Bajki polskie


pobraneBajki odgrywają bardzo ważną rolę w życiu małego, kształtującego się człowieka. Rodzice powinni czytać dzieciom codziennie, po to, aby rozwijać wyobraźnię dziecka, a także uczyć prawidłowych, moralnych zachowań. Utwory te powinny pomagać najmłodszym odróżniać dobro od zła i nieść morał. Morał może znajdować się na początku lub na końcu bajki, albo wynikać z jej treści. Istotną cechą bajki jest alegoryczność. Bohaterami bajek mogą być ludzie, ale również spersonifikowane zwierzęta oraz przedmioty, czyli takie, które wykazują cechy i zachowania ludzkie.

2015-09-12-1064

Dzieciństwo mam już dawno za sobą, ale czasami lubię wrócić do bajek z dzieciństwa, lub poznawać nowe, o których wcześniej nie miałam pojęcia. Dzięki zakupom w jednej z tanich księgarń w moje ręce wpadło kilka interesujących i pięknie wydanych tomów. Jednym z nich są „Bajki polskie”, które przeczytałam z ogromną radością.

2015-09-12-1066

„Bajki polskie” to zbiór rodzimych utworów i legend spisanych przez Martę Berowską i Elżbietę Safarzyńską.  Znajdują się tam bajki od lat opowiadane dzieciom: „Złota Kaczka”, „O morskiej wodzie”, „Pan Twardowski”, „Szewczyk Dratewka”, „Toruńskie Pierniki”, „Wars i Sawa”, „Smok Wawelski” i „Kwiat Paproci”. Przyznam szczerze, że dwóch z nich w ogóle nie znałam, była to bajka „O morskiej wodzie”, opowiadająca o dwóch braciach – bogatym i biednym i o magicznym młynku, dzięki któremu spełniały się życzenia. Drugą bajką były „Toruńskie Pierniki”, czyli opowieść o biednym cukierniku, który był bardzo zakochany w córce swojego szefa, ale nie mógł się z nią ożenić ze względu na swój status społeczny. Na szczęście, dzięki piernikom i zbiegowi okoliczność wszystko skończyło się dobrze, jak to w bajkach bywa.

2015-09-12-1067

„Bajki polskie” są pięknie i zgrabnie spisane, choć można by było się pokusić o nieco dłuższe historie. Malałam wrażenie, że „Wars i Sawa” oraz „Pan Twardowski” są opisane pobieżnie i mocno streszczone. To bardzo ładne wydanie w twardej, materiałowej oprawie, przyozdobione jest złotymi literami. Na kartach książki znajdują się przecudowne ilustracje, które zdobią każdą stronę wydania. Książka idealnie nadaje się na prezent.

2015-09-12-1070

Moja ocena 7/10