NOWINKI_LITERACKIE #26– NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE ZE ŚWIATA LITERATURY

Pełen zwiastun „Fantastycznych zwierząt”!

Na siedem tygodni przed premierą wytwórnia Warner Bros. wypuściła pełen zwiastun filmu „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”. Wreszcie mamy okazję lepiej przyjrzeć się rzeczonym fantastycznym stworzeniom, które uciekły z walizki Newta Scamandra!

W Nowym Jorku będzie można spotkać m.in. Niuchacza – dziobaka kleptomaniaka, Nieśmiałka – który wygląda jak daleki kuzyn Groota ze „Strażników Galaktyki” oraz wiele innych, znacznie bardziej niebezpiecznych stworzeń.

Jednak najważniejsze w zwiastunie jest narastające napięcie między ludźmi a czarodziejami, którzy zastanawiają się, czy powinni w końcu wyjść z ukrycia i stanąć z no-majami (amerykańska wersja mugoli) twarzą w twarz. Niektórzy sugerują, że może to jednak wywołać wojnę… – informacja pochodzi z lubimyczytać.pl

5. edycja Bruno Schulz. Festiwal – program

bruno-shulz-festiwal

Zbliża się kolejna, piąta już edycja Bruno Schulz. Festiwal, która odbędzie się w dniach 10-16 października we Wrocławiu. W tym roku festiwal jest częścią literackiego programu Europejskiej Stolicy Kultury i Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016.

Od trzech lat Bruno Schulz. Festiwal wspiera Literacką Nagrodę Europy Środkowej ANGELUS, której wręczenie nastąpi 15 października. Nominowani do nagrody są: Maciej Hen, Anna Janko, Uładzimir Niaklajeu, Kristina Sabaliauskaite, Alvydas Slepikas, Cristian Teodorescu i Varujan Vosganian – wszyscy oni, rzecz jasna, będą gośćmi festiwalu.

Poza nimi w tym roku Olga Tokarczuk porozmawia z Martinem Pollackiem, spotkamy się z zeszłorocznym laureatem Angelusa Serhijem Żadanem i jego zespołem Sobaki w kosmosie, posłuchamy Małych Instrumentów na koncercie Projekt Schulz w Synagodze Pod Białym Bocianem, a Wojciech Pszoniak wspominać będzie Tadeusza Różewicza. Ze Zbigniewem Mentzlem porozmawia Michał Nogaś, a Josepha Rotha przypomną m.in. Paweł Huelle i Robert Makłowicz. Ireneusz Kania, Marek Bieńczyk i Nicolas Cavailles, przywołają Emila Ciorana.  – informacja pochodzi z lubimyczytać.pl

SI Googla karmi się książkami

si-google

O tym, że Google pracuje nad wyhodowaniem sztucznej inteligencji wiadomo od jakiegoś czasu – internetowy gigant kupuje firmy, które specjalizują się w SI, aby jak najszybciej zdystansować się od konkurencji. Okazuje się, że aby usprawnić algorytm odpowiedzialny za mowę Google postawiło na literaturę. Tylko, jak zwykle, nie zapytało autorów o zdanie…

W szkole podstawowej nauczyciele często podkreślają, że trzeba czytać książki, aby robić mniej błędów ortograficznych, aby pisać lepszą polszczyzną, aby zwiększyć zasób słów i usprawnić komunikację. Okazuje się, że z tego samego założenia wyszło Google. Internetowy potentat pracuje nad wyhodowaniem sztucznej inteligencji – i aby usprawnić umiejętność komunikowania się SI nakarmiło ją 11 tys. książek – głównie prozą gatunkową. – informacja pochodzi z lubimyczytać.pl

12. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania – program

festiwal-opowiadania

Tegoroczna edycja festiwalu poświęconego krótkiej formie prozatorskiej odbędzie się pod hasłem „Historia przyszłości”, z udziałem autorów m.in. z Izraela, Finlandii, Austrii i Szwajcarii. Przed nami cztery dni święta literatury wraz z pokazami filmowymi, futurystyczną wystawą i warsztatami dla dzieci.

Dwunasta edycja Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania potrwa od 6 do 9 października 2016. W tym roku odbędzie się w zabytkowych wnętrzach nowo otwartego Muzeum Pana Tadeusza, a z premierowymi tekstami przyjadą autorzy z Polski i zagranicy, którzy zaprezentują je w specjalnie zaaranżowanych przestrzeniach Muzeum.– informacja pochodzi z lubimyczytać.pl

Tydzień Książek Zakazanych 2016 r.

Unter Verschluss

W tym tygodniu obchodzimy Tydzień Książek Zakazanych (ang. The Banned Books Week Coalition) – potrwa on do 1 października. Inicjatywa wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, a jej celem jest podniesienie świadomości społeczeństwa na temat wolności słowa poprzez aktywizowanie różnych środowisk i inspirowanie ich do uczestnictwa w przedsięwzięciach – zarówno edukacyjnych, jak i popierających czy tworzących przestrzeń do rozmawiania o cenzurowaniu książek. Do wydarzeń z nim związanych włączają się również biblioteki z całej Polski.

Zjawisko cenzurowania literatury obecne jest w kulturze nie od dziś, bo już w zamierzchłej przeszłości, od 1486 roku, działał Indeks Ksiąg Zakazanych w Kościele katolickim. Wydawałoby się jednak, że współcześnie to nie tak duży problem – w końcu głównie ograniczamy dostęp do treści szkodliwych ze względu na dobro dzieci. Ale, jak wyjaśnia Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotek rejestrujące próby cenzury w Stanach Zjednoczonych, można kierować się najlepszymi intencjami, lecz trzeba pamiętać, że rodzice – według Karty Praw Bibliotek – mają prawo ograniczać dostęp do niektórych zasobów bibliotecznych jedynie swoim dzieciom. Podobnie w Polsce w 2007 roku, jak pamiętamy, doszło do próby ingerowania w kanon lektur szkolnych – ze względu na nieodpowiednie treści Minister Edukacji zamierzał wykreślić m.in. Gombrowicza, Kafkę czy Conrada. Innymi przykładami są działania platform internetowych, jak Apple czy Google, które publikują literaturę na niejasnych zasadach, czy presja wywierana na wydawców i księgarzy w Chinach – zabrania się tam rozpowszechniania książek krytykujących rząd. W Stanach Zjednoczonych sławą okryła się cenzura komiksu –Comics Code Authority – która sprawiła, że w 1954 roku Joker zamienił rewolwer na wybuchający prezent. W latach 80. ze względu na swój stan zdrowia Luky Luke musiał zerwać z nałogiem. – informacja pochodzi z Biblionetki

„Origin” – nowa powieść Dana Browna już w 2017 roku!

0origin-by-dan-brown

14 października tego roku do polskich kin wchodzi najnowsza ekranizacja prozy Dana Browna –Inferno z Tomem Hanksem w roli głównej. By dodać nieco oliwy do ognia oczekiwania, niedawno ogłoszono zapowiedź kolejnej książki o przygodach Roberta Langdona, bodaj najsłynniejszego harwardzkiego specjalisty od ikonologii w literaturze sensacyjnej – Origin ukaże się już 26 września 2017 roku!

To będzie piąta część popularnej serii. Po przebytej amnezji i rozwiązaniu zagadki tajemniczej kości w Infernie Robert Langdon, jak potwierdzili wydawcy w środę 30 września, otrzepie z kurzu swoją tweedową marynarkę i rzuci się do odkrywania kolejnej wstrząsającej tajemnicy w nadchodzącej bestsellerowej powieści Origin, utrzymanej z pewnością w sztandarowym „brownowskim” stylu – z fikcyjną fabułą, zapowiada sam autor, przeplatać się będą „tajemnicze kody, nauka, religia, historia, sztuka i architektura”. – informacja pochodzi z Biblionetki

Zapraszamy do Krakowa na Międzynarodowy Festiwal Literacki Ha!wangarda 2016

ha-wangarda-2016-plakat

6 października w Krakowie po raz kolejny rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Literacki Ha!wangarda poświęcony najciekawszym zjawiskom w literaturze eksperymentalnej. Tematem przewodnim tegorocznej odsłony imprezy są dokonania autorów wyszehradzkich.

Międzynarodowy Festiwal Literacki Ha!wangarda organizowany w Krakowie od 2010 roku to święto twórczości awangardowej, eksperymentalnej i niekonwencjonalnej. Co roku uczestnicy mają okazję poznać szeroki wybór najciekawszych zjawisk literatury cyfrowej, zobaczyć nietypowe podejścia do medium książki i poszerzyć swoje literackie horyzonty w trakcie licznych warsztatów i wykładów. Festiwal to także okazja do wymiany doświadczeń, burzliwych dyskusji i twórczych zabaw – prawdziwe awangardowe bachanalia. Nie inaczej będzie w roku 2016. –informacja pochodzi z Booklips.pl

Graham Masterton przyjeżdża do Polski. Wizyta zbiega się z premierą nowej powieści „Siostry krwi”

graham-masterton-w-polsce-2016

Na przełomie września i października nasz kraj ponownie odwiedzi Graham Masterton. Wizyta zbiegnie się z polską premierą powieści „Siostry krwi”, najnowszej książki z kryminalnego cyklu o ambitnej irlandzkiej detektyw Katie Maguire.

Brytyjski autor grozy spotka się z czytelnikami w Warszawie w piątek 30 września o godzinie 18:00 w Empiku Junior przy ul. Marszałkowskiej 116/122. Rozmowę poprowadzi Piotr Pocztarek, który wnikliwie odpyta Mastertona, a potem odda mikrofon ciekawskim fanom. Na pełnoletnich uczestników spotkania czeka dodatkowa atrakcja – możliwość wzięcia udziału w losowaniu wyjątkowej nagrody, którą jest przejście przez piwnicę grozy Horror House II z pisarzem. Nagrodę będzie można odebrać tuż po spotkaniu. Szczęśliwcy, wylosowani ręką mistrza, zostaną zaproszeni na godzinę 20:30 na ulicę Nowy Świat 52, gdzie będą mieli okazję bać się razem z królem strachu.

Z Warszawy Masterton pojedzie na południe Polski. W sobotę 1 października zjawi się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, gdzie odbywać się będzie 2. edycja Śląskich Targów Książki. Spotkanie z pisarzem zaplanowano na godzinę 15:00, a o 16:00 na stoisku wydawnictwa Rebis autor podpisze książki przyniesione przez fanów.

W poniedziałek 3 października o godzinie 17.00 pisarz zawita do Sycowa, gdzie spotka się z czytelnikami w nader urokliwym wnętrzu kościoła ewangelicko-augsburskiego Apostołów Jana i Piotra, zaprojektowanego przez słynnego Carla Gottharda Langhansa, autora m.in. Bramy Brandenburskiej w Berlinie. Tego samego dnia Graham Masterton nawiedzi jeszcze książęcy Brzeg, gdzie o godzinie 20.00 spotka się z czytelnikami w Niezależnym Ośrodku Kultury Herbaciarnia.

Wtorek 4 października przyniesie odwiedziny w Sobótce. Masterton najpierw złoży hołd pogańskim rzeźbom znajdującym się na szczycie góry Ślęży, a następnie o godzinie 17.00 zobaczy się z fanami w Hotelu Sobotel w ramach imprezy o nazwie „Fantasy-styczny Tydzień w Sobótce”. Po tych wyczerpujących zajęciach uda się do Wrocławia, by o godzinie 20.00 odbyć w Bibliotece Grafit ostatnie spotkanie otwarte. Przed powrotem do dżdżystej Anglii autor spotka się jeszcze z pensjonariuszami Zakładu Karnego w Wołowie.  –informacja pochodzi z Booklips.pl

A na dokładkę zapraszam na vloga: