Podsumowanie premier grudnia

Grudzień jest zawsze takim miesiącem, gdzie czytelnicy mogą spodziewać się premierowej posuchy. Niestety tak było i tym razem. Wśród nowości i wznowień, które pojawiły się w tym miesiącu w księgarniach, mogę wskazać zaledwie cztery interesujące tytuły.


Wielka księga Marsa. Wszystkie obsesje na punkcie Czerwonej Planety — Marc Hartzman (premiera: 01.12)

Dlaczego Mars tak przyciąga i fascynuje? Bogato ilustrowana, zajmująca i bardzo zabawna Wielka księga Marsa ukazuje fenomen naszej fascynacji Czerwoną Planetą i jej miejsce w popkulturze. Znajdziecie tu hipotezy na temat życia na Marsie, wywiady z naukowcami i archiwalne zdjęcia.

Marsem interesowali się już starożytni Egipcjanie, ale prawdziwa marsjańska obsesja pojawiła się w XIX wieku. Na jego powierzchni zaobserwowano wtedy „kanały”, które sugerowały obecność życia. Naukowcy i przedsiębiorcy prześcigali się w pomysłach, jak skontaktować się z Marsjanami. Czerwona Planeta stała się ikoną kultury popularnej, bohaterką powieści i filmów, od kreskówek Loonely Tunes po Kroniki marsjańskie i Marsjanina. Nasze nieustanne pragnienie eksploracji Marsa zaowocowało wystrzeleniem przez NASA łazika Perseverance w 2020 roku i dalekosiężnymi planami kolonizacji tej planety, które snuje między innymi Elon Musk.

Ludzie obserwują Marsa od wieków, ale czy kiedykolwiek Marsjanie spoglądali w stronę Ziemi? Być może pewnego dnia uda nam się odpowiedzieć na to pytanie.


Jak przetrwać apokalipsę zombie — Krzysztof Bryński (premiera: 05.12)

Obecne czasy udowodniły nam, że nawet najbardziej nieprawdopodobne wizje przyszłości mogą stać się rzeczywistością. Jako ludzkość bagatelizujemy wiele zagrożeń, naiwnie wierząc, że rozwój nauki, głównie medycyny i technologii, pozwoli przetrwać nam najgorsze. To błąd.

Tym razem postanowiliśmy uprzedzić fakty. „Jak przetrwać apokalipsę zombie” to podręcznik dla każdego, kto nie chce czekać, aż życie go zaskoczy i już dziś ma potrzebę poznania sposobów radzenia sobie w kryzysowej sytuacji, którą niewątpliwie jest inwazja zombie.

Książka, którą (przewidujący i roztropny) czytelnik trzyma w rękach, ujmuje temat zarówno od strony teoretycznej, opierając się m.in. na badaniach naukowych, jak i od strony praktycznej, stając się niezbędnym podręcznikiem surwiwalu.


Mężczyzna imieniem Ove — Fredrik Backman (premiera: 07.12)

To powinien być dzień śmierci Ovego. To wreszcie miał być ten cholerny dzień, kiedy Ove w końcu to zrobi. Żeby znów z nią być. Bo ma już wszystkiego dość. Dużo w życiu przeszedł, a teraz musi funkcjonować w świecie, który nie rozumie jego żelaznych zasad i istoty rutyny, świecie pełnym fircyków, blond fląder i białych koszul, bez swojej Sonji. Jest przekonany, że nadszedł czas, aby się ewakuować.

Tyle że najpierw na drodze staje mu ten gamoń, który nie potrafi zaparkować z przyczepą ani otworzyć okna, żeby nie spaść z drabiny. I jego ciężarna żona, która zjawia się w najmniej oczekiwanych momentach i w wieku trzydziestu lat nadal nie ma prawa jazdy, więc trzeba ją wszędzie wozić.

Ove nie przewiduje, że świat ma mu jeszcze dużo do zaoferowania, a on sam może dać wiele innym. Nie tylko ludziom. Bo jest jeszcze kot. Debiutancka powieść Fredrika Backmana to ciepła i urzekająca historia o tęsknocie za bliską osobą, nieoczekiwanej przyjaźni i sile społecznych więzów. Wspaniała komedia, która wyciśnie łzy z największego twardziela.


Współczesna wojna — Justyna Kopińska (premiera: 09.12)

Książka jednej z najczęściej nagradzanych polskich dziennikarek. „Współczesną wojnę” rozpoczyna reportaż o najważniejszym konflikcie 2022 roku. To wynik trzech podróży dokumentacyjnych autorki w kluczowych etapach wojny w Ukrainie oraz wszechstronnego doświadczenia dziennikarskiego w tematach kryminalnych i społecznych.

Reportaż przestawia wojnę obrazami. Kopińska rozmawiała z czołowymi ukraińskimi politykami, ludźmi, którzy w wojnie stracili bliskich, dowódcami oraz żołnierzami. Autorka dotarła do stolicy Ukrainy, gdy wojska rosyjskie znajdowały się w obwodzie kijowskim. Rozmawiała z mieszkańcami obwodu w pierwszym dniu wolności po okupacji.

We Lwowie w dniu ataku rakietowego na miasto. A także w Donbasie, Charkowie, Buczy, Borodziance… Kolejne teksty i felietony to historie najważniejszych konfliktów i niepokojów ostatnich lat – COVID-19, decyzja Trybunału Konstytucyjnego o zmianie prawa aborcyjnego, przestępstwa Kościoła, upadek autorytetów, manipulowanie opinią publiczną.

Po publikacji reportaży Justyny Kopińskiej przestępcy trafiali do więzień, a w prawie wprowadzono zmiany dotyczące bezpieczeństwa w instytucjach zamkniętych. Z dużą wiedzą o traumie i procesach społecznych autorka przybliża nam współczesny świat. Każdy rozdział to rada, pokazująca w jak wielkim stopniu Twój głos ma znaczenie.


* opisy pochodzą ze strony empik.com