21 lekcji na XXI wiek — Yuval Noah Harari
Musimy przyznać, że w ciągu ostatnich stu lat nastąpił ogromny rozwój technologiczny. W tym czasie powstała rakieta, kamera, telewizja, będący narzędziem wielu odkryć mikroskop elektronowy, reaktor jądrowy, elektrownia atomowa, komputer, Internet, światłowód, telefonia komórkowa, pigułka antykoncepcyjna i całe mnóstwo leków i szczepionek… A przecież to tylko kilka wynalazków w morzu odkryć. Co nas czeka w ciągu kolejnych stu lat? Jakie odkrycia przyjdzie nam oglądać? Czy odmienią one nas sposób postrzegania świata? Czy odmienią ludzkość? Czy to, co się dzieje dzisiaj, będzie miało znaczący wpływ na przyszłe pokolenia?
„Nigdy nie wolno lekceważyć ludzkiej głupoty. Zarówno na poziomie osobistym, jak i zbiorowym ludzie mają skłonności do podejmowania autodestrukcyjnych działań”*.
Yuval Noah Harari — słynny izraelski historyk i filozof — w błyskotliwy, pełen humoru, ale też trzeźwej logiki sposób opisuje różnego rodzaju zjawiska, które możemy zaobserwować w XXI wieku. Sztuczna inteligencja, nadmuchane zjawisko terroryzmu, wybór na prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, Brexit, rozwój biotechnologii oraz rozszerzonej rzeczywistości, czy zagrożenie katastrofą ekologiczną — to tylko niektóre z wątków poruszanych przez autora „21 lekcji na XXI wiek”. Harari zadaje dobitne pytania, by zaraz udzielić jeszcze dobitniejszych odpowiedzi.
„Pytania, na które nie można odpowiedzieć, są dla nas zazwyczaj dużo lepsze niż odpowiedzi, o które nie można pytać”**.
Tematy prezentowane przez Harariego do lekkich nie należą, ale nie pisze o nich w nudnym, naukowym stylu, a raczej w formie krótkich pogadanek o współczesnym społeczeństwie. Autor ironizuje, podchodzi do zagadnień z humorem, ale także bywa poważny i dobrze argumentuje swoje poglądy. Skupia się na rzeczach, bez których ciężko byłoby nam funkcjonować w XXI wieku — cywilizacji, społeczeństwie, religii, wojnach, pracy, edukacji, ale także negatywnych zjawiskach, takich jak nacjonalizm, postprawda, czy fakenewsy.
W poprzednich książkach Yuval Noah Harari skupił się na przeszłości („Sapiens. Od zwierząt do bogów”) oraz przyszłości („Homo deus. Krótka historia jutra”), a tym razem autor mocno skupia się na tu i teraz.
Niewątpliwie publikacja ta skłania do przemyśleń i otwiera umysł na wiele różnych aspektów, o których nie myśli się na co dzień. Jeśli lubicie myśleć podczas lektury i analizować różne aspekty z codziennego życia, to książka będzie dla Was idealna.
Moja ocena: 8/10
* Harari Y. N., 21 lekcji na XXI wiek, Wydawnictwo Literackie, Warszawa 2018.
** tamże.
Tytuł: 21 lekcji na XXI wiek
Autor: Yuval Noah Harari
Przekład: Michał Romanek
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Liczba stron: 456