NOWINKI_LITERACKIE #41 – NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE ZE ŚWIATA LITERATURY

Powstanie komiks na podstawie „Zabić drozda“

„Zabić drozda”, pierwsza powieść Harper Lee, za którą otrzymała w 1961 roku Nagrodę Pulitzera doczeka się przetworzenia na komiks! Za adaptację odpowiedzialny jest Fred Fordham. Komiks ma ukazać się w listopadzie 2018 roku.

Fred Fordham powiedział: to wielki honor i odpowiedzialność, ale także przyjemność, móc zaadaptować na komiks powieść, która znaczy tak wiele, dla tak ogromnej liczby ludzi.  – informacja pochodzi z lubimyczytać.pl

10.edycja nagrody PIK-owy Laur

Polska Izba Książki zaprasza do udziału w konkursie PIK-owy Laur. To już 10. edycja nagrody, w której dziennikarze nagradzani są za promowanie czytelnictwa w mediach i utrwalanie nawyków czytelniczych.

Rola mediów w popularyzacji czytelnictwa jest w dzisiejszych czasach nie do przecenienia. Konkurs PIK-owy Laur to jedyna nagroda dla dziennikarzy, która docenia ten fakt oraz stymuluje swoimi zasadami jakość działań na tym ważnym polu. Konkurs powstał w celu podnoszenia rangi książki w mediach – uświadomienia potrzeby codziennej informacji o ważnych zjawiskach literackich i wydawniczych.

Nagrodą wyróżniani są dziennikarze, którzy prezentują literaturę, czytelnictwo oraz wiedzę o książce i czytaniu w sposób rzetelny, ciekawy i innowacyjny, dbając, by tematy dotyczące życia literackiego były obecne w mediach. Rozpatrywane są publikacje z prasy, programy radiowe, telewizyjne, portale internetowe oraz akcje społeczne, które w nietuzinkowy sposób wpływają na wzrost zainteresowania dobrem kultury, jakim są książki. – informacja pochodzi z lubimyczytać.pl

Śmieciarz stworzył bibliotekę z wyrzucanych książek

 

Chociaż dla większości z nas sama myśl o wyrzuceniu książki do śmieci budzi zgrozę, to należy mieć świadomość, że sporo ludzi jednak tak postępuje. Pewien śmieciarz z Bogoty zaczął ratować wyrzucone egzemplarze i stworzył z nich darmową bibliotekę! Księgozbiór liczy ponad 20 tys. sztuk!

Wszystko zaczęło się 20 lat temu, gdy Jose Alberto Gutierrez – śmieciarz z Bogoty w Kolumbii, który ma tylko podstawowe wykształcenie, znalazł porzucony egzemplarz Anny Kareniny Lwa Tołstoja. Zdał sobie wtedy sprawę, że ludzie wyrzucają książki i postanowił je ratować. Stworzył w ten sposób darmową bibliotekę, z której mogą korzystać ludzie, których nie stać na zakup książek. Gutierrez zbiera egzemplarze wyrzucane przez mieszkańców bogatszych dzielnic miasta.

Historia Gutierreza bardzo przypomina tę z powieści Bohumila Hrabala Zbyt głośna samotność – tam również bohater znosił do domu książki znalezione w koszach na śmieci. Gutierrez zyskał sobie przydomek Władca Książek (El señor de los libros), a jego biblioteka nazywa się Siła słów (La fuerza de las palabras). Biblioteka służy także żołnierzom, którzy próbują wrócić do cywilnego życia, po demobilizacji w Kolumbii.  – informacja pochodzi z lubimyczytać.pl

VAT na e-booki obniżony

Mieszkańcy Unii Europejskiej będą mogli płacić mniej za e-booki. Członkowie Parlamentu Europejskiego zatwierdzili w głosowaniu decyzję o obniżeniu VAT-u na wydania elektroniczne, niwelując w ten sposób różnice w sposobie opodatkowania wydań cyfrowych i papierowych.

Złożony przez Komisję Europejską wniosek o obniżenie VAT-u na e-booki został przyjęty w głosowaniu przez posłów Parlamentu Europejskiego. Za tą decyzją opowiedziało się 590 posłów.  – informacja pochodzi z lubimyczytać.pl

„Czas zmierzchu” Dmitrija Glukhovsky’ego wraca do księgarń!

14 czerwca – premiera nowego wydania Czasu zmierzchu, niezwykłej powieści Dmitry’ego Glukhovsky’ego, autora kultowej trylogii Metro 2033, Metro 2034, Metro 2035 oraz twórcy międzynarodowego projektu Uniwersum Metro 2033.

Okazją do publikacji Czasu zmierzchu w poprawionej i odświeżonej wersji jest wizyta Dmitry’ego Glukhovsky’ego na Big Book Festival w sobotę 24 czerwca o godzinie 18.00. Spotkanie odbędzie się w Audytorium Medium przy ul. Emilii Plater 31; autor roztoczy przed nami swoją wizję jutra, opowie o fantastycznej wyobraźni, podziemnej Rosji i literaturze, która staje się grą komputerową. – informacja pochodzi z Biblionetki

Wydawca, który drukuje książki podczas pełni księżyca, by… je spalić

Dla jednych zbrodnia i szaleństwo, dla innych – sztuka. W Islandii znana jest mała oficyna, Tunglið (nazwa ta oznacza „pełnię księżyca”), która sprzeciwia się klasycznym biznesowym modelom, traktując proces wydawniczy niczym mistyczny rytuał.

Nie dość, że wydawcy drukują książki w partiach po 69 egzemplarzy jedynie podczas pełni księżyca. Kolejnym szaleństwem jest fakt, że jeśli dany nakład nie rozejdzie się jeszcze tej samej nocy, niesprzedane egzemplarze zostają spalone. Jeden z twórców oficyny opowiada o tym niecodziennym postępowaniu: „na jeden niezwykły wieczór książka i jej autor naprawdę żyją. Potem, następnego ranka, wszyscy mogą wrócić do swojej codzienności”.

Pomysłodawca i pisarz Dagur Hjartarson oraz artysta Ragnar Helgi Ólafsson trzy lata temu dyskutowali o bardzo obiecującym rękopisie. Wiedzieli, że pozostanie on jeszcze długo nieopublikowany, więc szybko pojawiły się pierwsze pomysły, jak sprawić, by książka jednak ujrzała światło dzienne. Jednocześnie zdecydowali, że jej pojawienie się będzie musiało pociągnąć za sobą jej zniknięcie. Tak właśnie powstało Tunglið. – informacja pochodzi z Biblionetki

Śpij na półkach z książkami – czyli wyjątkowy Hostel w Kyoto!

„Book And Bed Kyoto” to hostel dla miłośników literatury. To już drugi taki obiekt, poprzedni hostel mieści się w Tokio.

Ich wyjątkowość polega na tym, że łóżka dla gości umieszczono pomiędzy półkami z książkami. Do wyboru są teksty po japońsku i po angielsku – łącznie jest ich ponad 5 tysięcy. Noc w tym miejscu kosztuje 39$. – informacja pochodzi z niestatystyczny.pl 

Morderstwo w Orient Expressie z pierwszym zwiastunem!

„Morderstwo w Orient Expressie” to jedna z najbardziej znanych książek Agathy Christie. Właśnie powstaje nowa jej ekranizacja – reżyseruje Kenneth Branagh według scenariusza Michaela Greena. Zdjęcia są już gotowe, trwa postprodukcja. Premiera zaplanowana jest na 10 listopada 2017. W sieci pojawiły się zwiastun oraz plakat zapowiadające film.

– informacja pochodzi z niestatystyczny.pl 

Bob Dylan przesłał mowę noblowską. Dostanie pieniądze z nagrody

Laureat literackiej Nagrody Nobla z 2016 roku, poeta i pieśniarz Bob Dylan przekazał Akademii Szwedzkiej przyznającej to wyróżnienie tradycyjną mowę noblowską, co było warunkiem, by otrzymał 819 tys. euro (prawie 3,5 mln zł) – poinformowała sekretarz Akademii.

– Mowa jest wspaniała i – jak mogliśmy tego oczekiwać – wyrazista. Wraz z przekazaniem mowy przygoda z Dylanem dobiega końca – napisała na swym blogu sekretarz Akademii Szwedzkiej Sara Danius.

– Kiedy dostałem literacką Nagrodę Nobla, zastanowiłem się, jaki dokładnie jest związek pieśni z literaturą. Pragnąłem to przemyśleć i odkryć powiązania. Spróbuję tutaj przedstawić te przemyślenia – podkreślił Dylan w mowie, w której przywołuje kolejno Cervantesa, Hermana Melville’a i Szekspira. Nagranie audio jego wystąpienia został przesłane do Sztokholmu.  – informacja pochodzi z książki.wp.pl

Biedronka zapłaci 100 tysięcy za tę bajeczkę

Dyskont podreperuje stan konta rzeźbiarza z Cieszyna. Grzegorz Majchrowski został laureatem pierwszego etapu konkursu ”Piórko 2017”, na napisanie książki dla dzieci. Majchrowski opowiedział Biedronce bajkę o strachu na wróble. I zgarnął  sto tysięcy. Na naszym rynku to gigantyczne honorarium za książkę!

Teraz czas na ilustratorów. Do 17 lipca – w ramach drugiego etapu konkursu – mogą przesłać swoje prace graficzne ilustrujące opowiastkę. Jest o co walczyć, bo do zgarnięcia jest kolejna setka. – informacja pochodzi z książki.wp.pl

Francuska projektantka wykonała suknię przyozdobioną w skórzane grzbiety starych książek

Najnowsza suknia francuskiej stylistki i projektantki Sylvie Facon wzbudziła zachwyt wielu czytelniczek na całym świecie. Do jej uszycia użyto bowiem skórzanych grzbietów starych książek.

Suknia Facon to prawdziwe dzieło sztuki łączące w sobie klasyczne wyrafinowanie z fantazją steampunku. Niejedna miłośniczka książek założyłaby ją na wytworny bal albo inną ważną uroczystość. – informacja pochodzi z Booklips.pl

Fan Tolkiena chce stworzyć polską wioskę hobbitów na Kaszubach

W naszym nadwiślańskim kraju już niedługo może pojawić się wioska hobbitów – polskie Shire. A wszystko za sprawą jednego człowieka, który chce urzeczywistnić swoje marzenie.

Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Paweł Sokol. Jak sam pisze: „Od ponad 15 lat marzyłem o stworzeniu raju na ziemi rodem z Tolkienowskiego świata Śródziemia. Krainy spokoju i szczęścia, gdzie każdy zmęczony życiem w cywilizacji będzie mógł przyjechać i oderwać się choć na chwilę od trosk tego świata”.

Polskie Shire ma powstać na terenie Kaszub. Właścicielowi gruntu zależy na tym, aby miejsce przywodziło na myśl świat wymyślony przez Tolkiena, a także odpowiadało ekranizacji Petera Jacksona. „Domki będą dostosowane oczywiście do rozmiarów ludzi. Rok temu za całe oszczędności rodzinne kupiłem dużą działkę na Kaszubach spełniającą wymogi, jakie sobie założyłem. Pagórki, lasy, jeziora, zero sąsiadów za płotem. Rozpocząłem przygotowania pod budowę pierwszej norki Hobbita. Oczyściłem staw, zrobiłem wykop pod pierwszą chatkę, uzyskałem warunki zabudowy etc.” – wyjaśnia. – informacja pochodzi z Booklips.pl

Imieniny Jana Kochanowskiego już 1 lipca. W tym roku z Josephem Conradem

Biblioteka Narodowa zaprasza na Imieniny Jana Kochanowskiego, które obchodzone będą w sobotę 1 lipca, jak zwykle w warszawskim Ogrodzie Krasińskich. Na literackim pikniku pojawią się pisarze, poeci, ilustratorzy, literaturoznawcy i aktorzy, a także najciekawsze polskie wydawnictwa (z książkami w „imieninowych” cenach). W programie nie zabraknie meczu poetyckiego, koncertu, dansingu i licznych atrakcji dla dzieci.

Gościem specjalnym tegorocznej edycji jest Joseph Conrad (a właściwie Józef Teodor Konrad Korzeniowski), dlatego w programie znalazły się rozmowy z wybitnymi tłumaczami o tajnikach przekładu dzieł obcojęzycznego Polaka, a znawcy twórczości pisarza spierać się będą o odpowiedź na pytanie „Czyj jest Conrad”. Nawiązując do conradowskiego motywu podróży twórcy literatury faktu podzielą się doświadczeniami z wypraw do Afryki, a że podróżują nie tylko ludzie – prof. Jerzy Bralczyk opowie o słowach, które pokonują bariery języków narodowych. – informacja pochodzi z Booklips.pl