NOWINKI_LITERACKIE #17– NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE ZE ŚWIATA LITERATURY

Nominacje do Man Booker Prize 2016

booker2016

 

Poznaliśmy tytuły trzynastu książek nominowanych do tegorocznej Man Booker Prize – jednej z najważniejszych nagród literackich. Wśród nich „Mam na imię Lucy” Elizabeth Strout, „Byłam Eileen” Ottessy Moshfegh – książki, które już ukazały się w Polsce.

Man Booker Prize została pierwszy raz przyznana w 1969 roku – otrzymuje ją anglojęzyczna powieść o wybitnych walorach literackich, napisana w języku angielskim i wydana w Wielkiej Brytanii.

Listę trzynastu finalistów wybrało pięcioosobowe jury spośród 155 zgłoszonych powieści. W skład jury wchodzą: Amanda Foreman (pisarka, historyczka i dziennikarka); Jon Day (pisarz i wykładowca akademicki); Abdulrazak Gurnah (pisarz); David Harsent (poeta i wykładowca) oraz Olivia Williams (aktorka teatralna).

Oto pełna lista:

Accio Harry Potter GO

hp

Popularność aplikacji Pokemon GO zaskoczyła samych twórców gry, ale też zainspirowała fanów serii o czarodzieju z Hogwartu. Na stronie thepetitionsite.com pojawiła się inicjatywa „Accio Harry Potter GO”, której celem jest przekonanie pomysłodawców Pokemonów, aby stworzyli grę w oparciu o fabułę Harry’ego Pottera.

Petycja jest skierowana do twórców gry Pokemon GO – firmy Niantic Inc i wytwórni filmowej Warner Brothers, a propozycja w niej zawarta jest prosta – fani Pottera chcą, aby powstała gra z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości, która przenosiłaby użytkownika prosto do świata stworzonego przez Rowling.  informacja pochodzi z lubimyczytać.pl

Obejrzyjcie zwiastun „Fantastycznych zwierząt”

W czasie trwającego w San Diego Comic-Conu zaprezentowano szerokiej publiczności drugi, znacznie bardziej rozbudowany zwiastun filmu „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”. W trailerze pojawiają się wreszcie – długo oczekiwane – magiczne zwierzęta!

Film powstał na podstawie książki Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć, będącej lekturą obowiązkową dla uczniów Hogwartu, szkolących się w zakresie opieki nad magicznymi stworzeniami. J. K. Rowling napisała ją już po ukończeniu sagi o Harrym Potterze. Film opowiada o magizoologu o nazwisku Newton Scamander, będącym autorem książki, z której w przyszłości będzie uczył się Harry i jego koledzy. Akcja toczy się mniej więcej 70 lat przed wydarzeniami opisanymi w serii o Harrym Potterze.  informacja pochodzi z lubimyczytać.pl

Nadmorskie święto książek

gdynia

 

W ostatni weekend lipca – w dniach od 29 do 31 lipca – w Gdyni odbędzie się 5. Nadmorski Plener Czytelniczy. To już piąta edycja wydarzenia. Tym razem czekają nas spotkania z 60 autorami i 95 wydawcami.

Tegoroczna edycja Pleneru to niepowtarzalne połączenie kiermaszu książek, spotkań literackich z 60. autorami oraz wielu atrakcji dla dzieci i licznych wydarzeń artystycznych. Na gdyńskim bulwarze pojawi się również stoisko Nagrody Literackiej GDYNIA w formie Kawiarni Literackiej. Swoje stoiska wystawią również oficyny wydawnicze z całego kraju. W specjalnie zorganizowanej Czytelni Plenerowej goście będą mogli zapoznać się z książkami laureatów i autorów nominowanych do Nagrody, a także z szerokim i zróżnicowanym gatunkowo wyborem literatury polskiej i światowej z różnych okresów. W tej jedynej w swoim rodzaju czytelni nad morzem dostępny będzie także bogaty wybór aktualnej prasy i czasopism literackich, a także oferta gdyńskiego festiwalu czytelniczego Miasto Słowa.  informacja pochodzi z lubimyczytać.pl

Zdjęcia ze sztuki teatralnej „Harry Potter i Przeklęte Dziecko”

foto-harry-potter-sztuka-05

 

Producenci udostępnili zdjęcia z ostatnich prób przed sobotnią premierą sztuki teatralnej „Harry Potter i Przeklęte Dziecko”. Z racji tego, że fotografie mogą wyjawiać pewne elementy fabuły oficjalnej kontynuacji sagi o czarodzieju z blizną na czole, przeglądacie je poniżej na własne ryzyko.

„Harry Potter i Przeklęte Dziecko” to ósma historia w serii i pierwszy autoryzowany spektakl teatralny z magicznego świata stworzonego przez J.K. Rowling. Akcja sztuki rozgrywa się 19 lat po wydarzeniach opisanych w siódmej książce. Harry Potter jest 37-letnim przepracowanym urzędnikiem Ministerstwa Magii. Wraz ze swoją żoną, Ginny, mają trójkę dzieci. Kiedy zaczyna się sztuka, Harry i Ginny w towarzystwie Rona i Hermiony patrzą, jak ich potomstwo wyrusza z dworca King Cross w drogę do Hogwartu, aby rozpocząć nowy rok szkolny. – informacja pochodzi z booklips.pl

Więcej zdjęć – TUTAJ

Pisarka Elizabeth Gilbert rozstała się z mężem, którego poznała w trakcie podróży opisanej w „Jedz, módl się, kochaj”

gilbert-rozstala-sie-z-mezem-1

Życie dopisało prozaiczne zakończenie do bestsellera „Jedz, módl się, kochaj”, który rozsławił Elizabeth Gilbert. Pisarka poinformowała, że rozstała się z mężem, znanym czytelnikom z kart książki pod imieniem Felipe.

„Ponieważ przez lata dzieliłam się z wami detalami z mojego prywatnego życia, czuję potrzebę podzielenia się tą ostatnią zmianą, jaka w nim zaszła. Jestem w separacji z mężczyzną, którego wielu z was zna jako Felipe, mężczyzną, w którym zakochałam się pod koniec podróży opisanej w ‚Jedz, módl się, kochaj’. Był on moim drogim kompanem przez dwanaście lat i był to wspaniały okres. Rozstanie przebiegło w bardzo przyjaznej atmosferze. Nasze powody są bardzo osobiste” – napisała autorka na swoim profilu na Facebooku.

Elizabeth Gilbert poznała Brazylijczyka Jose Nunesa na Bali, w trakcie podróży, w którą udała się po zakończeniu swego poprzedniego małżeństwa. Wyprawę tę opisała później na kartach wspomnieniowej książki „Jedz, módl się, kochaj”. Publikacja znajdowała się na liście bestsellerów „New York Timesa” przez 187 tygodni i doczekała się ekranizacji z Julią Roberts i Javierem Bardemem. Na fali sukcesu Gilbert wydała kontynuację, „I że cię nie opuszczę… czyli love story”, w której przedstawiła, jak wzajemne zauroczenie przerodziło się w płomienny romans, co zaowocowało zawarciem małżeństwa. „Mąż był moją ulubioną pamiątką z tej podróży” – zwykła później żartować autorka. – informacja pochodzi z booklips.pl