21 lekcji na XXI wiek — Yuval Noah Harari

Musimy przyznać, że w ciągu ostatnich stu lat nastąpił ogromny rozwój technologiczny. W tym czasie powstała rakieta, kamera, telewizja, będący narzędziem wielu odkryć mikroskop elektronowy, reaktor jądrowy, elektrownia atomowa, komputer, Internet, światłowód, telefonia komórkowa, pigułka antykoncepcyjna i całe mnóstwo leków i szczepionek… A przecież to tylko kilka wynalazków w morzu odkryć. Co nas czeka w ciągu kolejnych stu lat? Jakie odkrycia przyjdzie nam oglądać? Czy odmienią one nas sposób postrzegania świata? Czy odmienią ludzkość? Czy to, co się dzieje dzisiaj, będzie miało znaczący wpływ na przyszłe pokolenia?

„Nigdy nie wolno lekceważyć ludzkiej głupoty. Zarówno na poziomie osobistym, jak i zbiorowym ludzie mają skłonności do podejmowania autodestrukcyjnych działań”*.

Yuval Noah Harari — słynny izraelski historyk i filozof — w błyskotliwy, pełen humoru, ale też trzeźwej logiki sposób opisuje różnego rodzaju zjawiska, które możemy zaobserwować  w XXI wieku. Sztuczna inteligencja, nadmuchane zjawisko terroryzmu, wybór na prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, Brexit, rozwój biotechnologii oraz rozszerzonej rzeczywistości, czy zagrożenie katastrofą ekologiczną — to tylko niektóre z wątków poruszanych przez autora „21 lekcji na XXI wiek”. Harari zadaje dobitne pytania, by zaraz udzielić jeszcze dobitniejszych odpowiedzi.