Anomalia – Massimiliano Pieraccini
Fantastyka naukowa to powszechnie znany gatunek literacki, a Massimiliano Pieraccini w debiutanckiej książce „Anomalia” stworzył nową kategorię thriller naukowy.
„Idee fizyki kwantowej są jednymi z najbardziej rewolucyjnych systemów pojęciowych w historii cywilizacji. Porównać je można z najważniejszymi systemami filozofii greckiej, mechaniką niutonowską, czy takimi pojęciami z innych dziedzin współczesnej nauki jak: teoria doboru naturalnego, teoria ewolucji, czy posługiwanie się liczbami wymiernymi w matematyce. I jak wszystko co logiczne, niebanalne i dość trudne, tak fizyka kwantowa jest na swój sposób piękna*”.
Do Centrum Fundacji na rzecz Nauki im. Ettore Majorany w Erice na Sycylii zostali zaproszeni najbardziej znamienici naukowcy – Nobliści oraz inni badacze światowej sławy. Sympozjum zostało poświęcone zagrożeniom dla Ziemi u progu XXI wieku. Wśród gości znalazł się wybitny fizyk Massimo Redi, który w Erice przypadkowo spotyka swojego byłego studenta Fabia Moebiusa. Młody mężczyzna prosi profesora o wprowadzenie na konferencję. Masiimo początkowo jest zaskoczony, ale przystaje na prośbę swojego zdolnego ucznia. Na sympozjum niespodziewanie zjawia się papież Jan Paweł II, który chce włączyć się do debaty. Wszelkie środki ostrożności zostają o wiele bardziej zaostrzone. Mimo wzmocnionych sił służb bezpieczeństwa okazuje się, że zaginął naukowiec mocno zaangażowany w badania nad radioaktywnością po wybuchu w Czarnobylu. Zaraz po tym wydarzeniu w pokoju papieskim w brutalny sposób zostaje zamordowana młoda kobieta, którą Massimo doskonale znał. Naukowiec wraz ze swym genialnym asystentem chcą poznać jak najwięcej faktów tej zbrodni, dlatego rozpoczynają śledztwo na własną rękę.
Massimiliano Pieraccini stworzył genialną powieść, autor sam jest fizykiem, dlatego postanowił oprzeć fabułę na znanym mu świecie naukowców. W „Anomalii” znajdziemy wiele interesujących faktów dotyczących fizyki kwantowej, teorii strun, czy twierdzeń Einsteina. Mimo, że autor opisywał je w sposób prosty musiałam się zatrzymywać, aby jeszcze raz przeczytać dane objaśnienie, gdyż nie wszystkie niuanse były dla mnie zrozumiałe na pierwszy rzut oka. „Anomalia” klimatem przypomina mi powieści Dana Browna – czytelnik w książce Pieraccini’ego znajdzie takie same zawrotne tempo akcji, podobnego bohatera, fabułę opartą na konkretnej wiedzy z danego zakresu, jednakże „Anomalia” nie jest kopią z „Kodu Leonarda da Vinci” czy „Zwodniczego Punktu”. Książka ma swój oryginalny charakter i jest niepowtarzalna. Historia w niej opisana jest bardzo intrygująca i wciągająca. Jedynym jej poważnym minusem było zakończenie. Odniosłam wrażenie, że autora gonił termin wydawniczy lub znudziło mu się pisanie książki i chciał jak najszybciej ją skończyć. Ostateczne rozwikłanie zagadki nie podobało mi się zupełnie było naciągane i źle poprowadzone. Wielka szkoda, bo pozostała część książki jest znakomita!
*Źródło:http://www.fizykon.org/fiz_wspolczesna/fizyka_kwantowa_dla_psychologow.htm
Moja ocena 8/10
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Pani Magdalenie z serwisu Interia