NOWINKI_LITERACKIE #22 – NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE ZE ŚWIATA LITERATURY

Zdigitalizowana Eneida dostępna w internecie

eneida

Jeśli jesteście fanami spiskowych teorii dziejów, bibliotek owianych tajemnicą, marzycie o tym, aby odnaleźć zaginiony rękopis to z pewnością znacie Bibliotekę Watykańską i projekt digitalizacji jej zasobów. Na początku sierpnia udostępniono najstarszy zachowany rękopis „Eneidy” Wergiliusza.

Projekt digitalizacji rozpoczął się w 2010 roku. Celem jest scyfryzowanie w ciągu 10 lat 82 tysięcy manuskryptów, wyłączając tajne tomy, głównie z czasów średniowiecza i renesansu – to około 40 mln stron! Przedsięwzięcie jest o tyle skomplikowane logistycznie, że wszystkie dzieła muszą być odpowiednio zabezpieczone, by uniknąć zniszczenia w czasie skanowania. Z pomocą przychodzą zaawansowane urządzenia, które skanują księgi bez potrzeby pełnego otwierania ich.  informacja pochodzi z lubimyczytać.pl

Dni Nagrody Literackiej Gdynia 2016

dni nagrody literackiej

Zapraszamy na Dni Nagrody Literackiej GDYNIA 2016, które odbędą się w dniach 8-11 września w Muzeum Miasta Gdyni. Czytelnicy będą mieli okazję spotkać się z nominowanymi do nagrody w czterech kategoriach: poezja, proza, eseistyka i przekład na język polski. Laureatów 11. edycji Nagrody Literackiej GDYNIA poznamy w sobotę, 10 września, podczas uroczystej Gali. W kolejnym dniu nagrodzeni spotkają się z publicznością. Tegorocznemu finałowi NLG towarzyszyć będą dodatkowe atrakcje, w tym premiera 27. numeru „Kwartalnika Artystycznego Bliza” poświęconego Nagrodzie z udziałem m.in. Pawła Huellego i Agaty Bielik-Robson, koncert Macieja Fortuny „Szymborska”, ruszy też Czytelnia Dworcowa, a aktorzy poproszą pasażerów o Słowo do kontroli.
Dni NLG otworzą spotkania z nominowanymi w kategoriach eseistyka i poezja. W czwartek, 8 września, o godz. 17:30 Grzegorz Olszański porozmawia z autorami esejów: Lidią Kośką, Michałem Książkiem, Renatą Lis, Michałem Pawłem Markowskim i Piotrem Pazińskim. O godz. 19:00 Maciej Jakubowiak przeprowadzi wywiady z poetkami i poetami: Kacprem Bartczakiem, Marią Bigoszewską, Hanną Janczak, Barbarą Klicką i Tadeuszem Pióro. Tego samego dnia o godz. 20:30 odbędzie się premiera 27. numeru „Kwartalnika Artystycznego Bliza” poświęconego 10-leciu Nagrody. Na spotkaniu inauguracyjnym gośćmi redaktora naczelnego Pawła Huellego będą przewodnicząca kapituły NLG Agata Bielik-Robson oraz prof. Małgorzata Książek-Czermińska.  informacja pochodzi z lubimyczytać.pl

Weekend otwarcia

Wrocławski Dom Literatury otwiera się dla mieszkańców miasta i regionu! Niedawno instytucja wprowadziła się do nowej siedziby w Rynku, jest tam  również przestrzeń spotkań dla wszystkich miłośników książek i kultury; to klub literacko-muzyczny PROZA, który mieści się na drugim piętrze w kamienicy przy Przejściu Garncarskim 2. Chociaż WDL formalnie działa od początku roku, to oficjalne otwarcie zaplanowano na połowę  września. Inauguracji Domu Literatury towarzyszyć będzie dwudniowe święto literackie!

Weekend Otwarcia 17-18 września
Klub PROZA, Przejście Garncarskie 2 (II piętro)
Wstęp wolny

Program Weekendu Otwarcia został przygotowany we współpracy z Programem Trzecim Polskiego Radia  Odbędzie się cykl spotkań autorskich poprowadzonych przez redaktora Michała Nogasia (Radiowa Trójka) oraz prof. Stanisława Beresia. Organizatorzy zapraszają do klubu PROZA na ciekawe wieczory z: Arturem Andrusem, Elżbietą Cherezińską, Anną Janko, Magdaleną Parys, Filipem Springerem, czy Piotrem Siemionem. Będzie to okazja do  rozmów o książkach już znanych, ale i premierach. Nie zabraknie także czasu na dialog z publicznością i poruszenie motywów wrocławskich. W programie znajdą się ważne lokalne akcenty takie jak wieczór poświęcony wrocławskiemu poecie Tadeuszowi Różewiczowi:  Wokół Różewicza  (goście: Adam Hawałej, Maria Dębicz, prof. Jacek Łukasiewicz, prof. Wojciech Browarny, Jan Stolarczyk, prowadzenie: Tatiana Drzycimska), wystawa fotografii Adama Hawałeja oraz wieczór poetycki (dolnośląscy poeci i poetki) z udziałem Klary Nowakowskiej, Mirosławy Szychowiak, Aldony Kopkiewicz, Radosława Wiśniewskiego, Przemysława Witkowskiego; prowadzenie: dr Karol Maliszewski. W sobotę rano warto wybrać się do klubu PROZA na wyjątkowe śniadanie literackie (bufet) z menu inspirowanym powieściami (cena 39 PLN/osoba, rezerwacja miejsc: wdl@domliteratury.wroc.pl) – to propozycja dla wszystkich ceniących dobry smak nie tylko w literaturze.

Więcej informacji: T U T A J

– informacja pochodzi od organizatora

PIW wyda nieznane listy pisarza

Sienkiewicz - Listy

Widziałem wszystko, com chciał i potrzebował widzieć to bogato ilustrowany tom korespondencji Henryka Sienkiewicza, w którym czytelnik znajdzie nieznaną do tej pory twórczość epistolarną autora Trylogii. Wśród adresatów znalazły się tu osoby z kręgu najbliższych krewnych i przyjaciół pisarza, m.in. Jadwiga Janczewska, Karol Potkański, Stanisław Witkiewicz czy Maria Skłodowska-Curie.

W Roku Sienkiewiczowskim, ustanowionym przez Sejm i Senat RP dla uczczenia setnej rocznicy śmierci Pisarza i sto siedemdziesiątej rocznicy Jego urodzin, oddajemy do rąk Czytelników wybór listów skierowanych do rodziny i najbliższych przyjaciół.

Pełne wydanie listów ukazało się w Państwowym Instytucie Wydawniczym w latach 1977– 2009.  Korespondencja ta – napisana z prawdziwym artyzmem i pełna ogromnego uroku – stanowi integralną część twórczości Sienkiewicza, przynoszącą atrakcyjne i osobiste świadectwo czasów, w których żył i tworzył. Dopełnieniem książki jest Pokłosie epistolarne – listy niepublikowane, które wypłynęły na światło dzienne już po wydaniu pięciotomowej edycji. Więcej informacji na www.piw.pl.– informacja pochodzi na od Państwowego Instytutu Wydawniczego

Narodowe Czytanie “Quo vadis”  w Klubie Jagiellońskim

 

Noc Książki 1

 

Pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie z serii Nocy Książki poświęcone będzie twórczości Henryka Sienkiewicza. Odbędzie się 3 września 2016r. w siedzibie Klubu Jagiellońskiego przy krakowskim Rynku Głównym 34. Początek o godz. 17.00, a w planie m.in.: głośne czytanie fragmentów “Quo vadis” oraz wieczorny seans wybranej ekranizacji powieści polskiego noblisty.

Z okazji przypadającej w tym roku 170 rocznicy urodzin i setnej rocznicy śmierci Henryka Sienkiewicza Klub Jagielloński przygotował wydarzenie dla uczczenia pamięci wielkiego Polaka. Włączając się w akcję Narodowego Czytania, objętą honorowym patronatem Pary Prezydenckiej RP, organizatorzy Nocy Książki przygotowali specjalne dedykowane spotkanie poświęcone twórczości Sienkiewicza. W jego trakcie będzie miało miejsce głośne czytanie przez członków krakowskiego Klubu Jagiellońskiego fragmentów “Quo vadis”, po którym nastąpi seria quizów czytelniczych związanych z twórczością autora i wieczorny seans wybranej uprzednio przez uczestników ekranizacji powieści Henryka Sienkiewicza.

Mała Noc Książki połączona z Narodowym Czytaniem “Quo vadis” jest pierwszym wydarzeniem z serii Nocy Książki zorganizowanym po wakacyjnej przerwie. Odbędzie się, tradycyjnie już, w siedzibie Klubu Jagiellońskiego przy krakowskim Rynku Głównym 34. – informacja pochodzi od organizatora

Carlos Ruiz Zafón zapowiada na listopad czwarty i ostatni tom sagi „Cmentarz Zapomnianych Książek”!

nowa-powiesc-zafona-600x379

Wielbiciele sagi „Cmentarz Zapomnianych Książek” czekali na tę wiadomość cztery lata. Carlos Ruiz Zafón skończył pisać czwartą i ostatnią część cyklu, która ukaże się pod tytułem „El laberinto de los espíritus” (z hiszp. „Labirynt duchów”). Premiera książki zapowiedziana jest na listopad tego roku.

Akcja nowej powieści rozgrywać się będzie pod koniec lat 50. Daniel Sempere nie jest już chłopcem, który odnalazł na Cmentarzu Zapomnianych Książek powieść zapomnianego pisarza, co odmieniło jego życie. Tajemnicza śmierć matki utworzyła wyrwę w jego duszy, która wciąż nie chce się zasklepić, choć żona Bea i wierny przyjaciel Fermin starają się mu pomóc.

Podczas gdy Daniel wierzy, że jest o krok od rozwiązania zagadki, jeszcze mroczniejszej, niż mógł sobie kiedykolwiek wyobrazić, na horyzoncie pojawia się Alicia Gris, kobieta urodzona w cieniu wojny, która ujawnia sekretną historię rodziny, za co przyjdzie zapłacić straszną cenę. – informacja pochodzi z Booklips.pl

„Julieta” Pedro Almodóvara na podstawie opowiadań Alice Munro. Zobacz fragmenty filmu przed premierą

W piątek 2 września do polskich kin wchodzi nowy film Pedro Almodóvara zrealizowany na podstawie trzech opowiadań Alice Munro. W obrazie tym reżyser „Porozmawiaj z nią” i „Volver” wraca do rzeczywistości, w której czuje się najlepiej: świata kobiet i ich namiętności.

„Julieta” to historia matki poszukującej córki, która wiele lat temu zniknęła bez śladu, a zarazem opowieść o skrajnych uczuciach, jakie odczuwamy wobec najbliższych i tajemnicach, jakie przed nimi skrywamy. Filmowa adaptacja opowiadań wyróżnionej literacką Nagrodą Nobla Alice Munro pokazuje, że siłą kina Almodóvara jest niezmiennie wiara w potęgę uczuć i miłości.

 

 
informacja pochodzi z Booklips.pl

 I JEDEN NEWS EKSTRA 😉

Blog Stacja Książka ma kanał na You Tube.  Zapraszam do obejrzenia filmów, subskrybowania i komentowania. Bądźcie litościwi bo dopiero się uczę.