naszej tendencji do naśladownictwa. Po lekturze powtarzamy później zdania lub wzory strukturalne, pisząc własny tekst. – informacja pochodzi z booklips.pl