NOWINKI_LITERACKIE #24 – NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE ZE ŚWIATA LITERATURY
Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!” 2016
Szósta edycja Festiwalu „Czytaj!” to nowe pomysły, inspiracje i wyzwania. Niezmienny pozostaje jednak fakt, że na tydzień zmieniamy Częstochowę w wielki labirynt słów i literackich kontekstów. Od 19 do 25 września zapraszamy wszystkich miłośników dobrych książek, teatru, sztuk wizualnych, muzyki i nieoczywistych, czytelniczych gier i zabaw.
Ania Wójcik przygotuje specjalnie dla nas festiwalową czytelnię Stacja Czytaj! na Dworcu Głównym PKP. Będziemy kolektywnie czytać hipertekst (Zmrok. Symfonia), grać w grę paragrafową (Zombookie), miejską (W pogoni za królikiem), larpa (Ślub w Westeros) i planszówki. – informacja pochodzi z lubimyczytać.pl
Znamy finalistów Nagrody Literackiej Nike
Właśnie została ogłoszona lista finalistów Nagrody Literackiej Nike 2016. Finałową siódemkę wybrano spośród 20 nominowanych. Którzy autorzy przeszli do finału?
W gronie finalistów znaleźli się następujący autorzy i dzieła:
- Magdalena Grzebałkowska, 1945. Wojna i pokój (Agora)
- Ziemowit Szczerek, Tatuaż z tryzubem (Czarne)
- Piotr Matywiecki, Którędy na zawsze (Wydawnictwo Literackie)
- Weronika Murek, Uprawa roślin południowych metodą Miczurina (Czarne)
- Maciej Płaza, Skoruń (W.A.B.)
- Bronka Nowicka, Nakarmić kamień (Biuro Literackie)
- Renata Lis, W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu (Sic!)
– informacja pochodzi z lubimyczytać.pl
Ekranizacja „Gry Geralda” dla Netflixa
Na swoim fanpage’u Stephen King ogłosił, że powstanie kolejna ekranizacja jego powieści. Tym razem na mały ekran przeniosiona zostanie książka Gra Geralda – za reżyserię odpowiedzialny jest Mike Flanagan – reżyser i scenarzysta dobrze przyjętego horroru „Hush”. Szykuje się emocjonujący thriller psychologiczny!
Akcja książki Stephena Kinga z 1992 roku „Gra Geralda’ jest raczej statyczna – wszystko rozgrywa się w jednym pomieszczeniu. Jassie i Gerald oddają się miłosnym igraszkom w domku letniskowym, który – oczywiście – znajduje się nad jeziorem w stanie Maine. W trakcie perwersyjnej gry Gerald przykuwa żonę do łóżka, kiedy jednak staje się coraz bardziej nachalny, Jassie odpycha go kopnięciem. Na jej nieszczęście przypadkowo doprowadza do śmierci Geralda – jedynej osoby, która mogła ją rozkuć. Nietrudno się domyśleć, że kobieta zaczyna panikować. Autor dopełnił niepokojący klimat powieści zaćmieniem słońca i stworzeniami czającymi się w mroku domku – to wszystko powoli doprowadza bohaterkę do obłędu… – informacja pochodzi z lubimyczytać.pl
Nagroda Bookera 2016 – Poznaliśmy krótką listę nominowanych
Pozostało już tylko sześć książek nominowanych do tegorocznej Nagrody Bookera – wczoraj poznaliśmy krótką listę wyróżnionych tytułów z początkowych 155 zgłoszonych. Jurorzy postawili na mniej znane nazwiska: Paul Beatty, Deborah Levy, Graeme Macrae Burnet, Moshfegh Ottessa, David Szalay i Madeleine Thien. The Man Booker Prize to nagroda przyznawana w kategorii najlepszej książki anglojęzycznej, która ukazała się w Wielkiej Brytanii w okresie od października 2015 do września 2016 roku.
Jak piszą organizatorzy na oficjalnej stronie – jest to niesamowicie zbalansowana lista: znajduje się na niej trzech mężczyzn i trzy kobiety z trzech krajów. Burnet i Levy z Wielkiej Brytanii, Moshfegh i Beatty z USA, a z Kanady Szalay i Thien (chociaż Szalay, mimo że urodzony w Kanadzie, wychował się w Anglii i być może jest bardziej Brytyjczykiem niż Kanadyjczykiem).
Krótka lista nominowanych do The Man Booker Prize:
- Paul Beatty – The Sellout
- Deborah Levy – Hot Milk
- Graeme Macrae Burnet – His Bloody Project
- Moshfegh Ottessa – Byłam Eileen (książka ukazała się w polskim przekładzie w lutym 2016 nakładem wydawnictwa W.A.B)
- David Szalay – All That Man Is
- Madeleine Thien – Do Not Say We Have Nothing
– informacja pochodzi z Biblionetki
Poznaliśmy laureatów jedenastej edycji Nagrody Literackiej „Gdynia”
W sobotę, 10 września, podczas gali w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, ogłoszono zwycięzców jedenastej edycji Nagrody Literackiej „Gdynia”. Za esej nagrodzono Drogę 816 Michała Książka, w kategorii poezja najlepszy okazał się tomik Nice Barbary Klickiej, natomiast zbiór Skoruń Macieja Płazy triumfował wśród zgłoszonych opowiadań. Wreszcie, spośród nominowanych tłumaczeń wyróżniono Rękopis znaleziony w Saragossie autorstwa Anny Wasilewskiej. W tym roku laureaci odbierali swoje nagrody – statuetki Kostki Literackie oraz nagrodę finansową w wysokości 50 tys. zł – z rąk przewodniczącej kapituły prof. Agaty Bielik-Robson.
Nagrodę Literacką „Gdynia” powołał do życia w 2006 roku prezydent miasta Wojciech Szczurek. Od tego czasu przyznawana jest w trzech kategoriach – za najlepszy esej, tomik poezji i zbiór opowiadań. Od roku 2014 pojawiła się nowa: przekład na język polski. Celem nagrody pozostaje uhonorowanie najlepszych żyjących artystów za ich osiągnięcia, przyznaje się ją za najlepsze książki roku ubiegłego. „Gdynia” została także inicjatorem licznych proczytelniczych przedsięwzięć. – informacja pochodzi z Biblionetki
Wystawa wyklejanek Wisławy Szymborskiej w Warszawie z okazji 20. rocznicy przyznania poetce Nobla
W czwartek, 15 września 2016 roku do Warszawy zawitała wystawa kolaży Wisławy Szymborskiej. To niezwykłe wydarzenie ma miejsce w nowej przestrzeni kulturalnej miasta – budynku apartamentowym Cosmopolitan Twarda 4. Od piątku, 16 września, przez dwa tygodnie wystawę będzie można oglądać w lobby apartamentowca.
Wisława Szymborska nie lubiła jubileuszy, ale o tej rocznicy warto przypominać – 20 lat temu wybitna polska poetka z Krakowa otrzymała Nagrodę Nobla. Była osobą nieprzeciętną o niezwykłym poczuciu humoru, jej poezja nieustannie urzeka trafnością obserwacji świata i mówienia o sprawach ważnych. Wolała rozmowy ze zwykłymi ludźmi niż kongresy poetów i dyskusje z intelektualistami. Szymborska, obok poezji, z wielkim zaangażowaniem i pasją tworzyła też kolaże i wyklejanki z gazet, magazynów, reprodukcji zdjęć i starych pocztówek. Już 15 września na 42. piętrze apartamentowca Cosmopolitan, w samym sercu Warszawy odbędzie się wernisaż wyklejanek Wisławy Szymborskiej. Kustoszem i dyrektorem artystycznym tego wydarzenia jest profesor Apoloniusz Węgłowski. – informacja pochodzi z Booklips.pl
Multimedialne regały znów na ulicach miast! Ruszyła 3. edycja Kultury Na Widoku
Z początkiem września na ulicach polskich miast pojawiły się multimedialne regały, które dają możliwość pobierania legalnie na smartfony i inne urządzenia mobilne blisko 400 książek, a także innych utworów z różnych dziedzin sztuki i rozrywki. Wszystko to za sprawą 3. odsłony projektu Kultura Na Widoku zainicjowanego przez Fundację Legalna Kultura.
Kultura Na Widoku to multimedialny projekt, który daje możliwość pobierania na smartfony i inne urządzenia mobilne książek, muzyki, filmów i gier z legalnych źródeł. Uliczne wirtualne regały ustawione są w centralnych punktach miast oraz w miejscach wydarzeń kulturalnych. Pozwalają one sięgnąć po kulturę w każdej chwili. Nie wchodząc do kina czy księgarni. W parku na ławce. W domu na fotelu. W kawiarni przy filiżance espresso. W samochodzie. W ogrodzie. Wszędzie. – informacja pochodzi z Booklips.pl
Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski w październiku w Radomiu
Jedenaście przedstawień zobaczą widzowie Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego, który od 22 do 29 października odbędzie się w Radomiu. Spektakle zaprezentują teatry z Polski, Hiszpanii, Argentyny, Węgier i Francji.
Aż pięć teatrów pokaże gombrowiczowski „Ślub”, a cztery – „Iwonę, księżniczkę Burgunda”. Pozostałe dwa festiwalowe spektakle to pantomima inspirowana „Dziennikami” Gombrowicza i przedstawienie powstałe w oparciu o opowiadanie „Pamiętnik Stefana Czarnieckiego”.
Jak podkreśla kierownik literacki radomskiego teatru Anna Kulpa, choć tytuły spektakli się powtarzają, to jednak przedstawienia znacznie różnią się pod względem formy. – informacja pochodzi z ksiazki.onet.pl
A na deser zapraszam na Vloga
Tym razem mówię o książkowych zdobyczach tego lata, a jest ich całkiem sporo bo aż 28!!!