NOWINKI_LITERACKIE #40 – NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE ZE ŚWIATA LITERATURY

Obejrzyjcie zwiastun „To”

Ekranizacja bestsellerowej powieści Stephena Kinga To trafi na ekrany kin we wrześniu tego roku. Już dziś możemy jednak poczuć przedsmak tego, co nas wtedy czeka, oglądając zwiastun horroru. Obejrzyjcie go, jeśli się nie boicie!

Derry to małe miasto w stanie Maine – nawiedzone miasto – w którym pewnego razu grupa dzieci spotkała TO. Większość z nich miała szczęście, uszła z życiem i wyjechała z Derry. Po dwudziestu latach TO znowu daje o sobie znać, a ci, którzy przeżyli, zostają wezwani do powrotu w rodzinne strony. Zapomniane strachy dzieciństwa powracają. Dzieci są już dorosłymi, ale muszą odnaleźć w sobie dziecięcą wiarę, lojalność i odwagę, by skutecznie stawić mu czoła.

– informacja pochodzi z lubimyczytać.pl

Nominacje do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy

Spośród ponad czterystu zgłoszeń jury wybrało dwanaście tytułów nominowanych do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, najstarszej i jednej z najbardziej prestiżowych nagród literackich w Polsce. Pula dla laureatów wynosi 200 tysięcy złotych.

W tym roku nazwiska nominowanych zostały ogłoszone równolegle w ponad osiemdziesięciu warszawskich klubokawiarniach i bibliotekach, a także – zgodnie ze starym obyczajem – przez rozproszonych po stolicy „krzykaczy”. Ta akcja ma podkreślić lokalność i tradycję Nagrody, a jednocześnie – nowoczesne podejście do upowszechniania literatury.

Tegoroczni nominowani to:
W kategorii „proza”:
– Brygida Helbig, Inna od siebie
– Stanisław Aleksander Nowak, Galicyanie
– Aneta Prymaka-Oniszk, Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy

W kategorii „poezja”:
– Jerzy Kronhold, Skok w dal
– Adrian Sinkowski, Raptularz
– Dariusz Suska, Ściszone nagle życie

W kategorii „literatura dziecięca – tekst i ilustracje”:
– Jolanta Nowaczyk oraz Daria Solak, Ala ma kota. A Ali?
– Łukasz Olszacki oraz Jola Richter-Magnuszewska, Bajka o tym, jak błędny rycerz nie uratował królewny, a smok przeszedł na wegetarianizm
– Marcin Szczygielski oraz Magda Wosik, Klątwa dziewiątych urodzin

W kategorii „edycja warszawska”:
– Łukasz Lubryczyński i Karolina W. Gańko, „Dorożkarstwo warszawskie w XIX wieku”
– Tomasz Mościcki „Warszawskie sezony teatralne 1944-1949”
– Grzegorz Piątek, Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego

– informacja pochodzi z lubimyczytać.pl

Powstaje gra wideo na podstawie „Ulissesa” Jamesa Joyce’a

Studenci bostońskiej uczelni pracują nad powstaniem gry wideo inspirowanej powieścią Jamesa Joyce’a Ulisses. Joycestick, jak została nazwana, zaprojektowano jako obraz rzeczywistości wirtualnej (VR, ang. virtual-reality game). Celem gry nie będzie ponowne opowiedzenie dzieła irlandzkiego pisarza, ale spotęgowanie doświadczenia lektury poprzez eksplorację kluczowych miejsc Dublina 1904 roku opisanych w powieści. Z jednej strony to okazja do zapoznania nowych czytelników z dziełem Joyce’a, z drugiej – pokazanie, jak wirtualna rzeczywistość może przysłużyć się literaturze.

Koordynator projektu, profesor Joseph Nugent, ma nadzieję przedstawić Joycestick na tegorocznym festiwalu Bloomsday w Dublinie. – informacja pochodzi z Biblionetki

HBO wyemituje serial na podstawie książki Eleny Ferrante

W połowie marca podaliśmy wiadomość, że szykuje się włoska produkcja na podstawie książki autorstwa Eleny Ferrante. Wyreżyserowaniem pierwszego sezonu zajmie się Saverio Costanzo. W czwartek – 30 marca – udostępniono informację, że stacja HBO wyemituje adaptację powieści.

Na razie wszystkie informacje na temat serialu krążą wokół pierwszego sezonu, lecz twórcy planują kolejne. Celem jest zamknięcie całej produkcji w 32 epizodach – mimo że stacja nie komentuje jeszcze rozpoczęcia prac nad adaptacją następnych tomów, potwierdziła nabycie praw do ich zekranizowania. Osiem odcinków, skupiających się na historii opowiedzianej w pierwszym tomie, twórcy nakręcą w języku włoskim, natomiast telewizja wyemituje je z angielskimi napisami. Cała produkcja „odziedziczy” tytuł po otwierającej tetralogię części, tj. Genialna przyjaciółka (ang. My Brilliant Friend). – informacja pochodzi z Biblionetki

Poczytaj mi Wrocław. Weekend pełen literackich wrażeń na zakończenie Światowej Stolicy Książki UNESCO (20-23 kwietnia)

Europejska Noc Literatury na Nadodrzu z udziałem wielkich osobowości polskiej kultury, premierowe wykonanie Światowego Hymnu Książki, literackie warsztaty dla dzieci, Bookowisko, spotkania autorskie, happeningi i kilkanaście innych wydarzeń literackich we Wrocławskim Domu Literatury, na Nadodrzu, w Arkadach Wrocławskich, nad brzegami Odry i w wielu innych miejscach Wrocławia zaplanowano na weekend od 20 do 23 kwietnia 2017 roku, który będzie zwieńczeniem kadencji Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016.

Rok temu Wrocław przejął ten prestiżowy tytuł od koreańskiego miasta Incheon. Europejska Stolica Kultury zapowiedziała, że sprawując tytuł Światowej Stolicy Książki, zamieni się w Bibliopolis, Miasto-Bibliotekę, pełną literatury i działań skierowanych do wszystkich pokoleń czytelników. Udało się. „Za nami rok wypełniony tysiącami literackich wydarzeń, miejskimi akcjami i performansami poświęconym książkom, wielkimi festiwalami i projektami realizowanymi przez mieszkańców Wrocławia i Dolnego Śląska. 22 kwietnia 2017 Wrocław pożegna się z tytułem Światowej Stolicy Książki UNESCO, który przeobraził nasze miasto w wielką, kolorową i różnorodną bibliotekę” – podsumowują organizatorzy obchodów. 23 kwietnia Wrocław przekaże tytuł afrykańskiemu miastu Konakry – stolicy Gwinei. Przy tej okazji, z inicjatywy prezydenta Rafała Dutkiewicza i UNESCO, narodził się pomysł podarowania 100 tysięcy elementarzy uczniom pierwszych klas gwinejskich szkół, z których skorzysta pół miliona dzieci w Konakry. Wielka akcja, w której każdy może wziąć udział, wciąż trwa. – informacja pochodzi z Booklips.pl

Ogłaszamy nazwiska gwiazd Big Book Festival 2017!

Podróżujący poeta z Londynu, drapieżna komentatorka z Turcji, idol fantastyki z Rosji, autorka duńskiej recepty na szczęście, wybitny biolog z USA, olśniewająca autorka z Japonii, niderlandzki mistrz powieści i wielu innych. Piąty Big Book Festival szykuje spotkania z niesamowitymi twórcami literatury światowej.

Wśród gości Dużego Festiwalu Czytania, który odbędzie się w Warszawie w dniach od 23 do 25 czerwca, znajdą się autorzy z Europy, Azji i USA. „To będzie festiwal odkryć i niespodzianek. Hasło edycji ‚powrót do początku’ jest zaproszeniem do przeżywania pierwszych zachwytów i zadziwień, próbowania nieznanych gatunków, poznawania autorów z daleka i nowych form uczestniczenia w literaturze. Taka będzie piąta edycja Big Book Festival: świeża, ekscytująca, przesycona atmosferą nowości i ryzyka” – zapowiadają Anna Król i Paulina Wilk z Fundacji „Kultura nie boli”, współtwórczynie wydarzenia.

Do Warszawy przyjedzie szesnastu autorów m.in. z Rosji, Danii, Niemczech, Japonii, Francji, Turcji, Belgii, USA i Wielkiej Brytanii.

Wśród nich twórcy młodego pokolenia: Inua Ellams, pochodzący z Nigerii a mieszkający w Londynie poeta i performer; Ece Temelkuran – najpoczytniejsza i kontrowersyjna pisarka turecka, której książka „Turcja. Obłęd i melancholia” ukaże się w Polsce w maju; Kazuki Sakuraba – autorka sagi „Czerwone dziewczyny” i bestsellerowych powieści adaptowanych w Japonii jako filmy i anime; Dmitry Glukhovsky – rosyjski autor fanastyki, znany na kilku kontynentach z sagi „Metro” i inspirowanych nią gier; Marie Tourell Søderberg – aktorka filmowa, która przemierzyła Danię, by zrozumieć, a potem opisać sztukę szczęśliwego życia w przebojowej książce „Hygge”. – informacja pochodzi z Booklips.pl

Netfliksowa Ania z Zielonego Wzgórza coraz bliżej!

„Ania z Zielonego Wzgórza” to już klasyka literatury. Opowieść o sierocie wychowanej przez rodzeństwo Mateusza i Marylę podbiła serca czytelników na całym świecie. 12 maja odbędzie się premiera nowego serialu Netfliksa zatytułowanego „Anne” będącego adaptacją powieści Lucy Maud Montgomery. Nad serialem pracowali Moira Walley-Beckett, Niki Caro, David Evans i Amanda Tapping.

Nowy serial będzie na podstawie klasycznych powieści o Ani, pełnej temperamentu, obdarzonej bujną wyobraźnią sierocie, i o tym, jak odmieniła życie swojego miasteczka.

– informacja pochodzi z niestatystyczny.pl 

27 tysięcy wierszy pojawiło się w Warszawie

1 kwietnia – i to nie żart! – rozpoczęła się kampania „Wiersze w mieście”. Na terenie całej Warszawy pojawiło się aż 27 tysięcy wierszy. Akcję zainspirowała kampania skromniejsza, czyli „Wiersze w metrze”.

Dzięki temu przez cały kwiecień warszawiacy będą obcować z poezją w przestrzeni codziennej. Wiersze będą widzieć na przystankach, plakatach, ogrodzeniach Łazienek czy w klubach. Księgarnie i biblioteki ukryją w książkach zakładki z wierszami, zaś ponad sto kawiarni przygotowało łącznie kilkanaście tysięcy „literackich” kubków. – informacja pochodzi z niestatystyczny.pl